VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Online rozhovor s Alexandrem Štěpánovským

Alexandr Štěpánovský bude odpovídat online na dotazy čtenářů v pondělí 19. prosince od 10 hodin.

Online rozhovor s Alexandrem Štěpánovským

Alexandr Štěpánovský odpovídal online

Tento rozhovor byl ukončen dne 19.12.2016
DOTAZ: Dobrý den,
prozradíte nám více informací o Církvi Křesťanské společenství Kutná Hora? Jak dlouho zde funguje a jaké jsou její hodnoty? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Dobrý den,

Křesťanské společenství působí v Kutné Hoře od roku 1990. Rádi bychom byli církví, která je otevřena všem lidem, zvláště hledajícím. Přáli bychom si, aby se lidé u nás setkávali s Bohem, bezpodmínečným přijetím a inspirací pro svůj život. Tvoříme společenství lidí všech generací, kteří se rozhodli následovat Ježíše Krista.
Chceme být církví postavenou na Bibli, která je nám měřítkem všech věcí. Důležité je pro nás rozvíjení vzájemných vztahů a spolupráce s ostatními křesťany, nevnímáme se jako církev výlučná či ta jediná správná.
Pořádáme pravidelné nedělní bohoslužby, které jsou otevřeny veřejnosti. Pro veřejnost dále pořádáme diskuzní večery "Tváří v tvář", na které zveme hosty mající co říci k aktuálním společenským otázkám. Dále např. Kurzy Alfa, což je praktický úvod do křesťanství. Nebo např. Klub pod lampou, kam si můžou ženy přijít posedět, dát si výbornou (ale opravdu výbornou) kávu, něco hezkého si vyrobit, vyslechnout zajímavou přednášku či jen tak si popovídat.
Ve spolupráci s Církví bratrskou jednou za měsíc zveme nemocné na Místa uzdravení.
Mádež se u nás schází na svých programech jednou za 14 dní a v létě pořádají English camp pro středoškolskou mládež (ve spolupráci s týmem z USA).
Děti mají svůj klub a téměř 25 let s nimi jezdíme na tábory, které jsou také otevřeny všem dětem bez rozdílu.
Více podrobností o našich hodnotách a aktivitách naleznete na našich stránkách www.kskh.cz.
Děkuji Vám za dotaz. Hezký den.
Saša Štěpánovský
DOTAZ: Slyšela jsem o vaší aktivitě Tváří v tvář. Sdělíte nám o této aktivitě více informací? V jakých intervalech probíhá? Mohou se přijít podívat všichni zájemci?
ODPOVĚĎ:Tento cyklus besed pro veřejnost vznikl za účelem setkávat s lidmi nejen na facebooku, ale také "tváří v tvář". Zveme zajímavé hosty, kteří mají co říci k různým společenským otázkám, naposledy to byl pan Johannes Gerloff, německý novinář dlouhodobě žijící v Izraeli. Další setkání plánujeme na únor, přednáškou pana Řežábka z Plzně se tak chceme opět připojit k Národnímu týdnu manželství.
Mohou se samozřejmě přijít podívat všichni zájemci. A to se týká také našich ostatních aktivit.
Informace najdete na www.kskh.cz, pokud chcete být informována včas osobně, můžete mi poslat svůj email na stepanovsky@kskh.cz.

Děkuji za dotaz.
Hezký den.
Saša Štěpánovský

DOTAZ: Pořádáte letos Vánoční bohoslužbu? Kdy a kde se uskuteční?
ODPOVĚĎ:Dětská Vánoční slavnost již proběhla včera, Vánoční bohoslužbu máme 25.12. v 9.30h. v koncertním sále ZUŠ, Vladislavova 376.

Děkuji za dotaz.
Hezký den,
Saša Štěpánovský
DOTAZ: Užily si letos děti a dospělí Vánoční slavnost? Jak probíhala?
ODPOVĚĎ:Bylo to výborné. Děti nacvičily vtipné divadlo, následovala krátká promluva o zvěstování Marii, potom káva, čaj, pohoštění, výměna dárečků...
Skvělý čas.

Děkuji za dotaz.
Hezký den.

Saša Štěpánovský
DOTAZ: Pořádáte například nějaké besedy o Vánocích?
ODPOVĚĎ:Na Boží hod vánoční (25.12.) pořádáme Vánoční bohoslužbu v 9.30h. v koncertní sále ZUŠ, Vladislavova 376. Další bohoslužba, samozřejmě také otevřená veřejnosti bude ta Novoroční, opět v ZUŠ, pouze posunuta na 10.00h.

Děkuji za dotaz.
Hezký den.

Saša Štěpánovský
DOTAZ: Kde jste focený a co to máte za tričko?
ODPOVĚĎ:Tričko jsem koupil ve slevě na jedné čerpací stanici při svém letošním krátkém putování po USA. Vydali jsme se po stopách našich krajanů, kteří v 18.st. žili jako misionáři mezi severoamerickými indiány. Tito Moravané byli schopni jako jediní běloši s indiány dlouhodobě žít a pomáhat jim. Jejich křesťanská víra byla velice praktická, svou pokorou a úctou si dokázali získat srdce mnohých indiánů, zvláště mezi Delawary a Mohykány. Vědomě navazovali na odkaz M.Jana Husa, který mimo jiné učil, že každý člověk má velkou hodnotu, protože byl stvořen k Božímu obrazu. Pozoruhodné je, že tito Moravané, kteří museli emigrovat z Čech kvůli náboženskému útlaku, pocházeli ze Suchdola na Odrou, kde o generaci dříve působil J.A.Komenský (ke kterému se tito Moravané také odkazovali).
Snímek je z bývalé misijní osady Schoenbrunn, česky Krásný pramen, delawarsky Well-sche-cheek- to- pu-qua. Založil ji David Zeisberger, rodák ze zmiňovaného Suchdola a to v r.1771. Společně s indiány zde postavili první školu a první kostel na území Ohia. Žili zde společně ve velmi harmonickém společenství založeném na křesťanských zásadách až do r.1782, kdy je běloši vyhnali a osadu vypálili. V r.1923 zde došlo k archoelogickému průzkumu a tato zaniklá vesnice byla podle přesných nákresů, které se zachovaly v denících misionářů, věrně zrekonstruována v dnešní pozoruhodný skanzen. Pokud Vás zajímá více, podívejte se na český hraný dokument David Zeisberger- Apoštol indiánů. Naleznete na youtube nebo v archivu České televize. A nebo přijďte na mou přednášku o této cestě, Klub pod lampou, 23.1.2017, 17.30h., klub SAM v bývalé MŠ, Trebišovská 611. Je to velice zajímavá a částečně zapomenutá část naší historie.

Děkuji za dotaz.
Hezký den,
Saša Štěpánovský
DOTAZ: Prozradíte nám něco o táborech, které pořádá vaše sdružení? Kdo se tam může hlásit?
ODPOVĚĎ:Přihlásit se může kdokoliv v případě, že jsou volná místa a dítě již (a také ještě) chodí na ZŠ. Náplní pobytu jsou hry v lese, na louce, noční hry, karneval, bojovky, koupání, ...zkrátka podobně jako na kterémkoliv táboře. Navíc "pouze" to, že děti učíme také křesťanské písničky a seznamujeme je s poselstvím Bible formou vyprávění u táboráku, které je propojené s celotáborovou hrou. Někdy jsme piráti, jindy kovbojové, indiáni či se ocitáme v bájné Středozemi. Každý rok je to jiné. V posledních letech jezdíme opět do Chroustkova (17 km od Kutné Hory), pod stany, bez elektřiny a dalších civilizačních vymožeností.
Pokud máte zájem, sledujte naše stránky www.kskh.cz a příp. se prosím včas ozvěte. Zde naleznete také fotografie z minulých pobytů.

Děkuji za dotaz.
Hezký den.
Saša Štěpánovský
DOTAZ: Kdo Vás přivedl k víře?
ODPOVĚĎ:Bibli mi dali před více než 30 lety Svědkové Jehovovi a jsem jim za to velice vděčný (s jejich učením a praktikami se ovšem neztotožňuji). Na Krista mi v té době ukázala jedna vzácná rodina z Církve bratrské v Kutné Hoře. Jejich svědectví a životy mne nasměrovaly, dále to bylo hodně o mém osobním hledání. K víře nelze někoho druhého přivést. Buď člověk hledá pravdu a touží po ní, nebo mu to je jedno. Velmi mi pomohla rada zmíněných přátel: "Pokud hledáš Boha, tak mu to řekni."
Bůh není daleko. A každého z nás s velkou láskou hledá. Vždyť o Vánocích si připomínáme, že se stal v osobě Ježíše Krista člověkem.

Děkuji za Váš dotaz.
Hezký den.
Saša Štěpánovský
DOTAZ: Jste vedoucí sboru. Prozradíte nám, jaké jste předtím měl povolání, zaměstnání?
ODPOVĚĎ:Osm let jsem pracoval jako provozní elektrikář na Rudných dolech na Kaňku, kde jsem poznal řadu skvělých lidí. Od r.1995 jsem byl zaměstnán na plný úvazek v Křesťanském společenství jako vedoucí práce s dětmi, později přibyla práce s mládeží. Vedoucím sboru jsem od podzimu 2008.

Děkuji za Váš dotaz.
Hezký den.

Saša Štěpánovský
DOTAZ: Co říkáte na vánoční zvyky, kterými je například pouštění lodiček či krájení jablek? Dodržujete také nějaký?
ODPOVĚĎ:Jablka někdy krájíme, zda tam bude hvězdička. Ale nic z toho nevyvozujeme, podobné je to s lodičkami. Je to prima zábava.
Také jsme někdy lili olovo a testovali při tom naši fantazii. Ale žádné věštění, před tím Bible varuje.
Při lití olova si vždy vzpomenu na slavnou scénu z Pelíšku a vidím pana Kodeta ve svářeckých brýlích: "Dávám bolševikovi maximálně jeden rok". Kouzelné.
Co se dále týká zvyků: zdobíme stromeček, pro křesťany od 16.st. byl symbolem společenství Boha a lidí. A to se mi moc líbí.
Když byly děti menší, jezdili jsme na Štědrý den s výslužkou pro divočáky, nejraději na místo konání našich táborů. Aby z těch Vánoc také něco měly.

Děkuji za dotaz a přeji Vám hezké Vánoce.
Saša Štěpánovský
DOTAZ: Zpívate před Vánocemi v křesťanském společenství také koledy? Schazite se pravidelně?
ODPOVĚĎ:Zpíváme. Staré křesťanské koledy a také nové písně.
Scházíme se pravidelně, vždy v neděli v 9.30h. v koncertním sále ZUŠ (naproti pizzerii U Šneka). A každý je srdečně zván.
Podrobnosti na www.kskh.cz.

Děkuji za dotaz.
Hezký den.

Saša Štěpánovský

DOTAZ: Jak se jinak zapojujete do komunitního života v Kutné Hoře?
ODPOVĚĎ:Již téměř 25 let provozujeme dětské kluby v Kutné Hoře a v Malešově (zde ve spolupráci a Apoštolskou církví). Pořádáme dětské tábory. Pro mládež to byly v minulosti lyžařské a cykloturistické pobyty, nyní English campy pro středoškoláky (ve spolupráci s Církví bratrskou).
Dále Klub pod lampou (určen především ženám), besedy pro veřejnost "Tváří v tvář", Místa uzdravení, kurzy Alfa. Snažím se pravidelně docházet do centra pro bezdomovce, které provozuje kutnohorská katolická Charita. Velice rád přijímám pozvání do škol, které navštěvuji s besedami o vztazích, sexu, šikaně či historii (Jan Hus, Karel IV.) a nyní vyprávím o Vánocích. Velmi si považuji možnosti navštěvovat klienty v Alzheimer centru ve Filipově. Jezdím tam s panem Lickem, výborným hudebníkem, který starým lidem zpívá a hraje na kytaru. Já spíše něco vyprávím, příp. k tomu promítám fotografie z cest. Jsou zde vděční posluchači. Smekám před prací všech zaměstnanců tohoto centra, jsou úžasní. To se také týká již zmíněné Charity.
Možná jsem na něco zapomněl, podrobnosti naleznete na www.kskh.cz.

Děkuji za Váš dotaz.
Hezký den.
Saša Štěpánovský
DOTAZ: Kde jste poznal svoji manželku? Je také věřící?
ODPOVĚĎ:Znali jsme se již jako děti. Potom jsme se několik let neviděli, až později opět v tanečních. Vzali jsme se po čtyřleté známosti, zítra tomu bude 30 let. Manželka je také věřící, uvěřili jsme oba asi měsíc před naší svatbou. Za tu dobu jsme spolu prožili spolu spoustu krásných i těžkých chvil. Bible říká, že trojpramenný provázek se nesnáze přetrhne. Pro nás je tím pojítkem či pevným základem Bůh. Jeho láska a věrnost.
Jsem Bohu za svou ženu velmi vděčný.

Děkuji za Váš dotaz.
Hezký den.
Saša Štěpánovský
DOTAZ: Co říkáte tomu, jak západní svět nečinně přihlíží k humanitární katastrofě v Aleppu?
ODPOVĚĎ:Je to skutečně katastrofa. Děsné. Je mi těch lidí moc líto. Nevím, co v tom můžu udělat.
Máte nějaký nápad?

Děkuji za Váš dotaz.
Hezký den.
Saša Štěpánovský
DOTAZ: Michal Horáček je podle vás vhodný kandidát na prezidenta, nebo je vaším favoritem Miloš Zeman, případně někdo jiný a proč?
ODPOVĚĎ:Není, ani jeden. Líbil by se mi Petr Pithatr, ale ten do toho asi nepůjde. Připadá mi moudrý, přímý a myslím, že by uměl lidi spojovat a nikoliv rozdělovat.

Díky dotaz.
Hezký den.
Saša Štěpánovský

DOTAZ: Jaký je váš vztah k dětem a hlavně pak k náctiletým mladíkům?
ODPOVĚĎ:Velice dobrý. Dříve mě hodně bavilo věnovat se dětem na klubech a na táborech. Rád se s nimi setkávám ve školách při různých besedách. Ale jak přibývají léta, pozoruji na sobě čím dál tím méně trpělivosti. Spíše mě to táhne ke starým lidem. Nekřičí, neběhají, jsou to velice klidní a vděční posluchači.
Pokud Váš dotaz naráží na pedofilii, musím Vás zklamat.
Jsem již dlouho velice dobře ženatý (z toho je zřejmé, že nejsem katolický duchovní).
A co týká katolických kněží - je to smutné, že se takové excesy vyskytují, ale kolika procent z tisíců obětavých kněží myslíte, že se to týká? Také si dovoluji upozornit, že nejvíce těchto afér se neobjevuje v církvi, ale v dětských pěveckých sborech, sportovních oddílech, apod.
Pokud jsem Váš dotaz špatně pochopil, omlouvám se.

Děkuji za Váš dotaz.
Hezký den.

Saša Štěpánovský
DOTAZ: Pořádáte nedělní bohoslužby? Kde a od kolika hodin se konají?
ODPOVĚĎ:Ano. Bohoslužby, otevřené veřejnosti, jsou každou neděli v ZUŠ (naproti pizzerii U Šneka), v 9.30h.
Veškeré podrobnosti o nás a našich aktivitách najdete na www.kskh.cz.

Děkuji za dotaz.
Mějte se hezky.
Saša Štěpánovský
DOTAZ: Je o Vás známo, že máte děti v pěstounské péči. Kolik jste jich v péči měl či máte? Měl jste někdy pocit, že je to těžký úkol, vzít si děti do pěstounské péče?
ODPOVĚĎ:Máme pět dětí, některé jsou adoptované, některé máme v poručnictví (jedná se o formu pěstounské péče). Doma jsou nyní v podstatě dvě nejmladší (17 a 11 let). Vzít si děti do pěstounské péče není těžké. Náročné je vychovat je, zvláště v době dospívání. Ale to je asi ve všech rodinách, že?
Někdy mi to připadá těžší, než jsem si představoval, ale patří k tomu také spousta radosti. Díky Bohu za to.
A děkuji také za Váš dotaz.

Hezký den,
Saša Štěpánovský
DOTAZ: Jak se díváte na problematiku imigrantů?
ODPOVĚĎ:Těžká otázka. Pomoci potřebným lidem bychom rozhodně měli. Ale není řešením, aby všichni lidé, kteří touží po lepším životě se nastěhovali do Evropy.
Je třeba řešit to, proč ti lidé utíkají. A pomáhat v místech konfliktů. Také vidím jako důležité, aby lidé, kteří do Evropy přicházejí rozuměli tomu, jaké zde platí normy a dodržovali je, přestože mohou kolidovat s jejich kulturou a náboženstvím. Mám na mysli vztah k ženám, odluku náboženství a státu, rovnost všech lidí před zákonem bez rozdílu náboženství, pohlaví, postavení, atd., atd.
Jiná otázka je, zda skutečně známe své kořeny, co jsou to ty evropské hodnoty, jak se my jako muži dnes chováme k ženám, co pro nás znamená manželství, rodina, péče o rodiče, lidi na okraji, atd.
Máme úžasné židovsko-křesťanské dědictví. Jen se nám nějak zatoulalo. Přiznám se, že více než emigrantů (osobně jsem žádného ani nepotkal) mám obavy z naší zamindrákovanosti, xenofobie a rasismu. A také z neznalosti našich dějin a naší nepoučitelnosti .
Takže je to otázka spíše pro politiky. Pro mne jako pro křesťana platí Ježíšův příklad - pomáhat potřebným.

Děkuji za Váš dotaz.
Hezký den.
Saša Štěpánovský
DOTAZ: Těšíte se na Vánoce? Co na nich máte nejraději?
ODPOVĚĎ:Těším se moc. Co mám nejraději? Být spolu (myslím tím rodinu). Těším se z toho, že můžu druhé obdarovat a jsem také sám obdarováván.
Mám také rád dobré jídlo, pohádky v TV, nemuset brzy vstávat, nikam nespěchat a mít čas na procházky...
Vánoce jsou pro mě především připomínkou toho, že Bůh tak miloval svět, že poslal na svět svého Syna, aby žádný, kdo v něho věří nezahynul, ale měl život věčný. Ale to si připomínám a za to mu děkuji každý den. Jen o Vánocích je to takové slavnostnější.

Děkuji za dotaz a přeji Vám krásné vánoční svátky.
Saša Štěpánovský
DOTAZ: Jaké dodržujete v rámci rodiny vánoční zvyky? Jak trávíte Štědrý večer a jak ostatní svátky vánoční?
ODPOVĚĎ:Běžné, jako v mnoha českých rodinách. Máme rádi Advent, manželka vždy úžasně vyzdobí byt, obdivuji její schopnost udělat z našeho bytu domov (já vím, že to samozřejmě není jenom v té výzdobě). Baví nás, jak je brzy tma a můžeme si povídat při svíčkách.
Stromeček zdobíme v předvečer Štědrého dne.
Na Štědrý den si chodíme na Palackého náměstí pro Betlémské světlo, letos opět v 10h. Díváme se na pohádky, jdeme popřát svátky sousedům a v pozdní odpoledne chodíme na večeři k tatínkovi mojí manželky, kde se také sejdeme s rodinou jejího bratra. Večer se vracíme domů, kde se každoročně pokouším netrpělivým dětem přečíst z Bible příběh o narození Krista. Po společných modlitbách (musím se přiznat, že ty řízené chvíle důstojnosti a zbožnosti nám nikdy moc nešly, více si to užíváme spontánně, třeba na procházce), jdeme ke stromečku a končíme u štědrovečerní pohádky. Od té doby, co do naší rodiny přibyl silně hyperaktivní chlapec (posledních 16 let), vzdáváme i společné zpívání. Vždy okamžitě rozladil manželce kytaru. Na půlnoční bohoslužbu již nezbývá sil.
Na Boží hod vánoční navštěvujeme moje rodiče v Malešově, kde se také sejdeme s rodinou mojí sestry.

Děkuji za Váš dotaz.
Mějte se hezky,
Saša Štěpánovský


Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT