A hned první den soutěže se jí spolu s týmem juniorek povedlo získat bronzovou medaili ve cvičení technických sestav (korejsky tul)! Následující den vybojovala v individuálním sportovním boji juniorek do 52kg fantastické 3. místo a nakonec poslední čtvrtý den mistrovství ještě přidala stříbrnou medaili rovněž ze sportovního boje ale tentokráte týmů.

„Největší trému a vnitřní nejistotu jsem zažívala před začátkem mojí první disciplíny – týmového cvičení sestav. Soutěží se vyřazovacím způsobem (soupeři jsou losováni) a tak každá i sebemenší chybička kteréhokoli člena týmu může znamenat prohru a tedy vyřazení a nepostoupení celého týmu do dalšího kola. Všech 5 členů týmu zacvičí současně ale s choreografii nejprve jednu volitelnou a pak jednu rozhodčími zvolenou sestavu,“ vysvětluje Martina.

České juniorky nejprve porazili tým JAR a ve druhém kole přešly přes Argentinu. Jejich další postup ale překazili tradičně technicky bezkonkurenční členky korejského národního týmu, které také tuto disciplínu jasně vyhrály. „Na Korejky, které cvičí jedna jako druhá jsme prostě neměly a to i když naše techniky kontroluje pravidelně korejský pan Mistr Hwang“ doplňuje Martina. Mistra Hwang Ho Yong je po mnoho let mezinárodním instruktorem přiděleným pro Český svaz taekwondo ITF, žijícím převážně v ČR. Mistr Hwang je již také několik let předsedou technické komise celosvětové organizace Taekwondo ITF. Takže jeho znalosti jsou pro českou národní reprezentace opravdu nedocenitelné.

„Před sportovním bojem jsme oproti technickým sestavám relativně klidná. Vím, že nějakou tu ránu vydržím, věřím své dobré obraně a snažím se soustředit hlavně na plnění okamžitých rad svého kouče. Ve sportovním boji lze ještě za 2x2 minuty zápasu na rozdíl od technických sestav leccos napravit.“ říká sympatická, usměvavá 162 cm vysoká nenápadná dívka a dodává: „Asi nejnepříjemnější boj pro mne nastal měsíc před závody, když mi trenérka doporučila, že by bylo dobré z mých normálních 55,5 kg zhubnout do závodní váhy - 52kg! Ale i díky speciálnímu kondičnímu trenérovi reprezentace se mi to nakonec povedlo a rozhodně se to vyplatilo! Postupně jsem porazila reprezentantku Austrálie, JAR, ale pak jsem prohrála o postup do finále s houževnatou řeckou závodnicí.“

„Poslední den, jsem ale jinou řeckou závodnici dokázala porazit a to v prvním zápase při sportovním bojí týmů. V dalším zápase jsme porazili tradičně velmi silný tým Kazachstánu a pak jsme narazili opět na Korejky, ale tentokrát naštěstí až ve finále!“, raduje se Martina. Zázrak se nekonal a i přes udatný výkon všech našich reprezentantek zvítězily Korejky. Ovšem stříbrná medaile ze sportovního boje opravdu velmi cenným úspěchem!

Martina Kopecká trénuje převážně v kutnohorském oddíle školy taekwondo ITF SILLA, kterou založila před 9 lety Radka Heydušková (roz. Dlouhá), IV. Dan, která se stala první českou seniorskou mistryní světa v roce 1994 v Malajsii a během své závodní kariéry následně vybojovala mimo jiných medailí ještě dalších 9 titulů Mistra Evropy! Škola Silla má tréninkové oddíly také v Kolíně, Týnci nad Sázavou a nejmladší v Kolovratech (u Říčan u Prahy).

Z kolínského a týneckého oddílu školy Silla vybojovali Marcel Heydušek a Veronika Kokášová oba také bronzovou medaili ve sportovním boji a navíc oba se ještě stali mistry světa! Marcel v technických sestavách veteránů 40 - 50 let za II. Dan a Veronika se stala juniorskou mistryní světa ve speciálních technikách! O úrovni školy Silla asi nejlépe vypovídá skutečnost, že z celkem 9-ti individuálních medailí České národní reprezentace jich získali „Silláci“ hned 5! I to je potvrzením 1. místa této školy na Mistrovství Čech letos v dubnu.

Kdo by měl chuť si vyzkoušet tento moderní bojový sport (bojové umění) má právě nyní jedinečnou možnost se přijít podívat na první hodinu náboru spojeného s krátkou exhibicí v některém z oddílů školy již ve 2. týdnu září (6. 9. Kolín a 7. 9. Kutná Hora). Podrobnosti naleznete na www.silla.cz.

„Trénink taekwondo není určen pouze zájemcům se sportovními ambicemi a mladým lidem, ale všem, kteří chtějí smysluplně využít volný čas a udělat něco pro svoje zdraví a sebedůvěru. Novopečený mistr světa Marcel Heydušek začal taekwondo trénovat „až“ v 36 letech a po něm začali cvičit další „žáci“, z nichž někteří rovněž „prohání“ taekwondisty o více jak generaci mladší“ dodává hlavní trenérka školy Silla Radka Heydušková.