Původně plánovaný termín 4. - 8. září se právě kvůli postupu do čtvrtfinále zkrátil, ale na významu tréninkového kempu se nic nemění. „Vůbec poprvé tak Klimeška přivítá český výběr připravující se na vrcholnou soutěž všech sportovců světa - olympijské hry,“ uvedl Michal Vavák z kutnohorské haly.

Konkrétně čeká české volejbalistky nelehký boj o postup na olympiádu do Paříže 2024, kdy si právo startu na OH zajistí vždy nejlepší dva týmy z každé ze tří osmičlenných skupin.

Kvalifikační turnaj s českou účastí se odehraje v Číně od 16. do 24. září a vedle domácí Číny se Češky utkají s Dominikánskou republikou, Nizozemskem, Kanadou, Mexikem, Ukrajinou a Srbskem. Ve světovém rankingu jsou české hráčky sedmnácté, za nimi už jen Ukrajina (18.) s Mexikem (23.).

Česko nebude patřit mezi favority, těmi papírovými jsou Srbky a Číňanky (čísla 3 a 5 světového rankingu), ale volejbalistky na ME ukázaly, že volejbal umí, když poprvé v historii vzájemných zápasů dokázaly Srbkám vzít jeden set. I zápas proti pozdějším mistryním Evropy z Turecka byl velmi vyrovnaný a proti silným Ukrajinkám se Češky dokonce vytáhly a porazily je 3:2 na sety.

Svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose se na Klimešce připravovaly už loni v květnu na vstup do prestižní Golden European League, evropské ligy národů. Letos se laťka posunula ještě na vyšší level, kdy krátkým minikempem zahájí v Kutné Hoře přípravu na Olympic Qualifier Tournament a jeho skupinu A. „Klimeška dokazuje, že patří mezi hlavní základny Českého volejbalové svazu v republice. První zápas čeká naše děvčata v sobotu 16. září proti Dominikánské republice a my z Klimešky budeme fandit,“ přidal Vavák.