Jako by tomu stále nevěřil. Chodil v cíli, všichni mu gratulovali a on jen kroutil hlavou a smál se na celé kolo. „Je to překvapení i pro mě,“ říkal dojatý Jan Růžička a navázal: „Vůbec jsem to nečekal. Když jsem vybíhal, tak jsem nevěděl, kolik je přede mnou lidí. Předběhl jsem první skupinku a čekal jsem, že ještě tak dva lidi jsou přede mnou.“

Pocit z výhry si mohl vychutnat až v cíli, kdy Michal Vavák začal megafonem oznamovat přiběhnutí vítěze. „Přesně. Když vyvolával: Johny Růžička, první,“ vzpomněl si na poslední momenty závodu. Co se mu v tu chvíli honilo hlavou? „Nic moc, byl jsem rád, že to mám za sebou. Při běhu už mě chytaly křeče, dvakrát jsem se musel zastavit a protáhnout se,“ přiznal Růžička.

Pro Honzu Růžičku bylo nejsložitější plavání, které mu trvalo 6 minut a 42 vteřin. „Hodně složité,“ zdůraznil. „Ale věděl jsem, že to nerozhoduje. Kolo bylo dobré. Problémy jsem měl v terénech, protože kluci na horských kolech mě předjížděli, ale zase na silnici jsem předjížděl já je, takže jsme se střídali. Běh už byl jen o vůli,“ dodal.

S obhajobou Jan Růžička nepočítá. „Bude větší konkurence a přijedou nějací specialisté na triatlon. V příštím roce to vidím do pátého místa,“ zůstal skromný kutnohorský Iron man.

Strouhová: Tělo mi ve vodě ztuhlo

Čas jedna hodina a 42 minut patřil nejrychlejší ženě triatlonu Martině Strouhové. „Pocit mám skvělý, protože jsem se přišla jen zúčastnit. Vítězství mě určitě překvapilo. Na to, že je to můj první triatlon, tak je to skvělé,“ jásala vítězka.

Kdy Martina začala tušit výhru? „Doufala jsem, že budu první, když jsem dojela do cíle na kole a říkali, že jsem první žena,“ vzpomínala.

Stejně jako pro Honzu Růžičku, i pro Martinu Strouhovou bylo nejtěžší plavání: „Voda byla studená a tělo ze začátku hodně vytuhlo.“ Po prvním triatlonu má teď chuť na další. „Budu se snažit a trénovat, abych mohla chodit na další triatlony,“ těšila se vítězka Welas Exterra 2010.