close Česko zpívá koledy 2023 info Zdroj: Deník zoom_in Česko zpívá koledy 2023 Kdybyste měla říct, co je vlastně akce Česko zpívá koledy, jak byste odpověděla?
Řečeno stručně, jedná se o největší spontánní vánoční akci v České republice, kterou pořádá Deník. Letos se ve všech krajích naší země koná už potřinácté.

Dokážete říct, kde jsou její kořeny?
Tradice společného zpívání na náměstích vznikla na západu Čech a společně s nadšenými zpěváky ji Deník v následujících letech rozšířil do dalších měst a obcí v zemi.

V čem vidíte největší kouzlo akce?
Její kouzlo spočívá v tom, že ve stejný moment zpívají lidé v celé zemi i za jejími hranicemi několik stejných koled. Symbolickým „zpěváckým telemostem“ tak tisíce hlasů najednou propojí stovky měst a obcí. Všichni se na náměstích sejdou jen tak, pro radost. A to je kouzelné.

Říkáte, že se zpívá i za hranicemi. Kde konkrétně?
V minulosti už se na společné zpívání sešli krajané v Německu, Itálii, Řecku, Turecku, Španělsku, ve Velké Británii a dokonce také v Kataru nebo americkém Dalasu a Texasu.

Které koledy letos na akci zazní?
Zůstáváme u tradičních českých koled. Celou zemí se ve stejný moment ponesou všem velmi dobře známé vánoční písně Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Narodil se Kristus Pán. Další dvě, Pásli ovce valaši a Rolničky, vybrali v hlasování čtenáři Deníku. Na závěr se pak rozloučíme písní Veselé Vánoce. Zpěvník koled bude součástí tištěného Deníku, který vyjde v den akce, tedy 13. prosince.

Kdo akci pořádá a podporuje?
Česko zpívá koledy pořádá Deník, tedy vydavatelství Vltava Labe Media. Akci ale tradičně podporuje Český rozhlas, na jehož vlnách můžete 13. prosince v 18. hodin koledy naladit a zazpívat si tak třeba u rádia, pokud zrovna nemůžete přijít na náměstí.

Kde a kdy jsou k vidění fotky a videa z akce?
Jak vypadalo zpívání v jednotlivých městech, se můžete podívat už večer 13. prosince na webu Deníku. Najdete tam i fotky a videa z jednotlivých náměstí.

Je ještě možné se ke zpívání připojit?
Samozřejmě. Pokud žijete v obci, nebo máte jen partu lidí, která se chce k akci připojit, tak nejjednodušší cesta je přes web ceskozpivakoledy.cz. Tam najdete nejenom mapu míst, která se v letošním roce ke zpívání přihlásila, ale také je zde formulář, skrz nějž se k nám můžete přidat a nové místo přihlásit.

close Česko zpívá koledy 2023 info Zdroj: Deník zoom_in Česko zpívá koledy 2023 Akce Česko zpívá koledy proběhne v letošním roce 13. prosince od 18. hodin. Přihlásit se můžete i v den konání akce. Veškeré informace najdete na webu ceskozpivakoledy.cz. Česko zpívá koledy lze také naladit na Českém rozhlasu Region.

Deník.cz přináší vánoční speciál s tipy na dárky, se soutěžemi pro malé i velké a dárky, kterými podpoříte charitativní organizace.