VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Každý nohejbalový klub na Kutnohorsku má svou legendu, řekl Peter Rackovský

Kutná Hora – Předseda Okresního nohejbalového svazu Kutná Hora Peter Rackovský v rozhovoru představil čtenářům Deníku další menšinový sport v našem regionu.

8.12.2017
SDÍLEJ:

Předseda ONS Kutná Hora Peter Rackovský ve vítězném týmu Čáslavi v okresním přeboru 2013. Na snímku dolní řada, první zleva.Foto: Archiv P. Rackovského

Pane Rackovský, jak dlouho se již věnujete řízením okresních a krajských nohejbalových soutěží?
Do řízení soutěží na úrovni okresu jsem vletěl přímo „po hlavě v březnu 1997. Tehdy jsem dostal plnou důvěru od mého velezkušeného předchůdce pana Ladislava Slezáka, který mě do problematiky této práce plně zasvětil. Funkci předsedy a sekretáře Okresního nohejbalového svazu (ONS) Kutná Hora jsem po schválení výkonného výboru ONS přijal.

V následujícím roce jsem byl osloven odstupujícím předsedou Středočeského krajského nohejbalového svazu (KNS) panem Vratislavem Egerem, pracovat ve výkonném výboru kraje. Mé rozhodování nejvíce ovlivnila skutečnost, že kutnohorský region bude mít svého zástupce při důležitých rozhodnutích i na úrovni kraje. Valná hromada KNS konaná v roce 1998 moji kandidaturu schválila.

Jste sám stále aktivním nohejbalistou? Jakou jste měl kariéru?
Letos jsem oslavil padesát let, zdraví drží a tak nohejbal stále hraji aktivně na výkonnostní úrovni. Startuji střídavě za A i B družstvo Čáslavi v krajské soutěži i okresním přeboru. Navíc dlouhodobě trénuji nejenom dospělé, ale i čáslavskou mládež.

Kariéra začala mým přestěhováním z Přerova do Čáslavi. O nohejbale jsem toho moc nevěděl. Psal se rok 1989 a já jsem se v té době víc zajímal o fotbal. Hrával jsem okresní přebor za Močovice. K nohejbalu mě přitáhli kolegové z práce, kteří startovali v okresním přeboru za Vojenskou tělovýchovnou jednotu Čáslav a říkali, že mám pro tento sport talent. Od roku 1990 jsem již pravidelně nastupoval za družstva VTJ. Hráčské pozice jsem střídal všechny od polaře, přes nahrávače až po smečaře. V roce 1993 jsem byl zvolen do funkce předsedy klubu VTJ po odstoupení předchůdce pana Václava Žatečky.

Přelomem byl rok 1995, kdy ministerstvo obrany přestalo financovat nohejbal jako sport a došlo k rozpadu VTJ. Od tohoto roku přešla celá organizace nohejbalu v Čáslavi pod hlavičku TJ Sokol a je tomu tak dodnes. Mezi mé největší hráčské úspěchy lze považovat čtyři tituly přeborníka OP a z individuálních ocenění jsem byl v letech 2003, 2007 a 2009 vyhlášen nejlepším hráčem OP. Jako trenér si nejvíce vážím dvou vybojovaných titulů Přeborníka družstev dorostu středočeského kraje v ročnících 2004 a 2016.Zajímá mě i historie nohejbalu na Kutnohorsku. Kdy tento sport u nás vznikl a jak?
Historie nohejbalu sahá až do šedesátých let, kdy se hrály neoficiální soutěže hlavně na trampských osadách bez jednotných pravidel. Bohužel přesné informace zde chybí. V jiných regionech se začalo dříve než na Kutnohorsku. Pražská nohejbalová soutěž se organizuje od roku 1962 a počínaje ročníkem 1972 vzniká Národní liga ČSR. V tomto roce byl ustanoven Středočeský krajský svaz a v soutěžích již startoval zástupce našeho regionu družstvo VTJ Čáslav.

Přelom na Kutnohorsku nastal v roce 1976, kdy byl založen Okresní nohejbalový svaz Kutná Hora a ten začal řídit soutěže jednotnými platnými pravidly v okresech Kutná Hora i Kolín.

Jaké kluby na Kutnohorsku mají nejslavnější historii?
Slavnou a bohatou historii se mohou pochlubit zakládající a tím nejstarší kluby regionu z Čáslavi (VTJ, Kosmos), Zruče nad Sáyavou (TJ Jiskra), Sázavy (Kavalier), Vavřince (SSM, SK), Kutné Hory (ROH, ČSAD, NK Sparta), které startují v řízených soutěžích již přes čtzřicet let od roku 1976.

Které celky jsou nejúspěšnější a čeho nejvíce dosáhli?
Nejúspěšnějším klubem Kutnohorska je jednoznačně VTJ Čáslav, která v letech 1980 – 1981 startovala v nejvyšší Národní lize ČSR a v ročníku 1980 obsadila konečné třetí místo! V tom čase jasně dominovaly pražské týmy, kdy v desetičlenném obsazení ligy jich startovalo hned šest. V novodobé historii si ligovou příslušnost ještě vybojoval tým TJ Slavoj Vrdy, který v ročníku 2014 startoval ve třetí nejvyšší soutěži ČR. Žádný jiný klub Kutnohorského regionu v lize již nestartoval.

Pamatujete na nějaké legendární hráče? Má Kutnohorsko i svého reprezentanta?
Každý klub má svou legendu a hráče, který převyšoval svým nohejbalovým uměním ostatní. V Čáslavi to byli bratři Trnkové, Stehlík, Včala, Klčo, kteří se největší měrou podíleli na úspěších tehdejší VTJ. V Sázavě Gerhart, ve Zruči Krupka, ve Vavřinci Bálek atd.

V novodobé éře pak kutnohorský Flaks a církvický Frank, kteří hrají nebo hráli nejvyšší extraligu. Bohužel není mi nic známo o reprezentantech z našeho regionu, ale tato informace nemusí být pravdivá.Kolik v současnosti evidujete aktivních klubů na Kutnohorsku?
Celkem se jedná o šest aktivních klubů evidovaných v soutěžním ročníku 2017. TJ Slavoj Vrdy, TJ Sokol Čáslav (A družstvo i B družstvo, družstvo dorostu a družstvo žáků), NK Sparta Kutná Hora, SK Vavřinec, TJ Kavalier Sázava a TJ Jiskra Zruč n. S.

Jaká je struktura soutěží a jak probíhají?
Sdružený okresní přebor družstev mužů pro okresy Kutná Hora a Kolín se organizuje jako dlouhodobá soutěž jaro – podzim, systémem každého s každým, doma – venku. Ze soutěže se nesestupuje a vítěz OP má právo účasti v kvalifikaci o postup do vyšší krajské soutěže v následujícím roce. Rovněž se organizují jednorázové mistrovství veteránů, tj. hráčů nad 40 let a mládeže - hráčů ve věku 19 let a mladší.

Kdo má podle vás na Kutnohorsku nejatraktivnější hřiště a zázemí?
Svoji atraktivitou určitě převyšuje ostatní areál v Sázavě, kde hřiště je umístěné v krásném prostředí obklopeném řekou Sázavou. Pro diváky je zajímavé sledovat zápasy ve Vavřinci, kde jsou fanoušci vzhledem k umístění tribuny nejblíže k hráčům. Zázemí je asi nejlepší v Čáslavi, kde v těsné blízkosti městských hradeb jsou k dispozici dva kurty, ostatní kluby mají pouze jeden kurt a samostatné šatny, WC se sprchou, oddílovou klubovnou a bufetem pro občerstvení.

Každý sport má své derby či nejatraktivnější zápas? Jak je to s nohejbalem u nás v regionu?
V minulosti to zcela určitě bylo městské derby čáslavských klubů VTJ a Kosmos. Rivalitou a atraktivitou se vyznačují utkání Kutné Hory s Čáslaví a v letošním roce souboje Vavřince se Sázavou, kde v obou klubech startuje několik bývalých spoluhráčů. Stejně tomu tak je i v utkáních Čáslavi proti Vrdům, kde většina Vrdováků začínala právě v Čáslavských družstvech mládeže a mužů.

Jak se na nohejbalovém svazu věnujete mládeži?
Práce s mládeží je velkým problémem hlavně posledních let, kde zájem mladíků o nohejbal je v konkurenci větších a známých sportů minimální. Je to vidět i ve skutečnosti, že momentálně na Kutnohorsku existuje jediný mládežnický klub, a to v Čáslavi. V minulosti mimo Čáslav fungovala mládež ve Vrdech, Církvici, Uhlířských Janovicích a Chabeřicích, ale bohužel se nepodařilo tento trend udržet. Vychovávat a motivovat mladé hráče pro tento sport vyžaduje hodně úsilí.

Vím, o čem mluvím. V našem klubu jako jediný tomu dávám hodně svého času a pomoc od ostatních jenom těžko nacházím. Většině klubů a jejich členům nebo vedoucím chybí právě snaha a zájem vychovávat si svoje následovníky a hned první neúspěchy je v tom odrazují. Soutěže u mládeže na úrovni okresu probíhají organizaci jednorázových přeborů. Bohužel tento rok se s ohledem na výše uvedené skutečnosti nekonaly.

Čáslavští dorostenci a žáci startovali ve Středočeském krajském přeboru, kde si vše vynahradili. V dorostencích skončili celkově druzí za Čelákovicemi a v žácích rovněž dosáhli na medailové umístění svým konečným třetím místem.Pokud by chtěl někdo založit nohejbalový klub a hrát vaše soutěže, co proto musí udělat?
Určitě budu jenom rád, pokud se řady oddílů nohejbalu rozšíří o další zájemce. Soutěž na Kutnohorsku je řádně organizovaná v souladu s platnými předpisy Stanov, Soutěžního řádu a Pravidel nohejbalu Českého nohejbalového svazu. Z tohoto důvodu je nezbytná vlastní registrace klubu a následně jeho hráčů v registru ČNS. Nejedná se o nic složitého a konkrétní zájemci mě mohou nejlépe přímo s dotazy kontaktovat.

Přes léto se jistě hraje spousty nohejbalových turnajů. Který vy osobně máte nejraději?
Jednoznačně srdcovou záležitosti je náš turnaj dvojic Čáslavská pata. Jedná se o největší letní regionální akci, která měla letos již své patnácté pokračování. Každý rok se zde sejde skvělá parta a vysokou úroveň je zajištěna nemalou účasti ligových hráčů. Nejenom pro hráče, ale i fanoušky se jedná o skvělý zážitek a výbornou reklamu nohejbalu jako sportu.

Co byste si za nohejbal na Kutnohorsku přál? Máte nějakou metu?
Zcela určitě pokračování nohejbalových soutěží v regionu, dobrou spolupráci s vedoucími jednotlivých družstev bez případných komplikací. Příliv hlavně mladých talentů, který může v budoucnu hodně napomoci některému z klubů Kutnohorska startovat v celorepublikových ligových soutěžích.

Kdy se rozjede nová sezona a jak bude vypadat?
Nový ročník by měl být zahájen v polovině měsíce dubna 2018. Konference ONS rozhodne o všem důležitém, pro organizaci soutěží. S největší pravděpodobností bude nová sezona hodně podobná té letošní. Na závěr by chtěl popřát všem nadšencům nohejbalu do nového roku pevné zdraví a hodně úspěchů nejenom těch sportovních.

Autor: Michal Pavlík

8.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský dělník, 21 500 Kč

Obsluha zařízení na tažení a protlačování kovů Operátor ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Právě jsi dostudoval? Chybí Ti praxe? Nevadí! My Ti dáme šanci získat ji v jedné z nejmodernějších slévárenských společností Evropy., Co Tě čeká a nemine?, - obsluha robotizovaného licího centra pro odlévání Al odlitků , - samostatné základní měření odlitků a ukládání do přepravních beden , - celkový dohled nad pracovištěm , - vhodné také pro absolventy, Co Ti za to nabídneme?, - stabilní zázemí nadnárodní společnosti , - práci s nejmodernějšími technologiemi v příjemném prostředí, - průběžné + každoroční navyšování mzdy, - dotované závodní stravování, - placené vzdělávání, - firemní akce, A co od Tebe požadujeme?, - vzdělání – vyučen (ve strojírenském oboru výhodou nebo praxe ze strojírenského prostředí), - aktivní přístup, samostatnost při řešení zadaných úkolů , - manuální zručnost, pečlivost, spolehlivost , - technické myšlení a analytický přístup , - ochotu pracovat ve směnném provozu, ...a máme pro Tebe bezva bonus - VOLNÉ VÍKENDY!. Pracoviště: Ljunghall s.r.o., Vrchovská, č.p. 1813, 286 01 Čáslav. Informace: Monika Konečná, +420 327 300 030.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Asistentka vedení společnosti, administrativní pracovnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: Hledáme vhodnou kandidátku na pozici administrativní pracovnice, asistentku vedení společnosti. , Hlavní náplní práce asistentky jsou administrativní činnosti jako např. vyřizování telefonátů a e-mailů, komunikace se zaměstnanci, řešení docházky zaměstnanců, úzká spolupráce s účetní, příprava účetních podkladů a mzdových podkladů, vystavování faktur, dokladů ke zboží, vyřizování objednávek, poptávek, zařizování přeprav, odpadové hospodářství a evidence skladových zásob a materiálu, komunikace s dodavateli i se zákazníky v českém jazyce i angličtině, příprava prezentací, portfolií výrobků, finální úpravy dokumentů, sjednávaní schůzek pro vedení společnosti, účast na schůzkách s klienty, zápisy z porad a schůzek s klienty, udržování pořádku v agendách a ve všech administrativních dokumentech v tištěné i elektronické podobě, zajištění chodu sekretariátu, příjem návštěv, evidence a vyřizování pošty, objednávání kancelářských potřeb a občerstvení, dohled nad pracovníky úklidu administrativních prostor společnosti, a další administrativní činnosti., POŽADUJEME: praxi v administrativě, komunikativní dovednosti a reprezentativní přístup, zájem učit se nové věci, organizační dovednosti, spolehlivost a loajální přístup, aktivní, pozitivní a iniciativní přístup k práci, pracovní nasazení, preciznost, práce s PC (word,excel, powerpoint, e-mail, internet apod.), jazykové znalosti, znalosti anglického jazyka na komunikativní úrovni (slovem i písmem) podmínkou ! , řidičský průkaz skupiny B (aktivní řidič)., Zaměstnanecké výhody: možnost seberealizace, možnost zvýšení mzdy, možnost aktivního využití jazykových znalostí, mladý a přátelský kolektiv, nové prostředí kanceláří., V případě zájmu zasílejte své životopisy na email, případně volejte na uvedený kontakt v PO-PÁ v 8-16,30hod. , Místo výkonu práce: Zbraslavice 412. Pracoviště: Jps plastic s. r. o., 285 21 Zbraslavice. Informace: Linda Homolková, +420 733 103 630.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 17 900 Kč

Technici elektronici přístrojů, strojů a zařízení Technici. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17900 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pozice je zodpovědná za zákaznický servis v oddělení oprav HP serverů a jejím cílem je zefektivnění procesu opravy HP server, vyřizování stížností a získávání informací o reklamacích od zákazníka. Dále je pozice zodpovědná za zaškolení celého týmu techniků, opravářů na tuto problematiku. Požadujeme orientaci v IT oblasti, znalost hardwaru a software, znalost z oblasti management kvality, zkušenosti z výrobní společnosti, znalost anglického jazyka a znalosti zlepšovacích procesů ve výrobní společnosti.. Pracoviště: Foxconn technology cz s.r.o., 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Kateřina Kounická, +420 735 198 910.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 18 100 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18100 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Nabízíme: smlouvu na dobu neurčitou přímo s Foxconnem, 25 dní dovolené, závodní stravování od 6,- Kč, každoroční navyšování mezd. , Způsoby kontaktu: , x osobně - každou středu od 13hod na adrese Karlov 245, Kutná Hora, x emailem - zamestnaniKH@foxconn.cz, x telefonicky: 327 538 071, Místo výkonu práce: Karlov 245, Kutná Hora. Pracoviště: Foxconn technology cz s.r.o., 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Jana Růžičková, +420 327 538 071.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vyhlášení jarní části TIP ligy 2018. Vítězku Ivanu Chvátilovou zastoupil její manžel (vpravo) a vyzvedl ji poukaz na 30l sud piva Gambrinus.
7

Nejlepší jarní tipéři si pochutnali na dobrém rautu

První přípravný zápas léta odehráli ve Vrdech fotbalisté Čáslavi a Kutné Hory. Čáslavští zvítězili.
16

Čáslav si bez problému poradila s Kutnou Horou

FOTBALOVÉ PERLIČKY Z REGIONŮ
včera 16:11

Jeseník posílili navrátilci, na účastníka MSFL Rýmařov ale nestačil

Až do pátku 20. července čekali hráči Jeseníku na první přípravné utkání. Na svém trávníku přivítali třetiligový Rýmařov a příliš nechybělo, aby se jim podařilo papírového favorita zaskočit.

19.7.2018

Kariéra se chýlí ke konci. Koubský pracuje na stavbě jako dělník

Domů do Česka se dostane párkrát za rok. Když chce navštívit rodiče nebo děti, musí požádat šéfa o dovolenou. Přesto si bývalý obránce Zlína Jiří Koubský nestěžuje. Na život ve Švýcarsku, kde s přestávkami působí už třináct let, si pětatřicetiletý fotbalista zvykl a návrat na Moravu zatím odkládá.

ZAJÍMAVOSTI Z FOTBALU
včera 22:37

První půle? To bylo baroko, hněval se trenér Slovácka Kordula

Pro výkon mužstva v prvním poločase neměl pochopení. Co naplat, že fotbalisté Slovácka po přestávce Bohemku zmáčkli, když dvoubrankové manko stejně neumazali. Veškerá snaha tak nakonec přišla stejně vniveč. Kouče Michala Kordulu více než těsná porážka 1:2 štval přístup hráčů v úvodní části.

včera 19:00

Marek Jankulovski: Baník musí stát na odchovancích

/ROZHOVOR/ Jedenačtyřicetiletý odchovanec, dlouholetý reprezentant a vítěz Ligy mistrů s AC Milán Marek Jankulovski se pokusí vrátit hrdý slezský klub Baník Ostrava zpátky mezi českou elitu.

Červenec patří na Klimešce basketbalu

Kutná Hora - Po reprezentačních soustředění basketbalistů a basketbalistek do 18 let, která probíhala na Klimešce koncem června a v polovině července, pokračuje basketbalové dění v nové sportovní hale v Kutné Hoře akcí s názvem Player Development Camp. Ten je organizovaný Českou basketbalovou federací a přivede na Klimešku o nadcházejícím víkendu velká jména.

Mistři a účastníci 1. fotbalové ligy: Proklikejte si úspěchy všech týmů od 1912

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Jak se dařilo vašemu oblíbenému týmu v nejvyšší fotbalové lize? Kolik dal gólů, kolikrát zvítězil, jak se umístil na konci sezony? Přinášíme data od roku 1912 až do letoška.

Blíží se start divizních soutěží. Diváky tradičně potěší i dopolední zápasy

Po českých pažitech se v nejbližší době nezačnou prohánět pouze hráči první nebo druhé ligy. Zkraje srpna totiž startují i divizní fotbalové soutěže – je jich klasicky pět, představí se v nich celkem osmdesát mužstev a hrát se bude o pět vstupenek do České, respektive Moravskoslezské fotbalové ligy. První kola fanoušky přilákají už 4., respektive 11. srpna dopoledne.

Tabulka po 1.kole Z V R P S B
1. FC Slovan Liberec 1 1 0 0 1:0 3
2. Bohemians Praha 1905 1 1 0 0 2:1 3
3. SK Slavia Praha 1 1 0 0 3:0 3
4. FC Fastav Zlín 1 1 0 0 3:2 3
5. FC Viktoria Plzeň 1 1 0 0 3:1 3
6. AC Sparta Praha 1 1 0 0 2:0 3
7. FK Teplice 1 0 1 0 1:1 1
8. 1. FK Příbram 1 0 1 0 1:1 1
9. FK Mladá Boleslav 1 0 0 1 2:3 0
10. FC Baník Ostrava 0 0 0 0 0:0 0
11. FK Jablonec 0 0 0 0 0:0 0
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT