Minižáci

Do kategorie minižáků (ročníky narození 1997-98) se přihlásilo osm družstev – Jiskra Zruč n. S., Sokol Újezd u Brna, SKP Pardubice, Sokol Vršovice, Sokol Nové Veselí, Wendy Mělník, Sokol Úvaly a Kovofiniš Ledeč n. S. Týmy byly rozděleny do dvou skupin, kde se střetly každý s každým a poté následovaly zápasy o umístění.

Jiskra ve své skupině nejdříve bez problémů porazila slabý celek Vršovic 22:2. Ve druhém pohledném utkání bojovali kluci s moravským celkem Sokola Újezd u Brna. Po celý zápas si udržovala Jiskra mírný náskok a po zásluze zvítězila 14:12. V posledním utkání ve skupině se střetli zručáci s také neporaženým celkem Pardubic a byl k vidění souboj doslova o každý míč. Obrany jasně dominovaly nad útoky a v absolutně vyrovnaném zápase se štěstí nakonec přiklonilo k celku z města perníku, který porazil domácí 8:7 a postoupil do finále. Ve druhé skupině nezaváhal celek Nového Veselí a hned za ním skončil tým Ledče n. S.

V zápasech o medaile nejdříve domácí Jiskra po boji zdolala soupeře z Posázaví těsně 15:14 a vybojovala tak cenný bronz. V finále ve strhujícím zápase celek Pardubic v posledních vteřinách strhl vítězství na svou stranu a porazil Nové Veselí také nejtěsnějším rozdílem – 15:14.

Trenér domácí Jiskry Jiří Dolejší byl s výkonem svých svěřenců spokojen jen částečně. "Vyzdvihnul bych výkon brankáře Tomana, který nás v důležitých momentech podržel," uvedl a pokračoval: "Obrana pracovala také na slušné úrovni, ale nespokojen jsem s útokem. Vázl rychlý přechod a v postupném útoku se kluci nepřidali ke střelecky disponovanému Červinkovi. Navíc mě zklamali svým přístupem ve vypjatých okamžicích, kdy jim chyběla bojovnost a nasazení. V minulosti jsme právě díky těmto vlastnostem dokázali vyrovnané zápasy strhnout na naši stranu. Bohužel tentokrát tomu tak nebylo. Já jen doufám, že to byla zcela výjimečná situace a příště kluci opět zabojují, tak jak se patří."

Konečné pořadí minižáků: 1. SKP Pardubice, 2. Sokol Nové Veselí, 3. Jiskra Zruč n. S., 4. Kovofiniš Ledeč n. S., 5. Sokol Újezd u Brna, 6. Sokol Úvaly, 7. Wendy Mělník, 8. Sokol Vršovice.

Sestava a branky Jiskry: Červinka 28, Studnička 11, Toman 8, Havlíček 7, Brecko 4, Čula.

________________________________________________________________________________________________________________________________

Přípravka

V kategorii přípravek (ročník 1999) se střetlo šest družstev systémem každý s každým. Tato kategorie byla velice vyrovnaná a diváci mohli shlédnout zajímavé zápasy. Domácí Jiskra vstoupila do turnaje trochu nešťastně, když v prvním zápase prohrála těsně o branku 4:5 se sousedem z Ledče n. S. Ve druhém utkání se zase na oplátku přiklonilo štěstí k domácím a tentokrát kluci o branku vyhráli nad Havlíčkovým Brodem 8:7. Obě utkání byla velice vyrovnaná a rozhodovaly maličkosti. Ve třetím zápase čekal Jiskru pozdější vítěz kategorie přípravka celek Nového Veselí. Soupeř z Moravy po celé utkání praktikoval osobní obranu po celém hřišti a než si na to domácí zvykli, vypracoval si pětibrankový náskok, který si udržoval až do závěrečného hvizdu. Konečný stav nakonec byl 15:20. V posledních dvou zápasech Jiskra už nezaváhala a porazila dívky z Ledeč n. S. 9:6 a kluky z Úval 9:4. V konečné tabulce tak domácí tým obsadil pěkné třetí místo.

Trenérka minižáků Radka Dolejší kluky pochválila za nasazení v zápasech. Na druhou stranu jim však musela vytknou špatné proměňování jasných brankových příležitostí, což je nakonec stálo lepší umístění. "Škoda, že kluci nehráli v kompletní sestavě, ale i tak rozhodně nezklamali," zdůraznila trenérka.

Konečné pořadí přípravek: 1. Sokol Nové Veselí, 2. Kovofiniš Ledeč n. S. kluci, 3. Jiskra Zruč n. S., 4. Kovofiniš Ledeč n. S. dívky, 5. Jiskra Havlíčkův Brod, 6. Sokol Úvaly.

Sestava a branky Jiskry: Klapka 16, Procházka 10, Losinecký 7, Vlasák 6, Brecko 6.

______________________________________________________________________________________________________________________________

Začátečníci

V nejmladší kategorii nastoupili házenkářští benjamínci, když mnozí ještě ani nechodí do školy. Bohužel jen celek Pardubic nepochopil tuto kategorii a nastoupil s podstatně většími a staršími dětmi, kteří měli startovat ve zcela jiné věkové skupině. I tato kategorie se mohla pochlubit osmi přihlášenými týmy, když kromě zmiňovaných Pardubic se přihlásily i celky z Nového Veselí, Mělníka, Ledče n. S. přijeli chlapci i dívky a dále Havlíčkův Brod, Vršovice a domácí Jiskra Zruč n. S. Týmy byly rozděleny do dvou skupin, kde se střetly každý s každým a dále pak byly sehrány zápasy o umístění.

Hráči domácí Jiskry na svůj věk předváděli slušnou házenou s bojovnou obranou, když se opírali především o nejmladšího hráče Aleše Dolejšího, který pravidelně rozstřílel soupeře svými přesnými zásahy. Jiskra ve skupině postupně porazila Ledeč n. S. 19:4, Mělník 18:2 a Nové Veselí 23:6. Ve finále ji čekal celek Pardubic. Bohužel tomuto soupeři kluci nemohli fyzicky stačit, ale po statečném výkonu prohráli pouze 7:12.

Trenér nejmladších házenkářů ve Zruči n. S. Jiří Dolejší ml. k výkonu svého družstva řekl: "My máme štěstí, že v našem družstvu hraje malý Aleš Dolejší. Přestože mu teprve nedávno bylo šest let, předvádí skvělé výkony, před kterými žasnou i trenéři soupeřů. Kromě vstřelených branek je družstvu platný i svou ohromnou bojovností. Občas ho musím na střídačce i krotit. Je házenou zcela pohlcen. Ale abych nemluvil jen o Alešovi, velmi se zlepšil a příslibem pro budoucnost je Tomáš Toman – shodou okolností druhý nejmladší hráč Jiskry. Oba kluci společně vstřelili 80% branek Zruče n. S. Každopádně je radost pracovat s těmito prcky, protože se lepší doslova před očima. Já jen doufám, že jim to vydrží i nadále a přivedou na tréninky i své kamarády, protože v poslední době děti všeobecně ztrácí o sportování zájem."

Konečné pořadí začátečníků: 1. SKP Pardubice, 2. Jiskra Zruč n. S., 3. Kovofiniš Ledeč n. S. kluci, 4. Kovofiniš Ledeč n. S. dívky, 5. Sokol Vršovice, 6. Sokol Nové Veselí, 7. Jiskra Havlíčkův Brod, 8. Wendy Mělník.

Sestava a branky Jiskry: Dolejší 38, Toman 18, Losinecký 6, Dongres 4, Valouch 1.

"Na závěr bych chtěl moc poděkovat všem, kteří se podíleli na organizaci turnaje, zapisování u stolků i rozhodčím z řad mládežníků. Bez jejich pomoci bychom tak velký turnaj nemohli zorganizovat. Odměnou nám byly pochvalné hlasy z řad trenérů soupeřů a příslib, že opět rádi přijedou na další turnaj, který plánujeme na polovinu května," uzavřel Jiří Dolejší ml.

Zdroj: Jiří Dolejší ml.