V sobotu od patnácti hodin odstartují u zimního stadionu rozjížďky eliminátorů. „Eliminátory jsou vyřazovací sprinty. Nejprve jede na čas každý závodník jednotlivě. Nejúspěšnější spolu budou soutěžit po čtyřech a půjdou postupně vyřazovacím způsobem až do finále. Poslední finálové jízdy v kategorii Elite jsou na programu kolem sedmnácté hodiny," přiblížil sobotní program organizátor akce Ivan Sova z KH Tour.

Hlavní program se uskuteční v neděli. „V neděli od devíti hodin startují žákovské závody Cross Country, což je olympijská disciplína. Vyvrcholením bude v 13.45 hodin start ženské kategorie Elite a 15.45 hodin start mužů Elite. Pozvánku přijal Francouz Miguel Martinez, olympijský vítěz ze Sydney," těší se Sova.

Z českých es zavítá do Kutné Hory Jan Škarnitzl. „Cink asi nepřijede, protože má zdravotní problémy. Měli by dorazit i polští závodníci, kteří jezdili v Londýně," říkal Sova, který potvrdil neúčast olympijského šampióna Jaroslava Kulhavého: „Nepřijede. Jede irské Mistrovství Evropy v maratónu. Mezi favority jinak řadím Honzu Škarnitzla, který má vynikající formu. Může však překvapit kdokoliv z dalších. Třeba i Martinez."

Trať nabízí atraktivní podívanou

V Kutné Hoře by se mohlo dohromady objevit kolem čtyři sta padesáti závodníků. „Co se týká divácké návštěvnosti, tak loni a předloni přišlo kolem dvou tisíc diváků. Pokud bude počasí, věřím, že návštěvnost ještě stoupne," doufá Ivan Sova. Za vstupné po celý víkend nezaplatíte ani korunu.

Fanoušci se navíc mohou rozmístit kolem trati. „Hned vedle zimního stadionu je od loňska připravený sjezd po kamenech. Na trati je i sjezd na kládách. U starého dubu je krásný sešup. Místa jsou značena na mapách, které návštěvníci najdou v prostoru startu a cíle," informoval šéf závodu a dále fanoušky pozval: „Pro diváky zajišťuje občerstvení pan Vlk a jeho kolektiv z Havířské boudy. Potom tam budou stany od Birellu. Chybět nebudou ani stánky s cyklovybavením."

Kolik se v kategorii Elite pojede kol, zatím není jisté. „Záleží, jak se rozhodne mezinárodní rozhodčí z Portugalska. Počítám kolem sedmi až osmi okruhů. Jeden měří 3,2 kilometru," dodal Ivan Sova.