Oficiální statistiky mezi lety 2006 a 2018 hovoří celkem o 17 případech utonutí. Kutnohorskem však stále otřásá letošní případ, kdy v neděli 9. srpna vylovili policejní potápěči těla dvou pohřešovaných chlapců z Kroměříže. Ti se utopili v řece Sázavě.

Šestnáctiletí chlapci se kolem středeční půlnoci rozhodli vykoupat v rozvodněné řece. Jejich stopy skončily na molu u břehu, kde zůstaly jen pantofle, ručník a hodinky jednoho z nich. Policisté následně po obou mladých rekreantech vyhlásili celostátní pátrání. Tělo prvního z nich nalezli policisté v dopoledních hodinách za jezem u obce Soběšín, druhé až o několik hodin později. „Bohužel ale bez známek života. Potápěči jejich těla nalezli v řece několik set metrů od tábora, kde se chlapci ubytovali,“ uvedla tehdy mluvčí policie Michaela Richterová.

Případem, kdy policisté pátrali po ženě, která zmizela pod hladinou sázavského jezu, se policisté zabývali i v roce 2010. Tehdy mladá žena skočila do vln řeky a již se ji nepodařilo zachránit, její tělo se našlo až později.

Případy utonutí jsou i v sousedním okrese – na Kolínsku. Marně se osádka záchranné služby snažila resuscitovat osmapadesátiletého muže, který byl nalezen utonulý v Labi v Rybářské ulici v Kolíně v červenci 2009. Rok před tím lékaři už nedokázali pomoci dvaačtyřicetiletému muži, kterého vytáhli z rybníku Peklo v Kolíně. Voda a srpen roku 2007 přinesly smrt muži, jehož bezvládné tělo objevil náhodný svědek pod molem u půjčovny loděk nedaleko lávky naproti kolínskému Kmochovu ostrovu.

Policisté ale připomínají, že u vody je vždy třeba obezřetnosti. „Pokud někdo není zdatný plavec, neměl by riskovat a pouštět se do větších výkonů. Svůj velký vliv může mít během letních radovánek u vody také požití alkoholu,“ uvedla policejní mluvčí Martina Fejfarová.

Zdravotníci připomínají, že nebezpečím jsou nejen veřejné, ale soukromé vodní plochy – bazény a jezírka, a to zejména pro děti. „Těm může být nebezpečná i nepříliš hluboká voda. A jde jen o pár vteřin, kdy je dospělí nechají bez dozoru,“ podotýká mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová.