A aby to bylo stejné, porovnali jsme žákovské kategorie. Pojďme na fotbal. V za rok zaplatí čáslavský fotbalista 4000 korun za příspěvky a 3500 korun za soustředění. Cena zahraničních turnajů se pohybuje ve výši zhruba 6000 korun. Materiální vybavení se pohybuje kolem 2000 korun, a když hráč vyroste z klubové soupravy, musí zaplatit i tu, ale to není pravidlem každý rok. Něco také stojí cesta na tréninky. Z Kutné Hory do Čáslavi projezdí naftu za 800 měsíčně, ale tu pro naše srovnání nepočítejme.

Mladý florbalista Kutné Hory platí roční příspěvky ve výši 3000 korun ročně. Stejnou částku dá dohromady florbalová hůl a boty. Materiální vybavení v podobě oblečení vyjde okolo 1000 korun. Ano florbal vyjde levněji, ale může být i dražší. Hokejka se může několikrát do roka zlomit. Kutnohorský oddíl navíc nejezdí na zahraniční turnaje. Každý sport má zkrátka něco do sebe.

Mladý fotbalista Filip Moc z Kutné Hory dojíždí do Čáslavi. Jeho otec Jiří Moc nám prozradil, jak je fotbal náročný s ohledem na rodinný rozpočet: „Pokud bychom měli rodinný rozpočet napnutý, tak by třeba syn nejel na zahraniční turnaje. Dopředu počítáme s pravidelnými výdaji. Překvapí nás jen výdaje v podobě zájezdu, ale když to víme dopředu, tak tomu rozpočet přizpůsobíme.“

Celkově nejde brát fotbal jen z pohledu jednoho klubu. „Záleží na úrovni soutěže,“ zdůraznil Moc, „V Kutné Hoře je fotbal levnější než v Čáslavi. Dražší už akademie v Pardubicích, která Filipa sleduje, ale chtěla by tisíc korun měsíčně. To už bych dával těžko.“

Jiný level je třeba Sparta Praha. „Tam je dojíždění, poplatky, to je jiná cifra. Ale asi to bude levnější než hokej nebo golf,“ dodal Jiří Moc.