Po životním úspěchu byl kutnohorský tenista pěkně vyčerpaný. Vždyť turnaj prošel už od kvalifikace. Sehrál v něm sedm zápasů. „Cítím se unaveně, ale nabitý na další turnaj. Čeká mě turnaj v Trnavě," vyhlížel další výzvu Filip Brtnický a pokračoval: „Vypadá to, že půjdu rovnou do hlavní soutěže, což by bylo super. Vyhnul bych se kvalifikaci. Abych měl jistotu nasazování do hlavní fáze, musím být kolem devítistého místa na světě. Nové umístění mi naskočí za čtrnáct dní. Mělo by to být pod tisícovku."

Brtnický ve své kariéře nejprve končil v kvalifikacích, pak se sice dostával do prvního kola, ale v v něm končil také. Nyní už konečně prorazil. Stále tedy stoupá! „Konečně jsem se zase posunul. Nyní už ušetřím čtyři dny před turnajem. Půjdu rovnou do hlavní soutěže a budu hrát rovnou o body. Budu mít i víc sil. Nebudu se mít ani na co vymlouvat," smál se Brtnický při pomyšlení, že nebude muset do kvalifikace. „Do Trnavy jedu s minimálně stejným cílem. Vidím, že to jde. Musím jít zápas od zápasu a hlavně nesmím řešit, jestli to je semifinále nebo finále. Nesmím si připouštět tlak," zdůraznil mladý tenista.

S koučinkem Brtnickému hodně pomáhá Tomáš Růžička. „Před zápasem si voláme. Říkám mu své pocity, a jak budu hrát. Tomáš mi pak říká své postřehy. Je to něco, co jen tak nejde pochopit, protože se s Tomášem známe už dlouho. Působí na mě dost. Z toho co mi řekne, si ale sám musím vybrat, co mi vyhovuje a co je pro mě důležité," řekl Brtnický.

První dvě kola se hrála v hale

V minulých turnajích bylo 1. kolo zakleté. V čem byl turnaj v Michalovci jiný? „Byl stejný jako ostatní. Akorát se vše dobré sešlo. Měl jsem štěstí na los a byl jsem v dobré polovině pavouku. Musel jsem porážet hráče kolem pětistého místa, ale vše mi sedlo skvěle a procházel jsem zápas od zápasu. Nehrál jsem s tenistou, se kterým bych nemohl vyhrát. Trochu mi pomohlo, že jsem postoupil z kvalifikace. Soupeři si mohli myslet, že už fyzicky nevydržím. Paradoxně můj čtvrtfinálový soupeř odešel ve třetím setu na křeče," odpovídal Filip Brtnický.

Podle něj byl v turnaji i momenty, kdy byl blízko vyřazení: „V podstatě jsem byl kousek od vyřazení od prvního kola kvalifikace. Nastoupil jsem do zápasu a v obou kvalifikačních kolech jsem měl hned nula tři nebo jedna čtyři. Pořád jsem dotahoval. Bylo to trochu na hraně. Pak se rozhoduje v koncovkách a v tom, kdo chce víc postoupit a je lépe připravený."

Na slovenském turnaji změnil Brtnický i myšlení. „Celý turnaj jsem pojal jinak," prozradil, „Vždy jsem si říkal, hlavně ať něco uhraji a nejedu domů v prvním kole. Tentokrát jsem si v uvozovkách říkal, že je mi to jedno, nedostával jsem se pod tlak a šlo to. V tom byl asi turnaj jiný od těch ostatních."

První dvě kola se hrála kvůli počasí v hale a v nich Brtnický dominoval. „Hala mi sedí více. Sice se hrálo na stejném povrchu, ale více tam slyším údery. Navíc mi přijde, že se tam hraje rychleji, více jsem se tlačil dopředu a dobře jsem servíroval. Prošel jsem první dvě kola a už jsem neměl co ztratit," líčil své pocity druhý nejlepší hráč turnaje.

Ve finále s osmým hráčem mezi juniory

Do finálového duelu nastoupil Brtnický proti osmnáctiletému Kamilovi Majchrzakovi z Polska a prohrál s ním 2:6 a 3:6. „Soupeř byl nad mé síly, protože šlo o úplně jiného hráče. Vzal mi celou mou hru. Začali jsme první výměnu a míček šel snad dvacetkrát přes síť. Věděl jsem, že ten kluk neudělá zbytečnou chybu. Naopak, když jsem něco zahrál nepřesně, tak mě hned trestal. Nepustil mě vůbec k brejkbolu. Sice byl výsledek dva šest a tři šest, ale jednoznačné to nebylo. Hrály jsme dlouhé výměny," popisoval finále Brtnický.

Jeho soupeř však není žádný „čajíček". „Je to velký talent. Jedná se o osmého nejlepšího hráče na světě mezi juniory. Hraje normálně juniorské grandslamy," tvrdil Brtnický, „Před čtrnácti dny vyhrál turnaj Futures ve Španělsku. Je sice o čtyři roky mladší, ale herně a zkušenostmi je na tom lépe. Od začátku finále mě hned hnal, žádné oťukávání ani nervozita. I na kurtu jsem cítil, že je sebevědomý a já nemám kam jít."