Pilotka nezvládla přistání letadla, kdy při přistání na letištní plochu se s letadlem několikrát odrazila od země do vzduchu, poté letadlo dopadlo na letištní plochu. Pilotka začala brzdit, ale letadlo pokračovalo stále po letištní ploše směrem k pozemní komunikaci. Stroj se zastavil až o silniční příkop, kdy byl částí v příkopu a částí vymrštěn na silnici.

„Dechová zkouška pilotky byla negativní,“ uvedla mluvčí Územního odboru Policie České republiky v Kutné Hoře Vendulka Marečková k eventuální přítomnosti alkoholu.

Podle neověřených informací byla chyba na straně pilotky. Ta totiž údajně nedodržela základní zásadu při přistávání, kdy navedla stroj na přistávací dráhu nikoli proti větru, ale po větru. Kvůli tomu se následně stroj dostal mezi přistávací dráhu.

Celou událost popsala také žena, která obsluhuje nedalekou čerpací stanici Eurooil a jež si nepřála uvádět jméno.

„Vzhledem k tomu, že letadlo přistálo ve směru za čerpací stanicí, dozvěděla jsem se o havárii vlastně od zákazníků. Lidi mi říkali ´Máte za pumpou letadlo´. Tak jsem se šla podívat,“ popsala žena. Podle jejích slov zasahovalo letadlo do silnice pouze jedním křídlem a nebylo na něm vidět žádné poškození.

„Stálo jakoby na škarpě,“ dodala obsluha stanice. Velký dopravní problém letoun nezpůsobil. „Za chvíli přijeli policisté, kteří dopravu řídili,“ uzavřela žena, podle níž se v krátké chvíli okolo letadla i v prostoru stanice shromáždilo velké množství zvědavců.

Vzlet a přistání jsou nejtěžší manévry

O vyjádření jsme požádali také Jaroslava Tomaňu, pilota stíhacích letounů na vojenské letecké základně v Čáslavi. Ten má zkušenosti i s letištěm ve Zbraslavicích, kde létá na větroni. „Říká se sice, že vzlet a přistání jsou nejsložitější manévry letu, ale výcvik by měl být takový, aby to každý bezpečně zvládl,“ řekl Tomaňa. Pokud pilot podle něj udělá všechno správně, neměl by mít s přistáním problém.

Havarovaný stroj nebyl „místní“

Podle informací z letiště Aeroklubu Zbraslavice nebyl havarovaný stroj „domácím“ letadlem, stejně jako ke členům aeroklubu nepatřila jeho pilotka.