Na startu se v elitní kategorii objevilo spousty zajímavých jmen. Kromě Martineze se u zimního stadionu v Kutné Hoře objevili jména jako Škarnitzl, Konwa, Nesvadba či Paprstka. Závod si zajel v barvách stáje Nilfisk ALTO pro cycling i Kutnohorák Tomáš Tvrdík.

Od druhého kola ze sedmi celkových bylo jasné, kdo vyhraje. Martinézův náskok rapidně narůstal. V jednom kole z náskoku sice něco málo ukrojil druhý Jan Škarnitzl, ale Francouz prolétl trať za 1 hodinu a 37 minut s náskokem minuty a půl. Mezi ženami kralovala Polka Katarzyna Solus-Miškowičová.

Český pohár horských kol v Kutné Hoře opanoval Miguel Martinez, 15. června 2014.„Závod byl báječný," usmíval se v cíli Miguel Martinez a navázal: „Pro mě je to úžasný den, protože jsem v poslední době moc netrénoval. Měl jsem mononukleózu. Stačilo mi jedno kolo a věděl jsem, že je to můj den. Nevím, proč to najednou tak šlo, protože v posledních jsem se cítil jako na houpačce. Když mi říkali, že jedu do posledního kola, tak jsem nechtěl končit."

Škarnitzl v jedné části závodu Martinéze malinko stáhl. „Dvě kola před koncem jsem viděl, že mám za sebou Škarnitzla. Byl jsem rozhodnutý, že musím jet na plno. Tento den se mi fakt povedl a jsem šťastný," radoval se Francouz.

Nejlepší Čech Jan Škarnitzl přiznal, že na vítěze neměl: „Martinez byl naprosto skvělý. Přiznám se, že jsem na něj neměl. Ve druhém kole strašně zrychlil a odlétl od naší skupiny. Závod měl pod kontrolou. Co se týká mě, tak se mi nejelo moc dobře. Moc jsem si neodpočinul po mistrovství Evropy. V těch vedrech jsem to přehnal s tréninkem. Musím říct, že v sobotu jsem se necítil vůbec dobře a dnes jsem rád za druhé místo."

Martinez přijede rád i za rok

Z vítězství Martineze měl radost i organizátor Českého poháru Ivan Sova, který byl první, kdo v cíli vítězi gratuloval: „V duchu jsem si to přál, protože jsem do Kutné Hory Miguela osobně pozval. Navíc se skvěle choval ke všem lidem. Při sobotních eliminátorech byl schopen s každým promluvit. Sám říkal, že přijel proto, aby se mohl pokusit udělat nějaký hezký výsledek. Závod se mu podařil. Už po prvním kole věděl, co si může dovolit."

Na víkendovou sportovní akci dorazilo do Kutné Hory spousty fanoušků cyklistiky. „Myslím si, že se víkend povedl. Přišlo hodně lidí a počasí se vydařilo. Trať se podařila dát do kupy. Je fakt nádherná. Je to bomba, jsem nadmíru spokojený," usmíval se Sova.

Na otázku, zda Martinez přijede do Kutné Hory i příští rok, odpověděl sám vítěz závodu jednoznačně: „Ano, jistěže přijedu. Mám to tady rád. Vyhrál jsem v Kutné Hoře poprvé, což mi udělalo velkou radost a příští rok se pokusím vítězství obhájit."

„Jsme domluvení, že převezme patronát nad mým dětským týmem KH Tour Czech Cycling Team. Uvidíme se v průběhu roku, přijede i na Silvestra a rozhodně ho uvidíme závodit i příští rok," slíbil Ivan Sova.

Výsledky 3. závodu Českého poháru horských kol

Muži - elite1. Miguel Martinez (Francie)
2. Jan Škarnitzl
3.  Jan Nesvadba

Muži do 23 let1. Tomáš Paprstka
2. Jan Vastl
3. Kryštof Bogar

Ženy - elite1. Kateřina Solus-Miskowiczová (Polsko)
2.  Anna Szafraniecová (Polsko)
3. Barbora Machulková

Ženy do 23 let1. Barbora Machulková
2. Vendula Kuntová
3. Aleksandra Podgorská (Polsko)