Začíná se snad konečně blýskat na lepší časy. Vláda České republiky zmírnila v pondělí některá opatření nouzového stavu a podstatné změny se týkají také některých sportů. Venkovní aktivity jako běhání nebo jízda na kole je od úterý možno provozovat bez roušek, hrát se může například v upraveném režimu tenis, volejbal nebo golf.

Právě golfové resorty na možnost otevření sportovišť zareagovaly bleskově a na mnoha místech republiky, střední Čechy nevyjímaje, se už v úterý hrálo. Česká golfová federace ještě v pondělí večer vydala manuál, jak má celý proces registrace a i samotné hry probíhat, aby odpovídal stanoveným požadavkům nouzového stavu.

Brankář Calgary David Rittich v utkání proti Torontu.
Hvězda Rittich: NHL bez diváků? Divné. Připadal bych si jako v Benátkách

Klubovny a klubové restaurace zůstávají zavřené, hráči mohou hrát maximálně ve dvoučlenných skupinkách a dodržováním dvoumetrových rozestupů. V písečných překážkách pak nejsou k dispozici hrábě na úpravu a při hře není dovoleno vyndávat praporkové tyče.

„Vzhledem k tomu, že vládní opatření byla oficiálně známa až v pondělí ve 22 hodin, bylo vytvořeno díky Právní komisi České golfové federace ve zkrácené lhůtě naše základní stanovisko. Legislativci dnes uznali, že opatření Ministerstva zdravotnictví budou muset být ještě upřesněna, a také my následně doplníme naše stanovisko. Připravujeme rovněž manuál, podle kterého bude možné postupovat při provozu hřišť jednotně,“ vysvětlil generální sekretář ČGF Aleš Libecajt.

Základní pokyny pro hraní golfu v nouzovém režimu:
- před hrou a po ní se zdržovat v areálu co nejmenší možný čas
- veškeré vnitřní prostory (klubovna, šatny, recepce, restaurace) jsou uzavřené
- odstup minimálně dva metry, rouška povinná před a po hře
- maximálně dvě osoby ve flajtu (více možné pouze u lidí ze společné domácnosti)
- v případě použití buggy platí jedna buggy pro jednoho hráče
- platby a odbavení řeší většina resortů on-line, na místě platby pouze kartou
- upravená pravidla: bunkery bez hrábí, praporkové tyče se nevyndávají

V jiném režimu pak probíhá také odbavení hráčů samotným provozovatelem. „Hráči využívají internetového rezervačního systému, kde si zadají čas hry a také provedou platbu. My jim pak při příchodu na hřiště jenom zpovzdálí zamáváme,“ popisuje manažer resortu v Benátkách nad Jizerou pan Štekl. Právě Benátky měly už během úterý všechny odpolední časy beznadějně vyprodané, poměrně „rozebraná“ byla už den předem i středa.

Otevřeno hlásí také menší resort v Srbsku, Pyšely na Benešovsku otevírají ve středu, brány dokořán mají už i Poděbrady nebo Beřovice na Slánsku. I tady probíhá především odbavení v nestandardním režimu. „Bez předchozí rezervace není hra možná, odbavení probíhá na zimní recepci přes okénko. Platba je možná jenom kartou,“ informují webové stránky Golf Poděbrady. A dále hráče vyzývají: „Do areálu přijíždějte maximálně patnáct minut před hrou, bezprostředně po ní prosím opusťte areál.“

Radomir Antic
Zemřel kouč, který vedl Real i Barcelonu. Double ale slavil s Atléticem

Tréninkové plochy jsou v Poděbradech uzavřené, Beřovice naopak devítijamkovou akademii i cvičnou louku otevřenou mají. „Pro trénink odpalů je možné využívat pouze nainstalované rohožky zaručující dodržení bezpečné vzdálenosti. Ostatní tréninkové plochy využívejte jenom po dobu nezbytně nutnou před samotnou hrou,“ píše se v pokynech pro hráče. Také zde probíhá odbavení v jiném režimu: „Nutná je rezervace přes webový systém. Provizorní recepce je na jamce číslo 1, platby jsou možné pouze platební kartou,“ píše se v pokynech. V Beřovicích, na rozdíl od Poděbrad, pak hráči mohou využít i mobilní toalety.

Kdo zatím své hřiště neotevřel je Golf Mladá Boleslav. „Na hřišti jsme prováděli dosev trávy, takže si potřebuje ještě odpočinout. Otevírat máme v plánu až příští pátek,“ hlásí manažer michalovického resortu Marek Dědina. Podle něj, je ještě potřeba dořešit některé náležitosti: „Musíme vymyslet, jak zajistíme odbavení hráčů. U nás je navíc vstup na hřiště přes klubovnu, takže budeme muset asi zajistit nějaký náhradní vstup do areálu. Zatím je to povolení a nařízení čerstvé, ještě se podle našeho mínění budou nějaké věci legislativně upravovat.“

Hřiště ve středních Čechách:
Albatross – otevřeno od 8.4.
Benátky nad Jizerou – otevřeno
Beroun – neveřejné
Beřovice – otevřeno
Botanika – otevřeno od 8.4.
Case Serena – neveřejné
Čapí hnízdo – otevřeno od 9.4.
Karlštejn – nezjištěno
Konopiště – od 8.4. otevřeno pro členy klubu
Líšnice – otevřeno pouze pro členy klubu
Pyšely – otevřeno od 8.4.
Mladá Boleslav – zavřeno do 16.4.
Molitorov – otevřeno od 10.4.
Mstětice – otevřeno od 9.4.
Kácov – otevřeno
Poděbrady – otevřeno
Slapy – otevřeno od 9.4.
Srbsko – otevřeno
Stará Boleslav – zavřeno do upřesnění legislativy
Štiřín – nezjištěno