Jeho cílem byla obec Hulice, kam vezl plnou nádrž kyseliny. "Deset metrů před cedulí označující konec Zbraslavic při projíždění ve směru na Zruč však náhle sjel do příkopu. Podle prvních zpráv řidič tvrdí, že se vyhýbal automobilu," sdělil vrchní hasičský inspektor Luboš Kovanda. 

Cisterna spadla pravou stranou do příkopu u silnice, přitom kabinou vzala i dva stromy u cesty. "Řidiči se naštěstí nic nestalo," dodal Luboš Kovanda. 

Přivolaní hasiči z kutnohorské záchranné stanice utěsnili nádrž, ze které unikala nafta.  "Museli jsme počkat na příjezd náhradní cisterny z Kolína, do které měla být kyselina přečerpána," uvedl vrchní hasičský inspektor. V průběhu dopoledních záchranných prací došlo k úniku nepatrného množství kyseliny. Jak uvedl dále Luboš Kovanda, celou situaci měli po celou dobu hasiči zasahující na místě pod kontrolou. 

Nehoda byla oznámena ve tři čtvrtě na osm ráno na policejní tísňovou linku. Jak sdělila okresní tisková mluvčí Vendulka Marečková, na místo se vypravili členové dopravní policie a policisté z Obvodního oddělení Zbraslavice. "Provoz byl na místě řízen policisty kyvadlově," řekla Vendulka Marečková.

Luboš Kovanda, vrchní hasičský inspektor doplnil, že silnici bude potřeba uzavřít při přečerpávání kyseliny a při následném vyprošťování cisterny. Řidiči by proto měli počítat s objížďkou.

Kolem třičtvrtě na dvanáct měli hasiči odčerpáno již 600 litrů nafty, která unikla z nádrže. 

Bezpečnostní opatření
Ve 14.50 hodin začalo přečerpávání kyseliny do náhradní cisterny. Podle informací Lenky Kostkové, tiskové mluvčí Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje před tím ale bylo uskutečněno nejrůznější bezpečnostní opatření.

„Byly připraveny útočné proudy, dekontaminační stanoviště," řekla s tím, že ochranné obleky nakonec byly také potřeba.Oblékli je dva příslušníci.
O celé situaci byli vyrozuměni obyvatelé blízkých obcí. Naštěstí si situace nevyžádala jejich evakuaci.

POHLED HASIČŮ

7.45 hodin - Ohlášena dopravní nehoda Kutnohorsko Zbraslavice, směr Zruč nad Sázavou. Převrácená kamionová cisterna na boku v příkopu, veze kyselinu sírovou. Řidič polské národnosti nezraněný. Na místo posíláme hasiče ze stanice HZS Kutná Hora a Zruč nad Sázavou. Cisterna má poškozený vnější plášť – jen nepatrný únik kyseliny, který hasiči zachytávají, Jedná se o čtyřkomorovou cisternu, jen 2 jsou plné, převáží 16 m3 kyseliny. Na místo jede náhradní cisterna z Kolína – kyselina se bude přečerpávat Na místě je už také vyprošťovací firma, na místě i starosta obce
Zásah zatím nevyžaduje protichemické obleky.

9.30 hodin - Dochází k drobnému úniku nafty – připravené jsou sudy na přečerpání, ale zatím to není potřeba. Informováno je životní prostředí v Kutné Hoře 1

10.15 hodin - Přijela náhradní cisterna k přečerpání kyseliny – řeší se technické problémy s přečerpáním. Komunikace je průjezdná s velkou opatrností
Velitel zásahu vrátil zpět na základnu hasiče ze Zruče nad Sázavou. Na místě zasahuje desítka hasičů, bez dýchacích přístrojů i protichemických obleků, zásah probíhá bez zranění

11. 00 hodin - Přečerpává se nafta z nádrží – asi 500 litrů. Na přečerpávání kyseliny se velitel zásahu domluvil s Dekontou, která na to má vybavení i zkušenosti. Na místo přijela i jednotka HZS Praha

14.50 hodin: Začalo přečerpávání kyseliny do náhradní cisterny. Před tím ale bylo uskutečněno nejrůznější bezpečnostní opatření – např. připraveny útočné proudy, dekontaminační stanoviště, 2 příslušníci si oblékli ochranné obleky. Vyrozuměni byli obyvatelé okolních vesnic, ale evakuováni být nemuseli, uzavřena byla komunikace.

16:19 hodin: Přečerpávání pokračuje. Podle odhadů vrchního hasičského inspektora Luboše Kovandy bude je přečerpávání v polovině: ,,Skončí tak nejdříve za hodinu a půl. Pak teprve nastoupí vyproštování. Nevím jak dlouho to bude trvat, může se stát, že dnes nebude ani hotov," odhladl inspektor.

20:00 hodin: Začalo čerpaní druhé komory cisterny. To potrvá minimálně hodinu a půl. Hasiči na místě odhadují, že akce i s vyprošťováním bude trvat asi do půlnoci.

23: 00 hodin: Zásah končí dříve než se předpokládalo. Zasahující jednotky jednotky z Kutná Hory, Zruče nad Sázavou, hlavního města Prahy – stanice číslo 5, Strašnic, Kolína a Hasiči Dekonta a.s. se vrací na základny na základny.

Shrnutí

K úniku provozních kapalin nedošlo, bylo přečerpáno z havarovaného tahače cca 600 l nafty.
Bylo přečerpáno 16 m3 kyseliny.

Za pomoci vyprošťovací techniky fy: Transport Hnilička byla v pozdních večerních hodinách souprava vyproštěna.

Odstranění znečištěné půdy

Likvidaci škod po nehodě cisterny s kyselinou sírovou se ve Zbraslavicích ve čtvrtek věnovala firma z Jihlavska. „Jel jsem ve čtvrtek kolem, je vidět, že to jsou profesionálové. Mají zkušenosti i se zásahy u podobných nehod na dálnicích," řekl starosta Zbraslavic Ondřej Havlovic. Zaměstnanci firmy provedli vybagrování půdy z pole, která byla znečištěna vyteklou naftou z nádrže a nepatrným množstvím kyseliny. „Jednali jsme o tomto způsobu odstranění škod s majitelem pole a ten s návrhem souhlasil," uvedl dále starosta Havlovic. V době nehody ve Zbraslavicích zasedl štáb složený ze zaměstnanců z odboru životního prostředí a také vedení společnosti Agro Podlesí. Ti se starostou Zbraslavic začali ihned řešit způsob zneškodnění následků. Jak na závěr řekl Ondřej Havlovic, škody měly být odstraněny v průběhu čtvrtka. ⋌(bo)