Osmadvacetiletý muž na své horské kolo usedl pod vlivem alkoholu. Policisté, kteří karambol vyšetřují, mu dechovou zkoušku naměřili hodnotu dvě promile alkoholu. Cyklista pak skončil v nemocnici. Škoda na kole nevznikla, ale policisté se případem budou zabývat. Alkohol je i totiž i pro cyklisty – podobně jako pro všechny další účastníky dopravy – tabu.

„Podobně jako pro řidiče motorových vozidel, platí nulová tolerance alkoholu i pro cyklisty,“ řekl tiskový mluvčí kutnohorské policie Daniel Votroubek.
Pokud cyklista při policejní kontrole nadýchá, pak mu hrozí postih jako kterémukoli jinému řidiči.

„Bude to řešit správní orgán a počítat může takový cyklista s pokutou. V případě, že dojde k nehodě, tak se na něj hledí úplně stejně, jako na řidiče motorového vozidla,“ dodal mluvčí.

I na technický stav kola by si měli cyklisté dát pozor. Blokové pokuty jim hrozí, pokud nebude jejich kolo splňovat povinnou výbavu, odrazky, dvoje brzdy, světlo a další náležitosti.

O bezpečnostních akcí, které by byly cíleně mířeny na cyklisty, se neuvažuje.

“Z taktického hlediska bychom je ani neprezentovali. Ale policisté se na cyklisty zaměřují v rámci výkonu běžné služby,“ doplnil Daniel Votroubek.
„Některé akce už probíhají. Zejména v regionech, které jsou mezi cyklisty oblíbené. Kontrolujeme například osvětlení, ale čekají je třeba i dechové zkoušky,“ řekla ale mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová.

Během loňských prázdnin byli celostátně cyklisté skupinou účastníků dopravního provozu se třetím nejvyšším počtem obětí při nehodách. Loňské prázdniny nepřežilo 38 cyklistů, což bylo o 11 více než o rok dříve.

Letos v okrese Kutná Hora ale k žádné smrtelné nehodě cyklisty nedošlo, i když závažných nehod bylo několik.