Pavle, jak dlouho musí člověk trénovat, aby vyhrál amatérský Český pohár strongman?
Někomu to může trvat rok, někomu celý život a stejně se mu to nepodaří. Já pravidelně cvičím šest let, ale tomuto sportu a tomuto stylu cvičení se věnuji čtyři roky opravdu poctivého trénování.

Prozraďte nám, kde trénujete a v jakých objemech?
Trénuji ve Fitness Centru Kutná Hora v Tylově ulici. Jsem zde spokojen, jelikož je to moderně vybavené centrum, kde si každý zvládne procvičit kompletně celé tělo na moderních strojích. Tady cvičím mimo závodní sezonu zhruba pětkrát týdně. V sezoně tak třikrát týdně, jelikož do tréninku zařazuji nejdůležitější, a to jsou disciplíny. Ty však cvičím venku na jednom soukromém pozemku dvakrát až třikrát týdně a občas zajedu do Čáslavi do atletické posilovny ve Vodrantech.

Co vás vlastně úplně na začátku přivedlo do posilovny?
Prvně jsem byl v posilovně asi ve čtrnácti letech, ještě když jsem hrál aktivně hokej za Kutnou Horu. Bylo to v rámci letní přípravy. V tu dobu mě to nijak extra nechytlo, ale asi za dva roky, jak jsem fyzicky dospíval, tak mi dost lidí řeklo, že mám dobrou genetiku (po tátovi) a že by byla škoda toho nevyužít. Tak jsem zašel dvakrát do měsíce do posilovny, jen se tam tak plácat, ale o pořádném cvičení to nebylo ani náhodou. (smích)

Vraťme se ke strongmanovi. Jak hodnotíte po výkonnostní stránce letošní sezonu?
Musím sám uznat, že oproti minulému roku jsem se výkonnostně asi na všech disciplínách zlepšil. Nejvíc jsem to pociťoval u tlakových disciplín na ramena. Tam jsem udělal pokrok vcelku znatelný. Ale stále je co dohánět a zlepšovat, abych se dostal na vyšší příčky Evropského poháru.

Vyhrál jste všech 12 letošních závodů a to se prý před přestupem k profesionálům ještě nikdy nepovedlo. Těší vás tento rekord?
Je to tak. Já to ani nevěděl. Řekl mi to až po posledním závodě v Teplicích člen organizačního týmu Slovenské asociace silných mužů Pavol Guga. Prý to ještě nikdo nedokázal v České, ani Slovenské republice. Samozřejmě, že mě tento „rekord" těší, ale lidem, kteří tento sport moc nesledují, to stejně do podvědomí moc nevleze. (smích) Ale já osobně z toho mám dobrý pocit. Alespoň vím, že si ten postup zasloužím.

Vítěz Pavel Zadražil.Na který letošní závod vzpomínáte nejraději?
Těžko říci, na který závod vzpomínám nejraději. Každý byl svým způsobem náročný. Některý více, některý méně. Ale asi nejvíc jsem si užil závody v Trutnově a domácí závod tady v Kutné Hoře. Byla zde bezvadná atmosféra, veliká divácká podpora a myslím, že organizačně byly tyto závody bezvadně zvládnuty.

Prozraďte nám oblíbenou disciplínu. A naopak tu méně oblíbenou.
Oblíbené disciplíny mám stoprocentně Farmar´s Walk - u nás běh s kufry a tlakové disciplíny Axel lift - zdvih závaží na rovné ose ze země nad hlavu, a Log lift - zdvih železné nebo dřevěné klády nad hlavu. Nejméně oblíná disciplína je naprosto jednoznačně Super Yoke - přenášení hrazdy se závažím na zádech.

Letos jste měl také zdravotní problémy. O co šlo a jak se to v sezoně projevilo?
Je to tak. Jen málo komu ze závodníků v takovémto sportu se při takhle dlouhé a náročné sezoně nic nestane. Já měl hned z kraje sezony vcelku ošklivý a bolestivý zánět šlach na zápěstí. Z toho jsem byl i psychicky rozhozen, protože jsem v té ruce neudržel ani sklenici s vodou. Měl jsem naordinovaný úplný klid, ale to jsem „nečekaně" nevydržel, takže jsem si ruku fixoval obinadlem, bandáží, ledoval speciálním sprejem pro sportovce a občas jsem si ruku nenápadně musel k čince přivázat, aby to nikdo neviděl. (smích) Ale postupně to začalo ustupovat a asi za sedm týdnů to víceméně přešlo. Měl jsem také rozdrcený poslední článek prstu u ruky, takže jsem měl měsíc dlahu. No a jako každý rok se mi ozvalo zranění zad právě ze zmiňovaného Super Yoku, které jsem si přivodil před čtyřmi lety při trénování této disciplíny.

Nyní budete mezi těmi nejlepšími v České republice. Jaké si dáváte šance ve srovnání s českou špičkou?
Už jsem měl tu čest se s těmito závodníky utkat. Bude to hodně náročné a první rok se nesmím hlavně sesypat psychicky. A chci to brát tak, abych se první rok nezranil a nabíral tak velice cenné zkušenosti.

Můžeme se v Kutné Hoře těšit příští rok na profesionální závod strongman?
Příští rok ještě určitě ne. Budu rád, pokud se mi podaří sehnat sponzory na závod Českého poháru strongman. Profesionální klání je minimálně jednou tak finančně nákladné. Pokud by město Kutná Hora začalo brát v potaz to, že ač nemám v Kutné Hoře trvalé bydliště, 12 let jsem zde bydlel a trávím tu téměř veškerý čas, pořád se považuji za Kutnohoráka, a uvolnilo by nějaké finanční prostředky jako sponzorský dar, bylo by to moc fajn, jako to bývá zvykem v každém městě, kde se takovýto závod pořádá. Každopádně chci pokračovat v tradici pořádání Kutnohorsého Strongmana.

Jak nabitý program mají profesionálové strongman? Prozraďte mi, co vás čeká v nejbližší době a příští rok.
Profesionálové nemají tolik závodů, jako jsme měli my letos, ale mají je náročnější a hlavně se jezdí závodit po Evropě. Takže počítám tak se sedmi nebo osmi závody za sezonu. Co mě teď čeká? Do ledna se budu snažit přibrat ještě nějaká kila. A pak síla a disciplíny.

Ještě se nemůžu nezeptat. Na vás mě totiž zaujala i jiná věc. Vaše přítelkyně Soňa je hodně drobná. Jak takový vztah obra siláka a malé drobné dívky funguje?
Funguje úplně stejně jako běžný vztah. Také musím doma poslouchat, jako každý chlap. (smích)

Pavel Zadražil

Věk: 24
Bydliště: Nové Dvory
Vzdělání: maturita na SPŠ strojní v Čáslavi
Zaměstnání: Ochranka, masér
Výška: 191 cm
Váha: 133 kg
Oblíbené jídlo: Hovězí steak
Oblíbené pití: jahodový nebo ananasový džus
Koníčky, zájmy: nečekaně sport, motorky, auta, hudba