Atlet pardubické Hvězdy byl v české reprezentaci nejmladším členem výpravy a tak hlavně sbíral zkušenosti a nasával atmosféru z velkých závodů. „Byl to parádní zážitek. Je to tam úplně jiné než v Čechách," líčil své pocity z Ameriky Dominik Kubec a pokračoval: „Žijí si tam o dost lépe. Sportovní střediska jsou úžasná. Ve městě, které je stejně velké jako Kutná Hora, měli veškeré stadiony – hokejový, fotbalový, atletický, stadion na ragby i halu. Všechny měly kapacitu kolem padesáti tisíc diváků, přitom město mělo dvacet tisíc obyvatel. Spousty lidí tam jezdí z okolí."

V Americe měl Kubec i dost času trénovat. A neunikl ani pozornosti tamních skautů. „Trénovalo se mi tam výborně. Nahánělo mě tam pět trenérů, zda bych tam nechtěl studovat a běhat na jedné střední škole. Dost mě to zaujalo, ale ještě dva roky zůstanu v Čechách. Pak se uvidí. Pochopitelně mě to dost lákalo. Alespoň jsem si udělal kontakty do budoucna," řekl český atlet.

S umístěním je Kubec spokojený

„Po příletu jsem měl tři dny volna, abych se aklimatizoval, protože tam je časový posun o devět hodin zpět. Musel jsem se pořádně prospat. Pak jsem začal klusat, abych se rozhýbal, a tři dny před závodem jsem začal pořádně trénovat," popisoval svůj program v Oregonu Kubec.

Do samotného závodu šel zbraslavický atlet s třicátým třetím nejlepším časem. „Věděl jsem, že na nejlepší osobní čas to nebude, protože Keňané závod rozeběhli hodně rychle. Nicméně jsem doběhl dvacátý devátý, takže jsem spokojený," usmíval se Dominik Kubec, kterého těšil i jiný fakt: „Doběhl jsem čtvrtý mezi Evropany, což mě těší ještě víc. Příští rok na Mistrovství Evropy budu mít více šancí. Poběží se ve Švédsku. Rád bych tam doběhl do pátého místa, ale to je všechno ještě daleko."

V sobotu se v Kutné Hoře běží populární Dačického 12, kde však bude Kubec chybět. „V ten samý den máme nominaci na Mistrovství světa v běhu do vrchu. Opět se to běží na Zadově, ale letos to vyšlo čase špatně. Pokud se nic nepokazí, tak bych se měl kvalifikovat. Samotné mistrovství se běží začátkem září v Itálii," řekl český reprezentant a dodal: „Neúčast na Dačického 12 mě pochopitelně mrzí. Chtěl jsem zkusit atakovat traťový rekord. Snad to vyjde příští rok."