A kriminalisté z Brandýsa nad Labem, kteří se věcí zabývají, věří, že pomoci by svými poznatky či postřehy mohli i všímaví svědci. Očekávají přitom, že cennými podněty by mohli přispět i lidé, kteří se v místě nehody pohybovali třeba už o několik dnů dříve.

V pátek, týden po mimořádné události, se policie obrátila s žádostí o pomoc na veřejnost. Vyzývá ke spolupráci jak řidiče projíždějící po silnici číslo 611 v Zelenči od Mstětic v době od večera v úterý 11. srpna do deváté hodiny v pátek 14. srpna, tak občany pohybující se v okolí skladů mezi Jirny a Nehvizdy. „Kdo by měl jakékoliv informace, které by mohly pomoci v šetření, obraťte se, prosím, na služebnu policie v Brandýse nad Labem – případně můžete volat na bezplatnou linku 158 nebo na telefonní číslo 974 881 600,“ uvedla policistka Eva Hašlová.

Železniční nehoda ve Mstěticích na Praze-východ.
Další nehoda na železnici, vagony se samy rozjely a zdemolovaly auto i domek

Zmiňovaného 14. srpna ujelo na vlečce hned 32 odstavených vozů, které na železničním přejezdu (nesignalizujícím jakékoli nebezpečí ani polohou závor, ani výstražnými světly) najely do právě projíždějícího osobního auta; naštěstí bez fatálních následků na lidských životech. „Následně sedm z ujetých vozů přes výkolejku vykolejilo,“ připomněl Martin Drápal, z Drážní inspekce ČR.

„V důsledku mimořádné události byl poškozen sloup trakčního vedení a stavědlo. Škoda byla vyčíslena na více než 2,5 milionu korun,“ konstatoval dále. Konkrétně na trati dosáhla škoda 2,2 milionu, na vagonech pak 350 tisíc. Osmačtyřicetiletého řidiče auta odvezli záchranáři do nemocnice s lehkým zraněním. Vlastně i jeho vůz vyvázl spíš jen se šrámy. Dopady v provozu příměstské vlakové linky S9 pociťují cestující kvůli omezením v místě nehody ještě nyní: dochází ke zpoždění i rušení spojů.