„Chodkyně byla převezena leteckou záchrannou službou na traumacentrum do pražské nemocnice, kde o dva dny později na následky zranění utrpěných při dopravní nehodě zemřela,“ potvrdil smutnou skutečnost vedoucí Dopravního inspektorátu Policie ČR Patrik Kraus.

Jiný scénář, ovšem se stejným koncem měla také událost, která se stala v noci na čtvrtek 6. prosince na silnici I/38 nedaleko čerpací stanice Ono v Církvici. Řidič vozidla Škoda Octavia srazil v neosvětleném úseku muže, který měl na sobě tmavé oblečení bez jakéhokoliv prvku z retroreflexního materiálu.

„V tomto případě podlehl chodec zraněním na místě,“ doplnil policista Patrik Kraus s tím, že příčiny obou dopravních nehod a okolnosti jejich vzniku jsou předmětem dalšího vyšetřování.

Být vidět znamená přežít

Používání reflexních prvků je pro chodce povinné, nicméně jejich podobu ani umístění žádný předpis nenařizuje. Tým BESIPu, který při svých akcích rozdává nejen reflexní pásky, ale třeba reflexní tašky pro seniory či reflexní tkaničky a placky pro mladé, doporučuje použít alespoň „obyčejné“ pásky na kotnících nebo zápěstích.

„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“
§ 53 odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb. o silničním provozu