VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AKTUÁLNĚ: Voda ustupuje. Situace na Kutnohorsku se pomalu uklidňuje

Kutnohorsko - Déšť, který ve středu odpoledne přešel přes Kutnohorsko, napachal škody. Zatopené domy potrápily hasiče na Zručsku, Uhlířskojanovicku i u Suchdola.

28.5.2014
SDÍLEJ:

Prudké deště se na Kutnohorsku podepsaly 28. 5. 2014Foto: Deník/Irena Blahníková

20: 20 ,,Situace se již uklidnila. Voda už nikde není. Probíhá dočerpání sklepů, které byly zatopeny díky zvýšení hladiny spodních vod. Bude se čekat den dva až voda opadne," sdělil Jiří Pokorný, ředitel územního odboru hasičů v Kutné Hoře. Hasiči se  postupně vrací na základny. Kutnohorské jednotky zasahovaly u Kamýku nad Vltavou, kam vyjeli i se speciální technikou. Nejhůř postižené byl okolí Zruče nad Sázavou, Želivec, Solopysky a další již dříve jmenované obce.

19:49 Vlkaneč si tím nejhorším prošla již o víkendu, kdy se voda přelila přes hráz rybníka. Dnešní déšť a následky nebyly tak markantní.

19:40 V Červených Janovicích voda vytekla na silnice, ale zase opadla. Nebezpečí by hrozilo pouze při převalení vody přes hráze rybníků, ale tam byla v posledních letech instalována protipovodňová opatření. 

19: 34 V Březině u Vlastějovic šla voda z polí a tekla přes vesnici. Jedné z občanek vnesla bahno až do domu. Na návsi na křižovatce bylo navaleno kamení. Odklidit to vše pomáhali občané samotní, hasiči nebyli třeba.

18: 44 V Malenovicích kolem mostu se voda rozlila a  zalila silnice. Jak se ale pohroma rychle objevila, tak i zmizela. Zvýšenou hladinu řeky tam ale místní pečlivě sledují.

18:30 V Dobřeni se voda valila z polí do obce. Hasiči tam nyní odklízejí nánosy ze silnic a odčerpávají vodu.

18: 27 V Chabeřicích voda pokácela značky a podmlela krajníce. Trochu se vylil  i rybník. 

18: 19 V Hodkove byly v pátek vytopené chaty, ale teď zatím nic.

18: 13 Zbraslavice se zatám ničeho neobávají. Nejhorší si prý prožily v patek, kdy prý spodek Zbraslavic zatopila voda. Potíže tu byly i kvůli rozkopané kanalizaci. 

18: 12 Vrchlice je pod jezem U Splavu rozteklá ode zdi ke zdi.

18: 11 V Ratajích nad Sázaovu stoupá řeka, první stupeň ale ještě nebyl vyhlášen.

18: 07 Krchleby se zatím povodní neobávají. 

17: 36 V Malenovicích hasiči evakuovali zvířata ze promáčených zahrad. ,,Nyní již spíše pro jistotu hasiči postavili nízké hráze z pytlů," řekl Jiří Pokorný, ředitel územního odboru hasičů v Kutné Hoře. Ten zároveň podotkl, že situace je nyní klidná. Hasiči jsou ale v pohotovosti, neboť počasí se neumoudřuje.

17: 32 Do Solopysk na Uhlířskojanovicku natekla voda s blátem z polí a zatopila asi deset domů. Hasiči vodu odčerpávají.

17: 30 U zručské čističky odpadních vod, voda odnesla klády, které zde byly přes řeku, následně se vylila a protekla kolem garáží. "Šlo jen o trochu vody, která už odtekla," řekl Jiří Pokorný, ředitel územního odboru hasičů v Kutné Hoře 

17: 28 V Želivci a na Dubině na Zručsku byly zatopeny tři domy. Hasiči odčerpávají vodu.

17: 23 V Kutné Hoře opět hřmí 

17: 22 Rataje nad Sázavou mají za sebou přívalový déšť. Situace je zatím dobrá. Občané ale čekají jak se počasí projeví.

16:37 Mezitím v Kutné Hoře stoupla hladina Vrchlice. O první stupeň povodňové aktivity se ale zatím nejedná.

16: 20 Voda z potoka ve Zruči nad Sázavou strhla lávku. O několik kilometrů dále pak hasiči zasahují u vytopeného domu.

Český hydrometeorologický ústav vydal pro Středočeský kraj následnou výstrahu:

- velmi silné bouřky od 28. 5. 2014 12:00 do 28. 5. 2014 23:00
- povodňová bdělost od 28. 5. 2014 12:00 do 29. 5. 2014 21:00

Přepokládaný vývoj situace je odhadován tak, že ve středu a v noci na čtvrtek se budou místy vyskytovat velmi silné bouřky doprovázené zejména přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 mm a kroupami. V důsledku očekávané intenzivní srážkové činnosti během dnešního dne se předpokládá opětovný vzestup vodních toků.

Autor: Redakce

28.5.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Robert Fulghum navštívil Zruč nad Sázavou
69

Robert Fulghum navštívil Zruč

Závody hasičů v běhu na rozhlednu Vysoká
46

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Slavnostní sběr uzrálého vína z kutnohorského vinohradu Pod Barborou se uskutečnil v sobotu za mlhavého, ale sem tam i trochu slunečného počasí. Do sběru se zapojila široká veřejnost včetně dětí, asistovali i dva psi.

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Přinášíme vám fotografie z volebních místností na Kutnohorsku i druhý volební den.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení