Letošního ročníku se zúčastnilo 9 krajských vítězů plus pořádající ZŠ. Středočeský kraj reprezentovali žáci ze ZŠ ve Zruči n. S. a v silné konkurenci se rozhodně neztratili. Většina týmů totiž byly sportovní třídy se zaměřením na házenou, ale i s těmi zručská základní škola držela krok.
Týmy byly nalosovány do dvou pětičlenných skupin. Ve skupině A se střetla družstva: ZŠ Zárubova Praha, ZŠ z Kopřivnice, ZŠ z Plzně, ZŠ z Brna a ZŠ ze Zubří. Skupinu B tvořily celky : ZŠ z Nového Veselí, ZŠ ze Dvora Králového, ZŠ Zruč n.S., ZŠ z Karviné a ZŠ Na Beránku Praha. Ve skupině se hrálo systémem každý s každým 2 x 15 minut a dále se týmy dle pořadí ve skupině střetly o konečné umístění.

Zruč n. S. v prvním utkání čekal jeden z favoritů na celkové prvenství – tým Karviné. Zruč n. S. se však soupeře nezalekla a vstoupila do utkání aktivně. V první polovině utkání si udržovala mírné vedení a družstvo Karviné bylo zaskočené. Po přestávce však favorit přidal na obrátkách, ale i kluci ze Zruče nadále hráli na hranici svých možností. Karviná si udržovala jedno až dvoubrankové vedení. Šance na vyrovnání a vybojování cenného bodu se naskytla v poslední minutě utkání. Zruč prohrávala 30 vteřin před koncem o jedinou branku a měla v držení míč. Bohužel kluci nabídnutou šanci nevyužili a v posledních vteřinách zápasu dostali ještě branku. Konečný stav tedy byl 17:15 pro Karvinou.

Ve druhém zápase kluky ze ZŠ ve Zruči n. S. čekal vítěz pražského přeboru ZŠ Na Beránku Praha. Svému soupeři Středočeši nedali šanci a po jednoznačném průběhu zápasu zvítězili 20:8. Po krátkém odpočinku čekalp kluky za slunečného počasí další měření sil. Tentokrát to byl soupeř z Nového Veselí a byl to přímý souboj o postup do semifinále. Utkání bylo velice vyrovnané, ale Zruč si neustále udržovala mírné vedení. Ještě 5 minut před koncem Středočeši vedli 15:13. Závěr však kluci bohužel nezvládli. Nastřelili dvě tyčky soupeřovi branky, docházeli jim fyzické síly a Nové Veselí toho dokázalo využít. Otočilo závěr zápasu ve svůj prospěch a zvítězilo 17:15. Byla to obrovská škoda, protože si Zručáci mohli zahrát o medaile.

V posledním zápase ve skupině Zruč opět jednoznačně porazila Dvůr Králové 20:11, ale na víc než zápas o 5. místo to nestačilo. V tomto utkání se Zruč střetla s celkem ze Zubří, kterému také postup do semifinále unikl velmi těsně. Jednalo se tedy o souboj zklamaných týmů. Lépe se s touto situací vyrovnala Zruč n. S. a dokázala svého moravského rivala porazit 22:19. Vybojovala tak velmi cenné 5. místo a dosáhla jednoho z největších úspěchů pro Zručskou základní školu. Navíc Martin Toman a Ladislav Birka byli vyhlášeni nejmladšími hráči 37. ročníku Novinářského kalamáře.
Ve finále pak ZŠ Kopřivnice přehrála další moravský celek z Karviné jednoznačně 26:13 a obhájila loňské prvenství.

Bronzové medaile si z Prahy odvezli kluci reprezentující ZŠ z Nového Veselí, kteří až v penaltovém rozstřelu porazili ZŠ z Plzně.

"Turnaj měl vysokou sportovní i společenskou úroveň a pořádající ZŠ Zárubova po organizační stránce zvládla vše na jedničku. Na závěr bych chtěl klukům pogratulovat k tak vynikajícímu výsledku. Vždyť jsou pro letošní školní rok pátou nejlepší základní školou v ČR v házené žáků 5. - 7. tříd," pogratuloval k úspěchu mladíkům Jiří Dolejší.

Konečné pořadí Novinářského kalamáře:
1. ZŠ Kopřivnice
2. ZŠ Karviná
3. ZŠ Nové Veselí
4. ZŠ Plzeň
5. ZŠ Zruč nad Sázavou
6. ZŠ Zubří
7. ZŠ Zárubova Praha
8. ZŠ Na Beránku Praha
9. ZŠ Dvůr Králové
10. ZŠ Brno

Sestava a branky Zruče n. S.: Maštalíř 25, Lefner 22, Dolejší 20, Švec 8, Černý 7, Čula 4, Birka 3, Hodek 3 a brankáři Toman s Vincem.

Zdroj: Jiří Dolejší