„V únoru 2018 dopravní policisté vyšetřovali jednu dopravní nehodu s alkoholem, letos jich bylo šest,“ uvedla policejní tisková mluvčí Vendulka Marečková.

Stále častější příčinou dopravních nehod je také způsob jízdy řidičů, respektive nepřizpůsobení stylu jízdy vlastním schopnostem či vnějším vlivům, jako je třeba počasí.

Neadekvátní způsob jízdy byl tak na vině dopravní nehody letos v únoru celkem třicetkrát, loni za stejné období to bylo ve dvaceti případech. Značně také stoupla celková škoda způsobená dopravními nehodami, a to o více jak jeden a půl milionu korun. „Celková škoda se za únor 2019 vyšplhala na 3,6 milionu korun. Loni v únoru to bylo 2 miliony korun,“ doplnila Vendulka Marečková.

K nepříliš povzbudivým statistikám se navíc přidává jiná, tentokrát celostátní. Jde o žebříček nových kritických míst v rámci hodnocení dopravně bezpečnostního projektu Automapa Allianz, v němž se jedna z velkých pojišťoven pravidelně věnuje posuzování lokalit, jimž by se bylo radno raději vyhnout.

Smutné republikové prvenství získala za rok 2018 křižovatka východně od obce Suchdol na Kutnohorsku, informoval Václav Bálek z centrály pojišťovny. Připomněl, že v místě, kde se loni stalo šest dopravních nehod (pět během pracovního týdne a jedna v neděli), byly tři vážné a řidiči by tak měli zvýšit pozornost. „Čtyři lidé si odnesli těžká zranění,“ upozornil na nejvážnější následky bouraček, které se v místě odehrály. Dalších osm lidí se zranilo lehce.

Nehodová automapa, která se zaměřuje na ty nejfrekventovanější komunikace – dálnice, rychlostní silnice a silnice I. třídy – vychází z veřejně dostupné databáze Policie ČR. „Podmínkou pro zařazení konkrétního místa je vznik alespoň dvou na sobě navzájem zcela nezávislých dopravních nehod s těžkými zdravotními následky nebo smrtí během jednoho roku, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než sto metrů,“ vysvětlil Bálek.

Pořadí v žebříčku nově se objevujících rizikových míst je pak stanoveno podle počtu těžkých nehod a závažnosti jejich následků, avšak roli hraje i počet ostatních havárií.