VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Online rozhovor se Zuzanou Moravčíkovou

Zuzana Moravčíková zodpoví online dotazy čtenářů ve čtvrtek 5. ledna od 9 hodin.

Online rozhovor se Zuzanou Moravčíkovou

Zuzana Moravčíková odpovídala online

Tento rozhovor byl ukončen dne 1.2.2017
DOTAZ: Dobry den, chci se optat, proc je porad tak neutesene autobusove nadrazi v KH, ve meste, které je v UNESCu a ma další vymozenosti plynouci z cestovniho ruchu atd... JIz několik let me jima bes, když mam prestupovat a jen proto, ze ho znam, vim kam, na kterou zastávku mam bezet, ale kdo je tam poprvé, nemá sanci vůbec poradne rozlisit cisla zastavek - o důchodcích ani nemluve. Takze spatne a nezretelne oznacene zastávky, mala a neviditelna cisla, samotna stanoviste nejsou kryta proti desti, vetru, snehu, jsou často bez lavicek, konecne je tam sice svetelna tabule, ale v info kanclu je pani jen asi do 15., nebo 16. hodin, jenze turiste, odjizdi zpatky do Prahy často i později, nevim, jestli pani vůbec mluvi alespoň anglicky. Takze jiz několik let je autobusak v KH odstrašujícím mistem. Kdejake mensi mistecko a mestecko se muze pyšnit mnohme komfortnejsim autobusakem - je videt, ze ho odpovedni - nepotrebuji a nepouzivaji... Hlavne neodpovídejte, ze to nepatri mestu, nebo něco podobného, jako odpovedna osoba mate stále tlacit na to, aby se věci pohly k lepšímu. Dále - vlakove Hlavni nadrazi v KH - otres, pravda - jsou tam pridane svetelne tabule a infocentrum, které ale zavira tusim kolem 17.00. JInak zadny stanek s obcerstvenim, nebo trafika, proste je to místo, kde clovek chce co nejdříve prestoupit, je-li to mozne a vůbec se tam radeji nezdržovat a když - to si radeji vyberu delší cekani v Koline, nez v KH, nebo radeji prejedu do Caslavi, v KH na Hlavaku je to fakt neutesene - a zase - neodpovídejte, ze je to problém CD, jako odpovedna osoba mate stále tlacit na zlepseni - vzdyt jak vlakove, tak autobusove nadrazi jsou první mista, která navstevnici navstivi a delaji na ne dojem - Barbora a kostnice az pak - je to vizitka města! Diky za odpověď a nejake konkretni terminy zmen k lepšímu, ne jen obecne nic neříkající reakce! :-)
ODPOVĚĎ:Dobrý den,
děkuji za obsáhlý dotaz. Nechcete sice nic slyšet o tom, že autobusové nádraží je pronajato dopravci a že majetkoprávní vztahy na hlavním nádraží jsou složité, i když je to pravda. Musím Vám sdělit, že se o tuto oblast zajímáme. Co se týká autobusového nádraží tak v současné době řešíme jeho možný přesun k městskému nádraží vybudováním nového dopravního terminálu, samozřejmě s vyšším komfortem pro cestující, V tomto prostoru by zároveň bylo vybudováno parkoviště. Nejdříve však s tímto záměrem chceme seznámit občany Kutné Hory, aby se mohli vyjádřit. Bude to docela zásah do dopravy v Kutné Hoře. Pokud bude ohlas příznivý, budeme činit další potřebné kroky, které by umožnily podání žádosti o dotaci. Pokud tuto myšlenku opustíme, je třeba se nynějšímu autobusovému nádraží skutečně věnovat. V současné době máme vyčleněny v rozpočtu finance na vybudování přístřešku. Máte pravdu, že by na daném místě měla být pro přijíždějící do Kutné Hory jasná informační tabule. Ta tam měla být již dávno. To je v naší kompetenci a budeme se tím zabývat. Co se týká zastávek, pan místostarosta je stále v kontaktu s dopravcem, který má nádraží v pronájmu. Na Váš podnět ho upozorním a jsem přesvědčena, že se se zástupci Arrivy dohodne na vylepšení.
Co se týká hlavního nádraží, tam je skutečně problém ve vlastnictví (České dráhy a SŽDC). Na to naráželo každé vedení města. V současné době se řeší převod vlastnictví z Českých drah na SŽDC a ta jednání se snad zlepší. Město má v současné době pronajatu část budovy pro Informační centrum, kde turisté dostanou potřebné informace i malé občerstvení. Provozování nějakého stánku s občerstvením není skutečně v kompetencií města. Mělo by to být zájmem Českých drah. Mám pro Vás informaci, že jednáme o získání pozemků od Českých drah za účelem získání plochy na parkování automobilů. Jednání nejsou jednoduchá, ale doufám, že to dotáhneme do zdárného konce.
DOTAZ: Vážená paní místostarostko,
zvládnete podat vysvětlení, proč noví zastupitelé Krajského úřadu Středočeského kraje mohou zastávat dvě i více funkcí za jeden plat a Vy sama jste tento morální a pochopitelný počin v politice nezvládla?

Za odpověď děkuji. Pavlína
ODPOVĚĎ:Dobrý den,

máte na mysli zastupitele Středočeského kraje. Musíte se zeptat jich. Jsou tam tací, kteří mi vyčítali dvě funkce. Údajně to není možné zvládnout a ti by se nad sebou měli zamyslet. Nedokáži si představit, že např. statutární zástupce hejtmanky může zároveň vykonávat i post starosty velkého města. Mohu Vám říci, že ty dva roky ve dvou funkcích byly pro mě opravdu náročné. Bylo to na úkor rodiny a neznala jsem volný čas, Vlastně jsem si oddychla, že jsem na kraji skončila. Přesto si troufnu říci, že pro město nebylo špatné, že jsem měla informace z kraje z první ruky.
DOTAZ: Dobrý den,dočká se Kutná Hora nějakého obchodního centra? (Viz.Futurum Kolín)
ODPOVĚĎ:Na to Vám nemohu odpovědět. To je věcí případných investorů, kteří se do Kutné Hory příliš nehrnou. Přesto nabízíme každému, kdo se objeví, volné pozemky nejen v majetku města.
DOTAZ: Vážená paní místostarostko, chci se zeptat, jak funguje spolupráce v radniční koalici ČSSD - ANO - ZMĚNA? Je ideální, nebo se objevily už nějaké potíže?
ODPOVĚĎ:Nic není jednoduché. Dovedla bych si představit i lepší spolupráci. Ale naší povinností je se domluvit.
DOTAZ: Dobrý den, hala, Vlašský dvůr, revitalizace Vrchlice atd. Myslím, že si toho radnice bere na záda hodně a peníze určitě netiskne. Nehrozí zde zadlužení města?
ODPOVĚĎ:Včera na zastupitelstvu jsme tuto otázku probírali.Přestože věřím vedoucímu ekonomického odboru, který říká že další úvěr v přiměřené výši by město zvládlo, necháme si pro jistotu posoudit kondici hospodaření města nezávislým odborníkem. Jde o to, na co peníze půjdou. Jedná se o investiční akce, na které je možné získat dotace (dotační programy brzy skončí), a které by neměly vyžadovat další mandatorní výdaje.
DOTAZ: Nechybí Vám možnost rozhodovat na Krajském úřadě? Jak to nesete?
ODPOVĚĎ:Nechybí, takový je život politika. Musíte být připravena na všechno. Nicméně musím říci, že zkušenost to byla k nezaplacení, ať v pozitivním tak negativním smyslu.
DOTAZ: Myslíte si, že se Kutné Hoře podaří získat další dotaci na druhou etapu sportovní haly?
ODPOVĚĎ:Byla bych ráda, kdybychom dotaci z MŠMT získali, Děláme pro to maximum. Každé finance, které získáme z dotací na rozumnou akci, jsou pro město přínosem. Co vím jistě, tak dotaci ze Středočeského kraje již nezískáme.
DOTAZ: Jaký máte názor na průběh zasedání zastupitelstva Města Kutná Hora? Jednou jsem se tam byl ze zvědavosti podívat, jelikož mi spousta lidí řeklo, jak se tam zastupitelé hádají a házejí na sebe špínu. Co si o tom myslíte?
ODPOVĚĎ:Odpověď je jasná. Průběh zasedání zastupitelstva se mi vůbec nelíbí. Včera jsme si to opět "užili". Osobní útoky tam nepatří. Jaksi se nám z politiky vytratila slušnost. Byla jsem přesvědčena, že na malém městě se domluvíme snáz než ve vysoké politice. Jak hluboce jsem se zmýlila. Některým zastupitelům chybí určitá úroveň k jednání. Obdivuji každého občana, který vydrží sledovat zasedání kutnohorského zastupitelstva až do konce :-).
DOTAZ: Co říkáte na projekt, který by v Kutné Hoře měla realizovat francouzská firma INCA na podporu cestovního ruchu? Jaký na to máte názor a myslíte si, že je reálné, aby vznikla v Kutné Hoře lanovka od zastávky vlakového nádraží Kutná Hora město až k samotnému chrámu svaté Barbory?
ODPOVĚĎ:Já osobně tento projekt podporuji. Myslím si, že v Kutné Hoře v rámci cestovního ruchu potřebujeme mít vize a hlavně nadhled. Je zde spousta zájmů, které je potřeba sjednotit a je to obtížné. Bylo by fajn, kdyby se do přípravy této koncepce se svými náměty zapojili samotní občané i podnikatelé.Pokud bude široká shoda města, majitelů památek, muzeí, pořadatelů akcí, ale i podnikatelů v cestovním ruchu, věřím že tato koncepce nezůstane v šuplíku a v jejím dalším naplňování budou pokračovat představitelé města, kteří přijdou po nás. Co se týká lanovky, tak v této záležitosti jsem skeptická, přestože si myslím, že by to byla atrakce pro Kutnou Horu, která by přitáhla turisty.
DOTAZ: Jaký máte názor na obchvat, který by měl v budoucnu vzniknout v Církvici?
ODPOVĚĎ:Přiznám se, že problematikou dopravy se tolik nezabývám. Jako laik mohu konstatovat, že provoz po silnici I/38 přes Církvici je neúnosný a potřeba obchvatu tam jasně je. Pokud si pamatuji, nebyla úplná shoda na trase. Církvice i Třebešice měly jiné představy. Nevím, v jaké fázi projednávání tato akce je v současné době.
DOTAZ: Jak to vypadá s parkovacími místy na sídlišti? Dojde jednou opravdu i na parkovací dům?
ODPOVĚĎ:Uvědomuji se, že situace s parkováním na sídlišti je s růstem počtu automobilů horší a horši. Výstavba parkovacího domu je velice nákladná. Zkušenosti z jiných měst napovídají, že provozování parkovacího domu není jednoduché. Musí být využíván. Komise pro sídliště by měla zjistit zájem o koupi nebo pronájem parkovacích míst v tomto domě. Problém je i s rozšiřováním parkovacích ploch, neboť dosud nejsou vyřešeny majetkoprávní vztahy k pozemkům na velké části sídliště.
DOTAZ: Dobrý den,
prosím jaká kritéria uplatnila Rada města při úpravě návrhů na výši příspěvků v oblasti kultury (granty)?
Proč byl návrh na udělení grantu festivalu Creepe Tepee
Radou zrušen (návrh 0,-Kč),
Děkuji
ODPOVĚĎ:Návrhy připravila po hodnocení jednotlivých projektů kulturní komise, která je poradním orgánem rady města. Členové rady i zastupitelstva města mohou podávat svoje návrhy, které ovšem musí schválit rada a poté zastupitelstvo. Musím konstatovat, že došlo k malým úpravám. Pouze grant festivalu Greepe Tepee nebyl v radě akceptován, neboť jsme v radě města řešili stížnosti obyvatelů na hluk (petice). Pořadatelé nedodrželi sliby, které dali. Na místo vyjížděla několikrát hlídka Městské policie a věc skončila u přestupkové komise. Je otázkou, zda tento festival patří do centra města. Vzhledem k tomu, že na zasedání zastupitelstva nepadl protinávrh na příspěvek pro Greepe Tepee, je shoda všech zastupitelů na tom, aby tento festival nebyl podpořen z prostředků města.
DOTAZ: Dobrý den, současné zastupitelstvo silně třaská. Budete kandidovat do dalšího volebního období, nebo už vás to politikaření znechutilo?
ODPOVĚĎ:Pravdou je, že pomalu ztrácím chuť pracovat pro občany našeho krásného města. Nebaví mě politikaření. Nelíbí se mi, když jednotlivci hájí především svoje zájmy. Nejsem ale ještě rozhodnuta, zda s politikou skončím.
DOTAZ: Dobrý den, právě byla v zastupitelstvu schválena rekonstrukce Vlašského dvora. Bude se při této rekonstrukci myslet i na regulaci vytápění? Když tam přijdu, je tam neskutečně přetopeno. Není to plýtvání? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Tento projekt vytápění neřeší. Kotelna je cca 10 let stará. Myslí se na úsporu energií zateplením střechy a výměnou oken. Musím však říci, že se ve Vlašském dvoře nepřetápí. Na chodbách je vyloženě zima. V kancelářích si teplo můžeme regulovat. Ono je to tak, že když přijdete z venku teple oblečená do budovy, zdá se Vám, že je na chodbách teplo a v kancelářích pak přetopeno.
DOTAZ: Paní místostarostko, kde vezme Kutná Hora milióny, kterými má spolufinancovat dotaci na Vlašský dvůr, když investiční prostředky města jsou prý schváleny na halu?
ODPOVĚĎ:Na Vlašský dvůr je již schválen úvěr, další finance budou čerpány z rozpočtu města. Financování akce je rozděleno na více let. Doufáme, že na halu získáme dotaci, přesto musíme být připraveni na to, že dotaci nedostaneme a halu budeme financovat z rozpočtu města.
DOTAZ: Kam se bude v době rekonstrukce Vlašského dvora stěhovat městský úřad? Jak to bude s úředníky? Budou někam přesunuti, případně kam? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Oddělení školství, kultury a sportu se nastálo přestěhuje do objektu, kde sídlí městská policie. Dále budou upraveny prostory městského úřadu v Radnické ulici. Neznamená to, že se přestěhuje celý úřad. Úředníci se budou stěhovat podle potřeby a postupu prací.
DOTAZ: Kdy se začne se zřízením přístřešku na autobusové nádraží?
ODPOVĚĎ:Finance máme připravené, takže letos. Nevím, jak to časově má naplánováno technické oddělení.
DOTAZ: Již funguje Taxík Maxík. Jaké máte ohlasy? Mají lidé o tuto službu velký zájem?
ODPOVĚĎ:Ohlasy jsou příznivé. Zájem občanů o tuto službu je zatím velký.
DOTAZ: Co vše byste rádi v roce 2017 v Kutné Hoře zrealizovali?
ODPOVĚĎ:Je potřeba realizovat akce, které jsou rozpracované. Z projektu revitalizace Vlašského dvora to je park pod VD a dále II. etapa výstavby sportovní haly.Budou pokračovat opravy bytů. Podle finančních možností města může být provedena oprava některých komunikací.
DOTAZ: Jaký je váš názor na to, aby autobusy projížděly centrem Kutné Hory?
ODPOVĚĎ:Kdysi jsem byla proti vjezdu autobusů do centra. Doba je jiná, náměstí se vylidňuje a ze strany občanů i podnikatelů je o to zájem. Takže jsem názor změnila a jsem pro.
DOTAZ: Dobrý den, máte vystudovanou VŠ zemědělskou... Proč právě ji? S jakým cílem jste šla studovat školu zaměřenou na zemědělství? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:To je jednoduché, na gymnáziu mě bavily jazyky. Nepohodla jsem se však s profesorem ruštiny, který se mi odměnil známkou dobře v 1. pololetí 4. ročníku a to znamenalo konec. Tenkrát byly na nás kladeny vyšší nároky. Dále mě bavila biologie, chemie. Učit jsem nechtěla. Bydlela jsem na vesnici, otec byl navíc vedoucím jedné stanice zemědělského ústavu, k přírodě a zemědělství jsem měla blízko. Takže rozhodnutí padlo na VŠZ a nelituji.
DOTAZ: Dobry den,
zajima mne nahradni autobusova doprava pro maliky po uzavreni nadjezdu. Ziji zde lidi, kteri nevlastni auto a zda autobusy budou jezdit i o vikendech.
Dekuji
ODPOVĚĎ:Tuto záležitost má v kompetenci pan místostarosta Viktora. Náhradní linka je připravena, ale vše bude projednávat nejdříve s osadním výborem. V polovině února chystáme setkání s občany Malína. O termínu budete informováni.
DOTAZ: Dobrý den,
rád bych se zeptal, co bude s bývalým areálem Avie.
Děkuji
ODPOVĚĎ:Tento prostor je v soukromých rukou, takže bohužel nemohu říci, co tam bude. Tyto pozemky nabízíme případným investorům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT