„Osmý ročník je poměrně dlouhá doba a jsem rád, že se mi daří držet tuto tradici a přislíbili účast tři špičkoví sportovci,“ sdělil včera ředitel atletického mítinku Kutnohorská laťka Zdeněk Lubenský.

V mužské kategorii se mohou lidé těšit na výkon Jana Kudličky, který byl již nominován na Mistrovství světa v korejském Tegu. „Hlavní hvězdou ženského pole bude Jiřina Ptáčníková, což je také budoucí účastnice mistrovství světa v Tegu, kam je nominovaná,“ přiblížil Zdeněk Lubenský. Po několikáté se v Kutné Hoře představí také atletický vícebojař, světový rekordman a olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle.

„Určitě uvidíme výborné výkony v době, kdy vlastně ladí formu před mistrovstvím světa. V obou kategoriích bychom možná mohli vidět rekordy mítinku,“ podotkl Zdeněk Lubenský.

Sportovní esa doplní atletický dorost

V rámci doprovodného sportovního programu se představí mladí tyčkaři. „Jsou to naděje české atletiky. Uvidíme kolik skočí a jak se zlepší od minule. Je to takový zajímavý protipól té vrcholové atletice,“ komentoval účinkování mladých sportovců Lubenský s tím, že půjde o atraktivní srovnání s vrcholovými sportovci v kategorii dospělých.

Letošní Kutnohorská laťka se uskuteční v nových podmínkách. V okolí památek byla dokončena historická zádlažba. „Je to zásadní změna. Nejde tam už použít jen tartanový pás,“ předeslal Lubenský. Na nedělní mítink musí tedy pořadatelé dovézt speciální rozběh, který bude postavený na zádlažbě. Pro sportovce to ovšem nebude žádná novinka, skáče se takto například na Václavském náměstí. Menší komplikace na zajištění mítinku ovšem vynahrazuje atraktivita tohoto prostranství. „Ta celková změna prostředí je určitě velmi dobrá, vypadá to tu nádherně, což bude prospěšné i pro naši akci,“ konstatoval Zdeněk Lubenský.

Právě zasazení sportovní události do historického jádra a specifického prostředí, kdy z jedné strany lemuje dráhu Jezuitská kolej a z druhé historické sochy, byl impuls pro pořádání mítinku právě v Kutné Hoře.

„Standardně se tahle disciplína skáče na stadionu. A tak je to pro sportovce takové osvěžení. Zároveň je to atraktivní pro diváky vidět v tomto historickém prostředí,“ zdůvodnil volbu místa pořadatel s tím, že obdobu ve světě nikde neviděl.

K nedělnímu sportovnímu zážitku přispěje také počasí. Avšak na déšť jsou atleti zvyklí. Aby se mítink neuskutečnil, tak by podle pořadatele muselo být extrémně špatné počasí, což se zatím nestalo.