Těší je, že do programu bylo zařazeno i karate – právě to je sport, od něhož očekávají cenné kovy i body do hodnocení krajů. Každý se počítá, jestliže by si výprava nechtěla pohoršit proti posledním zimním hrám, jež se konaly v roce 2018 v Pardubickém kraji. Tehdy kraj skončil v celkovém pořadí na čtvrté příčce, připomněla vedoucí výpravy Lenka Škopová historicky nejlepší umístění se ziskem 12 zlatých medailí, k nimž přibylo ještě osm stříbrných a čtyři bronzy.

Z klasických zimních disciplín by se příslovečným želízkem v ohni měla stát dvě želízka na ledě: rychlobruslení. Právě v něm jsou mladí Středočeši dlouhodobě nejúspěšnější. Před dvěma roky si vyjeli šest zlatých medailí (z nichž čtyři získala 13letá Natálie Brichová z Kutné Hory, známá hlavně jako hokejistka hrající společně s chlapci za Sršně) a dvě bronzové. Příznivé výsledky však Středočeši očekávají i v dalších sportech; věří si třeba v alpských disciplínách či ve snowboardingu. A také šachy, které jsou součástí programu již tradičně, by svým dílem mohly ke sčítání úspěchů přispět.

Zatímco mladých sportovců vyrazí na Karlovarsko 101, celá výprava bude mít 135 účastníků. Doprovod tvoří 25 trenérů, šest servismanů a tři vedoucí výpravy. V úvodu je přijedou povzbudit, podpořit a snad i vyhecovat k nejlepším možným výkonům také středočeské hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová a radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martin Draxler (oba ANO).

„Určitě budu našim reprezentantům držet palce,“ slibuje hejtmanka už dopředu. Věří, že i když střední Čechy se podmínkami pro rozvoj zimních sportů nemohou poměřovat třeba s horskými oblastmi, zopakovat minulý zimní úspěch by se mohlo podařit. A když ne, nevadí. „Sport je důležitý pro všechny věkové skupiny, ale u dětí a mládeže to platí dvojnásob. Proto v konečném důsledku nezáleží až tak na získaných medailích, ale na tom, že jsou děti motivované k pohybu, k dobrým výkonům – a že je sportování baví,“ poznamenala. Důležité možná není být úplně nejlepší za všech – ale být lepší než včera.