V jindy „spících“ Uhlířských Janovicích to tentokrát opravdu žilo. Po roční nucené pauze se tu podruhé sešla česká špička terénních motocyklových jezdců v čele s čerstvým držitelem titulu mistra Evropy v objemové třídě E3 Davidem Čadkem.

„V minulém roce nám čtrnáct dní před termínem soutěž účelově zrušili. My jsme se ale neurazili a nezahořkli. V průběhu roku jsme závody připravovali. Znám každý metr trati,“ konstatoval vedoucí tratě a hlavní organizátor závodu Jiří Pošík z Enduro klubu Uhlířské Janovice v Autoklubu České republiky.

Dorazily necelé dvě stovky jezdců

Na závody se přihlásilo 169 jezdců a přes deset družstev. Celkově se tak pracovalo se zhruba dvěstěčlenným závodnickým polem.

Trať (jedno kolo) byla dlouhá 75 kilometrů. Start, časová kontrola a cíl byly v Uhlířských Janovicích. Trasa vedla přes Janovickou Lhotu, Staré Nespeřice, Starou Huť, Tlučeň, Kasanice, Kněž, Řendějov, Kácov (tam čekaly závodníky i rychlostní zkouška a časová kontrola), Zderadiny a Koblasko, kde jezdce prověřil cross test a druhá časová kontrola. Poté trať pokračovala ve směru na Vlkovou, Hroznice, Mirošovice, Ostašov a zpět do Uhlířských Janovic.

Divácky atraktivní místa byla bezesporu v lokalitách jako Stará Huť, výjezd na Strážnici a bahnitá cesta pod Starým Semechovem. Tam si fandové tohoto sportu doslova „vrněli“.

Pošík zvažuje mistrovství Evropy

Závodilo se ve třech kategoriích a to v mistrovství České republiky (MČR), které jezdí profesionálové i reprezentanti v objemových třídách podle motorky. Tyto borce čekala v sobotu i neděli tři kola. Dále se jela kategorie přebor (PČR), kde startovali závodníci, kteří tento sport dělají pro radost. Do poslední kategorie hobby patří začátečníci a ti, kteří si tento sport chtějí zkusit.

Příprava celého závodu je náročný podnik a organizátorům dala zabrat. Podle slov hlavního organizátora Jiřího Pošíka bylo například jen na Koblasku použito 1500 kolíků, se kterými vytyčili organizátoři rychlostní zkoušku.

„Třicet let jsem nosil v hlavě, že bych tady takovou soutěž jednou rád udělal a teď to konečně dozrálo. Každý patník tady znám a na takovou soutěž je tady vhodný terén,“ doplnil Pošík. Jak dále poznamenal, letošní trať byla o stupeň obtížnější než ta předloňská.

A co plánuje Jiří Pošík do budoucna? „Mistrovství Evropy nosím v hlavě už asi tři roky. Myslím, že bychom to mohli zvládnout,“ nastínil Pošík.

Absolutním vítězem závodu se stal Michal Kadleček, druhé místo patřilo Davidu Čadkovi a na třetím místě dojel Vít Kuklík. Všechny výsledky v jednotlivých kategoriích najdete na internetové adrese www.casomeric.com.

Z Kutnohorska se na start závodu v kategorii MČR postavili Jiří Pošík nejmladší, který skončil celkově čtvrtý, a Petr Tvrdík. „S výsledky jsem spokojen. V první chvíli jsem vůbec nedoufal v to, že bych tady startoval. Měl jsem zraněné rameno a dlouho jsem s ním marodil,“ řekl Pošík. Také přiznal, že v neděli měl před první časovou kontrolou na trati krizi. „Byl jsem ztuhlý a po sobotě unavený. Nakonec jsem se ale rozjel, rozehřál a bylo to dobré,“ pokračoval Pošík. V tomto sportu je podle něj důležité vyhecovat se sám. „Člověk vlastně závodí sám se sebou a k sobě musí být hodně kritický,“ dodal.

Závodníci byli po závodech sice „zdrchaní“, ale nadšení. Jak poznamenal David Čadek i další jezdci, bylo to světové enduro se vším všudy.