Z garáže ukradl motokrosový motocykl značky Honda
Čekánov - V uplynulých dnech došlo v obci Čekánov k vloupání do garáže. „Zloděj překonal oplocení zahrady, kde u plechové garáže poškodil zámek a vnikl dovnitř,“ uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková. V objektu vše prohledal a ukradl nosič na jízdní kola a motokrosový motocykl značky Honda. Celková způsobená škoda přesahuje 33 tisíc korun. „Případ šetří policisté z Uhlířských Janovic,“ dodala Marečková.

Řidička utrpěla při nehodě lehké zranění
Habrkovice - K dopravní nehodě osobního motorového vozidla značky Fiat Ducato došlo v pátek 8. prosince kolem 14. hodiny na silnici číslo III/3381 ve směru na Habrkovice. „Řidička s vozidlem při projíždění levotočivou zatáčkou dostala smyk a přední částí automobilu narazila do kovového zábradlí pravé strany mostku. Vlivem nárazu se zábradlí i s podezdívkou zřítilo do potoka,“ řekla policejní mluvčí Vendulka Marečková. Vozidlo se následně převrátilo na střechu a dopadlo do potoka, kde zůstalo ležet. Celková způsobená škoda je kolem 220 tisíc korun. „Příčiny, okolnosti a míra zavinění této nehody je v šetření,“ dodala.Zloděj se vloupal do základní školy v Bílém Podolí
Bílé Podolí - Do budovy mateřské a základní školy v obci Bílé Podolí se vloupal zřejmě v noci na 9. prosince dosud neznámý pachatel. „Zloděj poškodil vchodové dveře a plastové okno vedoucí do kanceláře. V objektu vše prohledal a odcizil dva mobilní telefony a drobnou finanční hotovost. Celková způsobená škoda přesahuje 30 tisíc korun,“ řekla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Policisté se v této souvislosti obracejí na občany a žádají o spolupráci při pátrání po neznámém pachateli. Svědci, kteří si všimli jakéhokoli podezřelého jednání, či si všimli podezřelého vozidla nebo osoby pohybující se v okolí, ať poskytnou osobně své svědectví policistům v Čáslavi, nebo telefonicky na čísle 974 875 710 či na známé bezplatné lince 158.

Řidič měl na svém osobním vozidle letní pneumatiky
Chabeřice - K dopravní nehodě osobního motorového vozidla značky Audi došlo 8. prosince kolem půl desáté večer na silnici číslo III/3369 ve směru od obce Chabeřice na Zruč nad Sázavou. „Řidič na vozidle užil letní pneumatiky v době, kdy se na vozovce nacházela souvislá vrstva sněhu a námraza. Vozidlo dostalo smyk a vyjelo mimo komunikaci do lesního prostoru,“ uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Celková způsobená škoda je kolem 120 tisíc korun. Příčiny, okolnosti a míra zavinění této nehody je v šetření.

PAMATUJTE!

Zimní pneumatiky mají v zimních podmínkách podstatně kratší brzdnou dráhu. Za zhoršených podmínek to na silnici prostě více klouže. To ví každý řidič. Ne každý řidič si už uvědomuje, že letní pneumatika provozovaná v zimním období s klesající teplotou tuhne a tvrdý povrch pneumatik nejenže hůře přilne k povrchu vozovky, ale také více klouže. To je jeden z hlavních důvodů proč v zimě používat jen zimní pneumatiky.

Kritická hranice pro použití zimních pneumatik je 7 °C, kdy se výkon letních pneumatik výrazně zhoršuje. Pokud teplota klesne pod 7 °C, je nejvyšší čas k přezutí zimních pneumatik.

Směs zimní pneumatiky na bázi siliky se lépe přizpůsobuje nízkým teplotám. Zimní pneumatika má kromě jiné směsi i jiné drážkování. Běhoun zimní pneumatiky se skládá z jednotlivých dezénových bloků, které jsou bohatě protkány lamelami. Při odvalování se lamely pohybují a vytlačují sníh nebo sněhovou břečku z drážek mezi dezénovými bloky. Rovněž lépe odvádějí vodu, čímž dochází ke snížení možnosti vzniku aquaplaningu.

Mnohem častěji jsou silnice mokré s podílem sněhové břečky. Na takovém povrchu, ani nová letní pneumatika s hlubokým dezénem neobstojí, zejména díky její nižší přilnavosti a zvýšené tuhosti vlivem nízkých teplot.

Ještě větší rozdíl mezi letní a zimní pneumatikou nastane v průběhu náledí. Pokud je na vozovce sníh, břečka nebo led, plný počet drážek a dostatečná výška profilu zimní pneumatiky pozitivně přispívají k zajištění dostatečného přenosu hnací a brzdné síly. Pokud hloubka dezénu zimní pneumatiky klesne pod hranici 4 mm, výrazně se snižuje stabilita vozidla, přenos hnacích a brzdných sil, odolnost pneumatiky vůči vzniku aquaplaningu a prodlužuje se brzdná dráha.

Tím nejdůležitějším aspektem pro použití zimních pneumatik je tak především bezpečnostní hledisko. V zimě jako takové je jen díky změně povětrnostních podmínek riziko vzniku dopravní nehody 6x vyšší než v létě.

Zimními pneumatikami chráníte své vozidlo, život svůj i ostatních!