Městské hry 6. olympiády dětí a mládeže v Kutné Hoře tak byly kompletně zahájené. Ještě předtím však nechyběl nástup všech šesti kutnohorských základních škol a víceletých gymnázií.

Slovo si vzal i předseda organizačního výboru Karel Ptáček, který připomněl, že městské hry vychovaly také řadu sportovců, kteří se dostali do reprezentací. „V taekwondu naši zemi reprezentuje Martina Kopecká, která byla vyhlášena nejlepší sportovkyní města. Tyčkařka Aneta Morysková reprezentovala Českou republiku na mistrovství Evropy a také nejčerstvější držitelka bronzové juniorské medaile z mistrovství světa ve florbalu Nikola Kuchařová," vyjmenoval hlavní organizátor olympiády.

Povedený ceremoniál podle olympijského protokolu pak uzavřel kulturně-sportovní program. Vystoupily mažoretky i děvčata cvičící sportovní aerobik ve Fit studiu Jitky Brachovcové.

To celé se odehrálo před očima vítězky ankety Sportovec roku 2013 Zuzany Hejnové. „Hrozně se mi v Kutné Hoře líbí. Vůbec jsem netušila, jaký tady bude program. Byla jsem dost překvapená z konečné realizace. Byla tady úplně skvělá atmosféra, jsem nadšená," neskrývala vynikající česká atletka.

Hejnová chce v Kutné Hoře trénovat

Na stadionu Olympie byla ještě letos v zimě škvára. Nyní stadion zdobí krásná tartanová dráha. „Škváru samozřejmě pamatuji. Také jsem na ní začínala," říkala sympatická bronzová olympionička Hejnová a pokračovala: „Pokud bude možnost a budu moct si na tomto stadionu zatrénovat, tak toho ráda využiji, protože můj přítel je z Kutné Hory. Občas sem jezdíme na víkend, a když jsem potřebovala trénovat, tak jsem jezdila do Čáslavi. Je skvělé, že budu moct běhat přímo v Kutné Hoře."

Sama Hejnová si ze svého mládí podobnou akci, jako se koná v Kutné Hoře, nevybavila: „Moc si nevzpomínám, že by se podobné akce dřív konaly, když jsem byla malá. Je to hrozně hezké. Dětem se to musí líbit. Zažijí malou olympijskou atmosféru, která je podobná té velké. Já jsem nic podobného jako malá nezažila. Rozhodně tuto myšlenku podporuji."

Mistryni světa v běhu na 400 metrů překážek se v Kutné Hoře líbilo na tolik, že vyzvala město, aby se zamysleli nad uspořádáním nějakého většího atletického mítinku. „Pokud by tady byly nějaké závody, tak bych ráda přijela. Může to být i výzva pro města, aby se zde atletika rozvíjela. I v malých městech se dnes pořádají velké mítinky. Pokud se navíc najde vhodný termín, kdy není žádná velká akce, a my můžeme mítink využít v rámci tréninku, tak mohou přijet hodně dobří atleti. Něco podobného je třeba v Sušici nebo v Chebu. Když je v Kutné Hoře takový stadion, tak je škoda, aby nebyl využit," zdůraznila Hejnová.

Česká rekordmanka se nyní dává dohromady zranění. „Sbírám se po lednovém zranění. Stále doháním tréninkové manko. Pořád nejsem v takové formě, abych mohla vyrazit na start mezi nejlepší světovou špičku. Musím to dohnat, aby to pak za něco stálo," řekla na závěr.