Roháčova stezka, tradiční běžecký závod pořádaný TJ Sokol Chlístovice, se v letošním roce poprvé běžel také jako Mistrovství České republiky veteránů v krosu.

Pod Sionem padl účastnický rekord

Běžecké bitvy pod bývalým sídlem husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé se zúčastnila devadesátka veteránských běžců, další desítky závodníků od šestiletých až po dospělé se postavily na start v ostatních kategoriích.

„Díky veteránskému mistrovství, které jsme měli tu čest uspořádat, jsme zaznamenali účastnický rekord. Na start se postavilo sto třicet sedm závodníků. Počasí bylo ideální, a pokud mohu soudit z reakcí startujících, líbila se i trať,“ shrnula po závodech spokojeně pořadatelka Bohunka Strnadová.

Nejstaršími účastníky byli dva osmdesátníci, František Bém z AC Slovan Liberec a Jaromír Šťastný z Ligy 100 Praha. Rychlejší byl nakonec Liberečák, který členitou trať v délce 9600 metrů uběhl v úctyhodném čase pouze několik vteřin přes hodinu.

Ten kopec to je teda mazec

V mužské kategorii ukázal všem záda sedmnáctiletý Kutnohorák Libor Bucifal, který nebyl daleko od překonání traťového rekordu.

„Jsou to ještě dvě minuty, to je pořád dost. Trať je kros, jak má být, ale ten kopec, který má nějakých dvanáct stupňů sklon, to je teda mazec! S časem jsem ale nakonec, vzhledem k tomu, že mě nikdo netáhl a běžel jsem celou dobu osamoceně, spokojený,“ vyhrkl krátce po doběhu ještě zadýchaný Bucifal.

Na výborně připravenou, trať, vedenou převážně lesem s jedním „kopcem zabijákem“ se letos vypravily i svěřenkyně legendární závodnice, držitelky nejdéle platného světového rekordu v atletických disciplínách, Jarmily Kratochvílové.

„První místo vybojovala Jana Slavíková, druhá doběhla Hana Matějková. „Jana na dráze takhle dlouhou trať ještě nikdy neběžela. Holky měly z náročného běhu trochu strach, hlavně je děsil kopec, ale je to prostě kros, trať nemůže vést jenom po rovině,“ okomentovala výkony svých svěřenkyň současná trenérka AC Čáslav.

Díky počasí a zejména spoustě odvedené práce pořadatelů z chlístovického Sokola se letošní ročník výborně povedl a už nyní se mohou příznivci krosu těšit na ten příští, v pořadí už šestatřicátý, ročník běhu po Roháčově stezce.

Prohlédněte si fotogalerii.