Základní skupina

Pořadatelé rozdělili týmy do čtyř skupin po sedmi účastnících. V základních skupinách se soupeři střetli každý s každým a hrací čas byl 2 x 10 minut. Jiskře přidělil los do skupiny týmy: HC Zubří, Sokol Vršovice, Sokol Újezd u Brna, Wendy Mělník, HK Lovosice B, Jiskra Mimoň.

Zručští se do prvních bojů pustili v pátek po obědě a na úvod turnaje jim v cestě stál jeden z favoritů turnaje – celek HC Zubří. „Jiskřičky“ se však nezalekly zvučného jména ani kvalit Severomoravanů a vlétli na soupeře jako uragán. Než se kluci ze Zubří vzpamatovali, vedla Jiskra o pět branek a náskok si pohlídala až do závěrečného hvizdu. Konečný výsledek 13:7 byl prvním velkým překvapením turnaje.

Ve druhém utkání se Zruč n.S. střetla se soupeřem, se kterým sehraje během sezony několik utkání - se Sokolem Vršovice. Kluci z Prahy znali přednosti Zručáků a dařilo se jim je eliminovat. Jiskra si však i přes menší potíže pohlídala zisk dvou bodů a zvítězila 9:5.

V pátek odpoledne pak Zručáky čekaly ještě tři další souboje ve skupině. Všechny kluci suverénně vyhráli, když postupně porazili Újezd u Brna 11:3, Wendy Mělník 18:2 a HK Lovosice „B“ 14:3. V těchto utkáních si trenéři mohli dovolit nechat odpočívat největší opory týmu a šetřit síly do další fáze turnaje. Tento tah se později ukázal jako výborný nápad. Příležitost zahrát si tak dostala celá střídačka. Ale i náhradníci předváděli dobré výkony, o čemž svědčí rozdíl skóre.

V sobotu ráno si kluci ze Zruče n. S. „dali k snídani“ celek Mimoně, který v tréninkovém tempu rozstříleli 14:1. Z prvního místa ve skupině tak postoupili do druhé fáze turnaje.

Finálová fáze

Ve dvou osmičlenných skupinách se opět hrálo každý s každým. Do „zručské“ skupiny postoupily celky TJ Rožnov p. R., Sokol Kobylisy, Nové Veselí a HK Lovosice A. To už byli o poznání těžší soupeři, ale Jiskra bodovala i nadále. Celkem bez problémů porazila Rožnov 13:6 i Kobylisy 13:5. Následně však přišla první, ale zároveň i poslední krize na turnaji. Kluci se štěstím vybojovali cenný bod za remízu 7:7 se Sokolem Nové Veselí. Poslední utkání s HK Lovosice bylo kvůli nepříznivému počasí přeloženo na neděli ráno. Ostatní výsledky soupeřů ve skupině však s předstihem rozhodly o tom, že zručská Jiskra i Lovosice společně postupují do semifinále turnaje.

Ze druhé skupiny se totéž povedlo špičkovým týmům a střediskům mládeže – Talentu Plzeň a HBC Jičín. V sobotu večer tak trenéři mohli spřádat taktické plány na poslední tři zápasy, které kluky čekaly v neděli.

Semifinále

V nedělním ranním souboji s Lovosicemi se zručtí trenéři rozhodli pošetřit část sil na semifinále a okouknout soupeře pro další zápasy o medaile. Utkání ale úplně nevypustili a i celkem chladný výkon stačil na těsnou porážku 4:5. O pár desítek minut později čekalo Jiskru semifinále s největším favoritem turnaje – Talentem Plzeň. Kluci se do utkání pustili statečně a herní přednosti soupeře smazávali neskutečnou bojovností a nasazením. Poločasový stav 3:3 překvapil všechny diváky i soupeře. Ve druhé půli se však od „Jiskřiček“ odvrátilo střelecké štěstíčko. Během deseti minut druhé poloviny zápasu nastřelili kluci tři tyče a neproměnili čtyři sedmimetrové hody! I přes konečnou porážku 5:11 trenéři chlapce pochválili a hold jim složili i trenéři soupeře!
V předposledním utkání celého turnaje se v zápase o bronzové medaile střetla Jiskra Zruč n.S. opět s družstvem Lovosic. Trenéři Jiskry se však na utkání dokonale připravili. Přeházeli sestavu a zcela změnili obranný i útočný systém. Navíc se v průběhu utkání projevilo účelné šetření sil během celého turnaje. Jednoduše řečeno – kluci nepustili svého soupeře do hry a šli za vytouženým cílem – ziskem bronzových medailí. Když pak k vynikajícímu výkonu přidali svoji největší zbraň, nesmírnou bojovnost, nebylo co řešit. Vybojovali největší úspěch v historii zručské házené. Poprvé si tým ze Zruče n.S., po vítězství 6:2, pověsil na krk medaile z Mistrovství ČR v házené. V dramatickém finále pak celek Talent Plzeň porazil HBC Jičín 9:6.

Vyhlášení výsledků

Při vyhlašování vítězů však měli kluci ze Zruče nad Sázavou důvod k radosti hned několikrát. Kromě vybojovaného třetího místa v turnaji se dočkali i individuálních úspěchů. Jiří Dolejší byl trenéry zvolen nejlepším hráčem Mistrovství ČR. Navíc se stal se pětašedesáti vstřelenými brankami druhým nejlepším střelcem turnaje. Třetí ocenění dostal brácha Jirky – Aleš Dolejší. Ten byl vyhlášen nejmladším hráčem turnaje. Zručští miniházenkáři tak posbírali ze všech účastníků nejvíce ocenění.

Hodnocení trenérů

„Především musíme poděkovat klukům za jeden z nejkrásnějších házenkářských zážitků našich životů,“ shodli se trenéři Jiří Dolejší ml. a st. a vedoucí mužstva Radka Dolejší a navázali: „Kluci zúročili celoroční tvrdou dřinu a přetavili svoji snahu a pot v cenný úspěch. Předváděli pohlednou házenou podpořenou bojovným srdíčkem a to nám pomohlo ve chvílích, kdy jsme to nejvíce potřebovali. Je téměř neuvěřitelné, že se tým z malého městečka prodral až ke třetímu místu v České republice. Vždyť za zručskou Jiskrou skončily bašty házené z Karviné, Zubří, Lovosic i Prahy. Tato družstva mají nesrovnatelně větší výběr kluků a také mnohem lepší podmínky na přípravu. Většina z nich trénuje ve speciálních sportovních třídách se zaměřením na házenou. Až s odstupem času si naši kluci uvědomí, jak velkého úspěchu dosáhli. Bronzová medaile jim to bude naštěstí neustále připomínat. Nezbývá než klukům popřát, ať se jim takto daří i nadále a hlavně ať jim vydrží házenkářské nadšení. Kluci, mnohokrát díky.“