VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Online rozhovor s Tomášem Kaprálkem

Online rozhovor s Tomášem Kaprálkem

Online rozhovor s Tomášem Kaprálkem

Tomáš Kaprálek odpovídal online

Tento rozhovor byl ukončen dne 2.12.2016
DOTAZ: ahoj Tomáši.pamatuju si tě jako mladyho kluka,co chodil hrát basket.Tím nechci naznačit,že jsi starý :),ale chci se zeptat ještě hraješ basket?a který druh sportu tě baví nejvíc. a kterému se intenzivně věnuješ?díky Jirka
ODPOVĚĎ:Ahoj Jirko a dobré ráno všem čtenářům KH deníku! Snažím se stále sportovat, ale samozřejmě úměrně svému věku. Jak píšeš, jsem stále mladý, ale už trošku delší dobu :-). Nejvíc mě samozřejmě baví basket, který chodím hrát do tělocvičny na Karlov s kutnohorskými legendami a také do Čáslavi s legendami z tohoto města. Pak ještě chodím hrát fotbálek s kamarády z KH a ve zbylé dny se snažím chodit běhat. To běhání mě baví nejméně, je to přesně podle hesla "Jsou dny, kdy se mi nechce jít běhat a jsou dny kdy se mi nechce jít běhat vůbec" :-)
DOTAZ: Představíte nám atletický oddíl v Kutné Hoře? Jak dlouho funguje?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Martino, tak historicky atletický oddíl v KH funguje již docela dlouho, počátky sahají hluboko do minulého století. Přesnější odpověď by Vám dal určitě náš předseda - Karel Ptáček. Co se týká aktuálního stavu, tedy jakéhosi restartu po rekonstrukci atletického stadionu, tak intenzivní činnost jsme zahájili náborem na jaře 2015. Aktuálně máme 4 tréninkového skupiny dětí od 5 do 15 let, každá skupina má trénink 2x týdně, o tréninkový proces se stará celkem 15 trenérů.
DOTAZ: Jak dlouho jste trenérem atletického oddílu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Pavle, možná vás zklamu, ale já se moc za trenéra atletiky nepovažuji. Vystudoval jsem sice UK FTVS Praha, kde jsem se ale věnoval basketbalu, takže se asi lépe orientuji v tomto druhu sportu. Ale co si budeme povídat, trénink dětí mladšího školního věku je hodně podobný ve všech sportovních odvětvích (tedy pokud se to dělá rozumně a "nežene" se to cestou předčasné specializace). Každopádně, v atletickém oddílu aktuálně nevedu žádnou tréninkovou skupinu, spíše se snažím zabezpečovat chod celého oddílu. Případně jsem "přítelem na telefonu", takže pokud je to nutné, zaskočím na některém tréninku za nepřítomného trenéra.
DOTAZ: Kdy jste začal intenzivně pracovat na návratu atletického oddílu v Kutné Hoře? Dočetl jsem si, že úvodní nábory byly v minulém roce.
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Martine, on ten atletický oddíl v KH stále fungoval, jen to bylo v jakémsi udržovacím režimu. Za to patří obrovský dík Karlu Ptáčkovi, který i v nepříznivých podmínkách dokázal sestavovat atletická družstva žáků a objížděl s nimi závody. Ale ten jakýsi restart se váže na dokončení rekonstrukce atletického stadionu, která proběhla v roce 2014, takže úvodní nábory jsem uspořádali na jaře 2015.
DOTAZ: Kolik máte tréninkových skupin? Kolik je u vás nejmladšímu sportovci v atletickém oddílu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Nelo, máme celkem 4 tréninkové skupiny, roč. 2010 - 2011, roč. 2008 - 2009, roč. 2006 - 2007 a roč. 2005 a starší. Nejmladší jsou předškoláci, tedy děti ve věku 5 let.
DOTAZ: Jak často probíhají atletické tréninky? A jak dlouho jeden takový trénink trvá?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Romane, tréninky máme 2x týdně. Menší děti (roč. 2006 - 2011) mají trénink 60 minut, větší děti (roč. 2005 a starší) trénují 90 minut.
DOTAZ: Tréninky probíhají i přes zimu? Pokud ano, jak se liší trénink v zimních a v letních měsících? Trénujete například i v nějaké tělocvičně, pokud je nepříznivé počasí?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Borisi, ano, tréninky probíhají v průběhu celého školního roku. Venku jsme v září a říjnu a poté v dubnu, květnu a červnu. V období listopad až březen pak chodíme do KH tělocvičen. Samozřejmě tréninky venku a vevnitř se obsahově liší, ale rámcově klademe důraz na stále to samé - nácvik co nejširšího spektra pohybových dovedností (s důrazem především na rychlost a obratnost) a čím starší děti, tím k tomu přidáváme víc té atletiky.
DOTAZ: Má to trenér dětí těžký? Máte s nimi spíše přátelský nebo autoritativní vztah?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Honzo, které povolání je snadné :-)? Každopádně odpověď na Vaši otázku je někde uprostřed. Musí tam být i to přátelství i ta autorita. Na jedné přednášce jsem slyšel rozdělení trenérů na "seržanty" a "zahradníky". V tomto pojetí, Dle mého názoru, musí být trenér zahradníkem, který se občas stane i seržantem :-)
DOTAZ: Dobrý den, prozradíte nám, kolik stála rekonstrukce stadiónu Olympia? Proč se v rámci rekonstrukce neopravila aspoň částečně sociální zařízení, která jsou v opravdu šíleném stavu? Navštívila jsem tento stadion při červnových Městských hrách mládeže a zhrozila jsem se...
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Laděno, tu částku bohužel nevím, "motorem" rekonstrukce byl Karel Ptáček, takže ten by Vám to číslo řekl. Souhlasím, že stav budov na stadionu (šatny, sprchy, toalety, kanceláře) není ideální, ale asi nejde vše udělat najednou. My jsme moc rádi, že už na stadionu není škvára a že travnaté hřiště není oraništěm. Samozřejmě, logicky by nyní mělo dojít i na zázemí a vím, že i město to má ve svém plánu zařazeno. Na druhou stranu ale naprosto chápu, že nyní je prioritou č. 1 sportovní hala na Klimešce.
DOTAZ: Jakou kvalifikaci musí mít trenér atletického oddílu a v čem dosažení kvalifikace spočívá? Jak prokáže trenér své kvality?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Lindo, atletika má celkem 5 stupňů trenérských licencí. Trenér atletických přípravek (TAP), trenér žactva (TŽ), trenér 3. třídy, trenér 2. třídy a trenér 1. třídy. TAP = 1 denní školení, TŽ = 2 denní školení, 3. třída = 2 x 3 dny, 2. třída = 150 hodin, 1. třída = 2 leté studium. Ale, jak se asi shodneme, licence není vše. Takže trenér prokazuje své kvality každodenní prací, u dětí především tím, jak je dokáže "chytit za srdce" a "zapálit".
DOTAZ: Jak probíhá nábor do atletického oddílu? Proč bych právě do něj měla dát své dítě?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Zdenino, do atletického oddílu je možné přijít kdykoliv v průběhu celého školního roku. Jedinou výjimkou je skupina dětí roč. 2010 - 2011, kde jsme na počtu 50 udělali na konci září stop stav. Proč dát dítě na atletiku? To je asi na delší odpověď, ale z vlastní zkušenosti Vám mohu potvrdit, že po právu je to "královna sportu", která vám vybuduje základy, na kterých poté můžete stavět v jakékoliv jiném sportovním odvětví.
DOTAZ: Co vše si mám představit pod pojmem atletický oddíl? To jsou jen běžci či skokani do výšky? Zaměřuje se dítě při tréninku na něco konkrétního nebo jsou tréninky univerzální pro všechny?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Luďku, atletika, ve které děti dělíme na běžce či skokany do výšky, je už atletika pokročilejšího věku. Těžiště naší současné práce jsou však děti v přípravkách, tam máme aktuálně 109 dětí. A tyto děti ještě rozhodně nesměrujeme jen k jedné atletické disciplíně. Základem je všestranný sportovní rozvoj, nácvik co nejširšího spektra pohybových dovedností (především formou her a soutěží) a teprve k tomu postupně "po kapkách" přidáváme i atletiku. Technika běhu, výběh z bloků, předání štafetového kolíku, odraz při skoku do dálky, hod kriketovým míčkem - to jsou zhruba základní atletické dovednosti, se kterými u dětí začínáme.
DOTAZ: Co děláte Vy sám ve volném čase? Věnujete se také sportu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Petromilo, můj život je hodně se sportem spojený a věnuji se mu jak pracovně, tak i ve svém volném čase. Chodím hrát pravidelně basket, fotbal a běhám. A samozřejmě se věnuji i rodině (teď úplně vidím svojí manželku, jak se směje :-), takže na dálku velký dík pro ní za to, že mi to mé "postižení" sportem toleruje).
DOTAZ: Sledujete stavbu haly v Kutné Hoře? Míní ji někdy využívat i atleti?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Dominiko, stavbu haly samozřejmě sleduji a jsem moc rád, že se do toho město po dlouhých letech čekání a příslibů konečně pustilo. Využití pro atletiku budeme zvažovat dle podmínek, které budou pro zájemce nastaveny. Je mi ale jasné, že priorita ve využití bude dána tradičním sálovým sportům. která na halu dlouhá léta netrpělivě čekají.
DOTAZ: Těšíte se na Vánoce? Chodí v atletickém oddílu také Mikuláš?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Zdendo, na vánoční svátky se samozřejmě moc těším, poslední roky především kvůli synovi Lukášovi, který je ve věku (5 let), kdy si to neskutečně užívá a my s manželkou s ním. A samozřejmě, i v rámci jednotlivých atletických skupin plánujeme nějaké předvánoční akce.
DOTAZ: Jaké vybavení potřebuje atlet? Jsou nejdůležitější boty?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Ondřeji, atletika není na vybavení až zas tak moc náročná - stačí trenky, tričko, tepláky, bunda, boty a jste připraven na trénink i závody :-). A souhlasím s Vámi, i já považuji boty za nejdůležitější součást.
DOTAZ: Sportujete odmalička? Předpokládám, že ano, zajímalo by mě, jakým sportům jste se věnoval kromě atletiky?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Jano, ano, sportuji od malička a velký dík za to patří mé mámě. Měla teorii, že bych si měl vše vyzkoušet a teprve až potom můžu říkat, že mě to baví nebo ne. Takže já prošel atletikou, basketbalem, fotbalem, stolním tenisem, tenisem, hokejem, a bůh ví, čím ještě :-). V té době jsem jí za to moc rád neměl, ale teď jsem jí za to neskutečně vděčný.
DOTAZ: Děti kolem sebe máte v zaměstnání i ve volném čase. Máte s nimi vždy trpělivost? :-)
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Majko, správná odpověď je, že ano, ale sama asi máte také dny, kdy se ne vše zcela daří. A pak se samozřejmě i mě stane, že trpělivost dojde... Snažím se ale, aby takovýchto "pedagogických selhání" bylo co nejméně :-).
DOTAZ: Za jak dlouho se dá poznat, že je dítě na atletiku skutečně talentované?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Honzo, na to asi neexistuje jednoznačná odpověď. Samozřejmě, většinou se dá poměrně brzy poznat, že některé dítě je na tom pohybově lépe než jiné, ale nikde není psáno, že to "pomalejší" na tom nebude za pár let lépe... Proto bych byl s tím posuzováním talentu velmi opatrný. Navíc, je to jen jeden ze střípků mozaiky, které do sebe musí přesně zapadnou, aby se v pozdějším věku z "talentu" stala "hvězda".
DOTAZ: Pokud se trénování dětí věnujete již nějaký ten rok, jste schopen porovnat, jestli současné děti docházející do oddílu jsou jiné v porovnání s dětmi třeba před patnácti lety?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Edito, to je asi na delší povídání, ale pokusím se být maximálně stručný. Přijde mi, že u současných dětí se obrovsky rozevřely nůžky v jejich pohybové gramotnosti. Na jedné straně jsou děti, které mají sportovní dovednosti na výborné úrovni. Většinou je to zásluha rodičů, které vidí prospěšnost pohybu a sportu a proto se pro své dítě v tomto směru obětují. Na druhé straně jsou děti naprosto pohybově zaostalé, které mají problém i schůzí (s nadsázkou řečeno). Dřívější děti, díky každodennímu pohybu na ulicích a venkovních hřištích, na tom byly v průměru lépe. Každý uměl běhat, skočit, hodit, protože to každý den dělaly. Tu "ulici" musí v dnešní době nahradit všechny sportovní oddíly. Tedy "nebláznit" s předčasným zaměřením jen na svůj sport, ale věnovat se nejprve budování co nejširších základů pohybových dovedností a teprve na nich stavět to "své".
DOTAZ: Myslíte si, že současné děti jsou více obézní, než tomu bylo v době, kdy netrávili tolik času u počítačů a chytrých telefonů?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Radku, asi to tak bohužel bude... To nahrazení každodenního pohybu po ulicích sezením u tabletů a mobilů se prostě někde musí projevit. Ale neměli bychom se s tím smířit a měli bychom dělat vše pro to, aby se sport stal atraktivním produktem, který těmto moderním technologiím bude schopen konkurovat. Je ale strašně důležité, JAK se ten sport dělá. Sport musí být o zábavě, hře, soutěžích, kamarádech, emocích, zážitcích, vítězstvích i porážkách. Jedině takovéto pojetí dětem ukáže celou krásu sportu a udrží je tam i v pozdější době, kdy se k té "zábavě" přidá i tvrdá dřina.
DOTAZ: Mají vaši atleti nějaké úspěchy ze soutěží? Můžete je konkrétně uvést?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Libore, z úspěchu na soutěžích samozřejmě máme radost, ale rozhodně to není to, proč to děláme. Jak jsem už psal v předchozích odpovědích, nejdůležitější je děti přitáhnou za srdce ke sportu. Tím vzniká nejsilnější vazba. Pokud tuto vazbu vybudujeme jen přes výsledky, přestanou k nám děti při prvních neúspěších chodit. Ale k odpovědi na Vaši otázku. Nějaké úspěchy v závodech máme, máme pár šikovných dětí, které se v krajských závodech přípravek či žactva pravidelně prosazují, ale více konkrétní nebudu, nepovažuji to za nutné. Pokud Vás to přesto zajímá, navštivte náš web http://atletika-olympia.webnode.cz/, kde v sekci "Výsledky závodů" naleznete vše potřebné.
Děkuji KH deníku za pozvání k online rozhovoru, děkuji čtenářům za otázky a zájem o kutnohorskou atletiku a přeji všem krásné a klidné vánoční svátky! Tomáš Kaprálek
DOTAZ: Jste místopředsedou atletického oddílu. Co všechno máte na starosti?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, Lenko, snažím se, společně s naším předsedou Karlem Ptáčkem, zabezpečit systematický a pravidelný chod oddílu v průběhu celé sezóny. Takže je to veškerá administrativa, komunikace s trenéry, ovlivňování forem a obsahu tréninků jednotlivých skupin, správa webu a facebooku, apod. Zkrátka abychom uvnitř i navenek byli seriozně fungujícím oddílem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT