Jenže výběrová řízení se protáhla, až došlo na komunální volby a po nich téměř čtyři roky rozpracovaný projekt padl. Kutnohorská radnice totiž mění svou tvář, se kterou investor spolupracovat nehodlá. Postoj je však oboustranný.

Romane, vaše obálka do druhého kola výběrového řízení nakonec nepřiletěla. Proč?

Do druhého kola jsem se nepřihlásil. Nemám pocit, že bych chtěl halu s budoucí radnicí stavět.

Nové vedení proklamovalo, že halu u Kamenné stezky nechce, ale nechtěl byste se s nimi podílet na jiných variantách?

Hned jak jsem zjistil, že má být náhradní hala, tak jsem volal budoucímu panu starostovi Starému (Kutnohorská změna). Ten mi potvrdil, že jsou na tom v koalici dohodnutí. Místo Kamenná stezka nechtějí, a že by halu chtěli postavit na Klimešce. Podotýkám, řekl mi, že jsou na tom dohodnutí v koalici.

A nebyli?

Následně jsem mluvil s paní Moravčíkovou (ČSSD), ta mi potvrdila, že halu na Kamenné stezce nechtějí. Ona prý preferuje „průmyslové" hřiště, což mě překvapilo. Zřejmě se v koalici nedokáží dohodnout již na začátku. Tím pádem jsem přihlášku do druhého kola nepodal. Nechtěla se mi vynakládat další síla a energie. Představitelé města mi doslova řekli, že si místo u Kamenné stezky nepřejí a nechtějí to tímto způsobem dělat.

Takže už halu postavit nechcete?

Halu chci postavit pořád, ale když to vedení města nechce, tak co mám dělat? Dal bych nabídku, ale stejně by ji nepostavili.

Jste ochoten ještě s novou radnicí případně vyjednávat?

Myslím si, že v tom seskupení na radnici jsem ochoten se bavit pouze s paní Moravčíkovou.

Kdy by mělo nové vedení města podle vás s výstavbou haly začít?

Hala se už dávno měla začít stavět. Zákonné věci jsou, jaké jsou. V prvním kole výběrového řízení jsme byli sami a musí tam být minimálně dvě nabídky. Konečně zde byla jedna akce, která byla bez korupce a vlivů. Kdybychom chtěli, aby naše nabídka prošla v prvním kole, tak jsme si našli nějaké křoví. Šli jsme však do klasického výběrového řízení. Museli jsme tedy jít do druhého kola. Jsem zvyklí dělat věci s lidmi, kterých si vážím, a kteří už za sebou něco mají.

A co budoucí vedení Kutné Hory?

Nevím, že by pan Starý nebo pan Kraus a podobní měli za sebou něco, čeho bych si mohl vážit. Vážím si lidí z Šance, pár lidí z ČSSD, pár lidí z KDU-ČSL, tam jsou velice slušní lidé. Ať už je to Bohouš Procházka, který lečí naše děti, nebo pan Koubský. V Alternativě je zase pan Havlovic nebo Hlavatý. Toho si vážím. I když je na sběrném dvoře, tak se ke všem lidem chová velice slušně. Ostatní mě nepřesvědčili a opravdu jde o hodně peněz. To si člověk nedovolí dát někam, kde bude přesvědčen, že s nimi bude dobře naloženo.

Hodně lidí si myslelo, že halu postavíte kvůli vlastnímu zisku. Co bylo vlastně vaším záměrem?

Kalkulace jsem ochoten každému dát. Pokud by tato akce měla být zisková, tak by byla až v osmnáctém roce po postavení haly. Nikdo neví, co se stane poté. Může se tam stát nějaká havárie, cokoliv. Samozřejmě, podnikám kvůli zisku, ale po osmnácti letech je to spíše charita. Pro mě je normální ziskovost u věcí, do kterých investuji, tak po pátém roce. Chtěl jsem halu postavit kvůli svým dětem. Oba kluci hrají florbal. Na to, že jsou to ještě prckové, tak ho hrají na velice slušné úrovni. Já si také rád občas zahraji florbal a líbí se mi i další halové sporty. Jsem sportovec a vždy jsem byl. Motivace byla jasná. Druhá věc je, že každý takový chlap chce, aby po něm něco zůstalo. Já jsem si říkal, že by hala mohla zůstat po mě, a že by jednou někdo řekl, až budu starý a o holi, tohle postavil ten Němec.

Zisk po postavení haly by tedy nebyl tak velký?

Počítali jsme, že hala vyjde na šedesát pět milionů. Pětadvacet procent vezmete z vlastních zdrojů. Zbytek si půjčíte u banky. Když si třeba půjčím u banky čtyřicet nebo padesát milionů a vezmu si úrokovou míru, která bude nad tři procenta, tak vyjde dost velká částka. Pak se musí platit režie haly a následně člověku vyjde, kolik člověk utrží a získá. To je jednoduchá matematika. Spousty lidí si myslí, že na tom chci zbohatnout, ale to se moc nedá. Ať to zkusí. Držím jim palce.

V čem měl podle vás projekt u Kamenné stezky své výhody?

Třeba není všem dnům konec. Nevím, zda tato radnice vydrží či nevydrží. Když bych měl ještě obhájit místo u Kamenné stezky, tak jediná jeho nevýhoda byl parkovací prostor. Na druhou stranu vidím po celé republice, že žádná hala nemá pořádný parkovací prostor. Postavilo se parkoviště blízko spořitelny, kdyby město přemýšlelo, dalo by se postavit parkoviště blízko školy Na Náměti nebo i na autobusovém nádraží, což je v dochozí vzdálenosti a nikomu to nevadí. Obrovská výhoda haly byla, že ji mohli dopoledne využívat žáci dvou školy. Hala mohla žít na sto procent.

A co naopak říkáte na ostatní varianty?

Když někdo postaví halu na „Průmyslováku", tak to není úplně blbý nápad, ale přijdeme o další sportoviště. Tam by mělo spíš dojít k rekonstrukci hřiště, udělat tam malou umělou trávu s basketbalovým a házenkářským hřištěm. Dále hřiště na volejbal a nohejbal. Kolem by mohla být betonová dráha na in-line brusle. Bylo by to krásné hřiště a děti by nám nechodily fetovat. Zajímavým prostorem pro halu by ještě bylo autobusové nádraží.