VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Online rozhovor s Ladislavem Šináglem

Ladislav Šinágl bude odpovídat online na dotazy čtenářů ve čtvrtek 15. prosince od 15.30 hodin.

Online rozhovor s Ladislavem Šináglem

Ladislav Šinágl odpovídal online na dotazy čtenářů

Tento rozhovor byl ukončen dne 15.12.2016
DOTAZ: Kolik má skautské středisko v Čáslavi členů? Kolik je nejmladšímu a kolik naopak tomu nejstaršímu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Skautské středisko v Čáslavi má v současné době okolo 70 členů. Nejmladšímu jsou necelé 4 roky a nejstaršímu 80 let.
DOTAZ: Kdy jste se stal skautem a kdo Vás ke skautům přivedl? :-)
ODPOVĚĎ:Skautem jsem se stal v sedmé třídě základní školy a do skauta mě přivedl kamarád Michal Vostrovský - Uzel
DOTAZ: Dobrý den, prozradíte nám, kdy byla obnovena vánoční tradice s Betlémským světlem?
ODPOVĚĎ:Novodobá erá dovozu Betlémského světla začala v roce 1986
DOTAZ: Pokolikáté se bude letos Betlémské světlo v Čáslavi rozdávat? :-)
ODPOVĚĎ:Pokud si dobře pamatuji tak letos budeme v Čáslavi světlo rozdávat po šesté
DOTAZ: Mohu se zeptat čemu se věnujete v civilním povolání?
ODPOVĚĎ:V civilním povolání jsem Technolog - programátor
DOTAZ: Jak často se skauti v Čáslavi scházejí? Jsou schůzky povinné?
ODPOVĚĎ:Schůzky máme pravidelně každý týden, pokud nejsou prázdniny. Schůzky povinné nejsou, ale vedoucí jsou radši, pokud děti chodí pravidelně.
DOTAZ: Jak dlouho funguje v Čáslavi skaut? Věnovali se skautu i vaši rodiče?
ODPOVĚĎ:V Čáslavi funguje skaut nepřetržitě od jeho poslední obnovy a to od roku 1989. Jinak skaut v Čáslavi fungoval i v letech kdy byl povolený a to od roku 1916 - 1940, 1945 - 1948 a 1968 - 1970. Rodiče do skautu nechodili.
DOTAZ: Pořádáte i nějaké skautské výlety? Pokud ano, kdy a kam? :-)
ODPOVĚĎ:Skautské výlety se snažíme pořádat jednou do měsíce. Většinou to jsou jednodenní výlety a to jezdíme na Sázavu, Železné hory, Doubravu, Okolo Kutné Hory. Potom máme ještě víkendové výpravy zpravidla dvě nebo tři do roka. A to jezdíme dále. Liberec, Teplice, Nové město nad Metují, Dobříš.
DOTAZ: Jak dlouho funguje v Čáslavi skautské středisko? A jak dlouho jste jeho vedoucím?
ODPOVĚĎ:Nepřetržitě funguje v Čáslavi středisko od roku 1989. Jinak založeno bylo v roce 1916 avšak skauting byl několikrát zakázán a zase povolen. Členem střediska jsem 20 let a jeho vedoucím jsem už 4 roky
DOTAZ: Má každý skaut nějakou svojí přezdívku? Říkají mu tak poté všichni?
ODPOVĚĎ:každý skaut přezdívku nemá. Někdo přezdívku dostane během pár dní a někdo na ní čeká celý život. Pokud někdo přezdívku dostane máme i rituál. Většinou při táborovém ohni člověk vhodí do ohně lístek se svým civilním jménem a tím jej spálí. Od té doby by mu všichni měli říkat pouze přezdívkou.
DOTAZ: Těšíte se na Vánoce? Schází se skauti i během Vánoc?
ODPOVĚĎ:Já se na vánoce těším. Přeci jen to jsou svátky toho klidu. Člověk si odpočine od běžného denního shonu. Během vánoc schůzky nemáme. Ale stejně do té klubovny zavítáme.
DOTAZ: Účastníte se vy osobně roznášení Betlémského světla? Můžete popsat pocity nebo nějaký zážitek?
ODPOVĚĎ:Osobně se účastním Betlémského světla. Ohledně pocitů, je to ten čas před vánoci. Vstupuje do vás ta vánoční nálada umocněná Betlemským světlem, dobrou náladou ostatních lidí a bezvadnou partou kolem vás. Ohledně zážitků těch je hodně. Nezapomenutelná je stavba Tee Pee na promrzlé dlažbě a silným větrem, kdy jsme měli co dělat abychom to Tee Pee postavili.
DOTAZ: Dobrý den,

kolik času práci ve Skautu musíte věnovat? a co všechno obnáší?
ODPOVĚĎ:Kolik času musím věnovat je celkem záludné. Záleží na jaké je člověk pozici a jak dobře tu práci chce vykonávat. Pokud to vezmu ze své pozice, tak je to v průměru 6 hodin týdně. A obnáší to jednání s úřady, údržba skautské základny, pokud vedu schůzku tak je to příprava programu na schůzku, příprava akce (výprava, tábor). S pohledu vedoucího střediska jsou to i věci ohledně hospodaření (finanční plán, dotace) a pochopitelně podpora vedoucím oddílu.
DOTAZ: Jaká je vaše skautská přezdívka a jak jste k ní přišel? :-)
ODPOVĚĎ:Má přezdívka je Šimi a s ní jsem už do oddílu přišel ze školy.
DOTAZ: Prozradíte nám více informací o skautských táborech? Kam jezdíte a jak tyto tábory probíhají?
ODPOVĚĎ:Čáslavský skauti jezdí na svoji základnu k Chedrbí. Tábor je zpravidla 15-ti denní. Účastníci tábory pomáhají se stavbou stanů. Děti jsou rozdělené do družinek, snažíme se zachovávat stejné družinky, v kterých fungují i během celého roku. Většinou během tábora probíhá celotáborová hra, kterou spojuje jeden příběh. Děti během celého dne hrají hry, učíme se novým dovednostem, zkoušíme v praxi věci, které jsme se naučili během roku. Vždy jedna skupinka přes den má službu což znamená, že připravuje dřevo, vaří, myje nádobí. Večer máme buď táborový oheň, nebo si povídáme v jídelně. A když jdou všichni spát jedné družince začíná noční hlídka.
DOTAZ: Jak taková schůzka skautů probíhá? Jsou nějak tématicky zaměřené? Já nikdy na žádné takové nebyla.
ODPOVĚĎ:Schůzka trvá dvě hodinky. Na začátku proběhne vždy přivítání, obodujeme docházku a věci, které si mají děti na schůzky nosit. Poté následují hry a výukové programy. Většinou ty schůzky jsou vázané tématem, jelikož každý vedoucí si stanovuje na svoji schůzku cíl, který by chtěl splnit. Jinak náš druhý oddíl má dlouhodobé téma a to Pokémoni. Toto téma by je mělo provázet každou schůzku. První oddíl od února začne cestovat vesmír.
DOTAZ: Máte nějaký zážitek, například s nějakého skautského tábora, na který nejraději vzpomínáte?
ODPOVĚĎ:Zážitků je spousta a ne jenom z táborů, ale i z kurzů. Určitě často vzpomínám na svůj první tábor, na svůj skautský slib. Pokud půjdu do dospělých let tak je to zase první tábor, který jsem vedl.
DOTAZ: Když jedou skauti na tábor, jsou ubytovaní přímo v tee pee? Nebo v nějakých chatkách? Máte tam wc, sprchy a mohou si s sebou děti brát na tábory telefony?
ODPOVĚĎ:My Čáslaváci jezdíme do podsadových stanů. V roce 2014 jsme s prvním oddílem byly na zapůjčeném tábořišti, kde jsme si vyzkoušeli tábor v tee pee. WC máme na táboře v podobě latrin a sprcha se u nás taky najde. Jen pokud chceme teplou vodu musíme si ji ohřát. Zděnou budovu u nás na táboře nenajdete. Dětem (rodičům) doporučujeme, aby si na tábor telefony nebrali. Většina dětí ho na táboře a máme jasná pravidla ohledně používání telefonů.
DOTAZ: Pořádáte se skauti nějaké akce, kromě Betlémského světla, které jsou spojené s Vánocemi? Pokud ano, jaké akce to jsou? Jedná se o nějaké tradiční?
ODPOVĚĎ:V Čáslavi pořádáme pro veřejnost pouze Betlemské světlo. Jinak si každý oddíl dělá svojí vánoční schůzku.
DOTAZ: Kde se bude rozdávat Betlémské světlo v Čáslavi? Můžete nám k této akci říci něco bližšího?
ODPOVĚĎ:V Čáslavi se Betlémské světlo bude rozdávat tradičně na náměstí Jana Žižky z Trocnova a to 23.12. 2016 od 9:30 do 14:30. Budeme mít v parčíku u sochy postavené Tee Pee, kde pro Vás bude připravené světlo. Pro lidi, kteří zapomenou svoji lucerničku doma, nebo žádnou nemají, budeme mít připraveno i pár ručně vyráběných luceren.
DOTAZ: Kde a kdy mají čáslavští skauti schůzky?
ODPOVĚĎ:V Čáslavi máme tři dětské oddíly. Klubovnu máme v ulici Nazaret 1297. Benjamínci (děti od 4 do 6 let) se schází každou středu od 16:00 do 18:00, vlčata a světlušky (děti od 6 - 11 let) se schází každé úterý od 16:00 do 18:00 a skautky a skauti (děti od 11 do 15 let) se schází každý pátek od 16:00 do 18:00. Více informací i o činnosti se dozvíte na našich stránkách caslav.skauting.cz
DOTAZ: Dobrý den,

jak je finančně náročné přihlásit dítě do Skauta?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
pokud se jedná jen o přihlášení tak například registrační poplatek na rok v Čáslavi stojí 500Kč. Pokud budu brát i činnost tak na schůzky zpravidla koupíte vybavení do 100 kč (tužka, blok, kus provazu). Účastnický poplatek na tábor se pohybuje kolem 3000 kč. Osmkrát jednodenní výprava Cca. za po 100Kč a dvakrát víkendová výprava za 500Kč. Pokud to všechno spočítám tak roční činnost vyjde (dítě jezdí na všechny výpravy a tábor) na 5400Kč. Pochopitelně v tom není započítané vybavení jako kroj, oddílové triko, spacák atd.
DOTAZ: Kolik je v Čáslavi skautských oddílů?
ODPOVĚĎ:V Čáslavi jsou tři dětské oddíly, které se pravidelně schází a jeden oddíl kmene dospělých
DOTAZ: Dobrý den, máte zajímavé příjmení. Znáte nějak jeho historii?
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
historii svého příjmení neznám. Ale je to zajímavá myšlenka jak vyplnit svůj volný čas.
DOTAZ: Kolik druhů uzlů umíte a který je podle Vás nejtěžší? :-)
ODPOVĚĎ:Umím asi deset uzlů. A nejtěžší jsou ty, které neumím :-)

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT