V Kutné Hoře má devítiletou tradici populární dvanáctikilometrový běh městem a okolní přírodou, který nese název Dačického 12. Akci pořádá Club Deportivo Kutná Hora, kterému velí Michal Vavák s Janem Ďoubalem. Podle nich nebylo složité závod s takovým renomé vybudovat. „Bylo to celkem jednoduché. Začalo to tak, že jsme se v hospodě opili a napadnul nás první ročník,“ usmíval se při vzpomínkách Michal Vavák.

Pak už to šlo samo. Sám Vavák v té době běhal a v tomto světě se uměl pohybovat. „Je fakt, že první ročník byl soukromou akcí pro naše kamarády. Lidí, které jsem neznal, bych napočítal na prstech jedné ruky,“ řekl Vavák o prvním závodě Dačického 12 v srpnu roku 2009.

O rok později se na start Dačického 12 postavil tehdy třicetiletý Jiří Zajíc. „Úplně nechtíc jsem si šel závod zaběhnout,“ promluvil o svých začátcích dnes nejlepší Kutnohorák Dačického 12, co do počtu vítězství v této kategorii. „Překvapilo mě, jak jsem ji zaběhl dobře. Čtrnáct dní poté jsem jel na kolínskou desítku a už jsem v tom lítal,“ líčil Zajíc.

Úspěchy na Dačického 12 nestaví sedmatřicetiletý Kutnohorák nijak vysoko. Sám je hlavně rád, že se propracoval k ultratrailovým běhům. „Závodit na těchto dálkových bězích považuji za největší úspěch. A ještě bych k tomu přidal desítku pod třicet sedm minut. To je také pěkný zážitek,“ usmíval se Jiří Zajíc, který je povoláním profesionální hasič.

Běžecký boom i na Kutnohorsku

„Před sedmi roky jsem v okolí Kutné Hory nepotkával nikoho. Nyní běhá hodně lidí. Je to vidět i na návštěvnosti Dačického 12. Běhat je dnes moderní,“ upozornil Zajíc o běžecké vlně, která se nejen u nás zvedla do obřích rozměrů. Sám Kutnohorák s během končit nehodlá: „Zrovna jsem sice běžecky v útlumu, ale do budoucna bych se chtěl věnovat ultra běhům.“ Jeho cílem je běžet závod na ostrově Reunion a také Vulcanicu na Kanárských ostrovech.

Nejen Clubu Deportivo hodně pomohl běžecký boom, který začal před nějakými pěti lety. Přímo v Kutné Hoře by Vavák uvítal více domácích sportovců, kteří by Dačického 12 běželi: „Pořád tam vidím málo fotbalistů, florbalistů, hokejistů, házenkářů nebo i basketbalistů. Pořád se jedná o kluky a holky, kteří by dvanáct kilometrů hravě uběhli.“

Závod Clubu Deportivo běhá kolem tři sta závodníků. „Myslím, že rezervy stále máme. Pokud přijdou domácí borci, tak budou padat účastnické rekordy,“ dodal Michal Vavák. V roce 2018 se poběží již jubilejní desátý ročník.