Macháčka přiměl ke kickboxu jeho syn Sebastien. „Kickbox si vybral sám jako druhý sport k hokeji, ale postupně začal přebírat otěže, až je přebral zcela a kickbox teď u nás jede na plný úvazek,“ usmíval se jeho otec. Tak vznikl jeho první kontakt s kutnohorským kickboxem. S bojovými sporty se však Macháček setkal už na střední škole. „Za nějakou dobu potom přišel Tomáš Laube, jestli bych mu nepomohl s chodem oddílu, a nakonec z toho vznikl Kick Box Club Kutná Hora,“ vysvětlil manažer klubu.

A v čem je kouzlo kickboxu? Je to sport opravdových tvrďáků s mentalitou šachistů. Musíte se naučit pracovat se svým tělem a starat se o něho, ale to zároveň platí i o vaší hlavě. Když vstoupíte do ringu jste tam jen vy a prodáte jen to, co jste natrénovali. „Pokud jste trénink flákali, soupeř vás za to odmění. Nejde se schovat za výkon spoluhráče. Žádný tam není. O všem musíte rozhodnout je vy sám,“ upozornil Josef Macháček.

V současné době má KBCKH 17 registrovaných členů v mládežnických kategoriích a 23 v seniorských. Pravidelné členské příspěvky se v oddíle nevybírají. „Platí se u nás jednotlivé tréninky. Plný, nijak nezvýhodněný, vstup stojí sto korun za jeden trénink. Pokud si, ale pořídíte například patnáctivstupovou permanentku, vyjde trénink na sedmdesát pět korun,“ prozradil manažer.

Celkem mají v kutnohorském klubu za týden šest tréninkových jednotek a z toho jen dvě jsou rozdělené na mládež a dospělé. Jinak tréninky dělí na začátečníky a pokročilé, a to bez rozdílu věku. „Tento model se nám osvědčil. Čili pokud bude někdo chtít, může si v týdnu dát až pět tréninkových jednotek ve třech dnech – pondělí, čtvrtek, neděle,“ řekl Macháček.

Kickbox učí Tomáš Laube

Hlavním trenérem klubu je zkušený Tomáš Laube st., který vychoval už řadu úspěšných kickboxerů a trénování se věnuje již řadu let. Vede většinu tréninků a koučuje svěřence při zápasech. Úterní tréninky dětí jsou pod taktovkou Elišky Málkové, která má rovněž s kickboxem bohaté zkušenosti. A zapomenout nesmíme ani na Radka Nečase, který s trénováním také vypomáhá.

Tradici kickboxu založil v Kutné Hoře Petr Valdman, několikanásobný mistr světa. Jeho SK Valdman´s však ukončil svou činnost. „U nás v klubu Petr nijak nepůsobí. V dobrém jsme se rozešli. Chtěli jsme s Tomášem oddíl směrovat trochu jinak, ale Petr si přál, abychom si založili svůj oddíl. Následně pod nás s Petrovým souhlasem přestoupili i všichni závodníci. Na všem jsme se bez problémů dohodli a Petrovi za ty roky trénování patří jen respekt a poděkování,“ prohlásil Josef Macháček na adresu kutnohorské legendy.

Podle představitelů KBCKH se dá s kickboxem začít v každém věku. V deseti i ve třiceti. Jediné, co proto musíte udělat je přijít na trénink a přihlásit se trenérovi. Na první trénink stačí sportovní oblečení a pití. Děti to mají podobně. Úterní trénink je speciálně zaměřený jen pro ně. Učí se správný postoj, základní techniky úderů a kopů. Samozřejmostí je i rozcvička a protažení před a po tréninku. Větší děti, řekněme od 10 let, mohou souběžně chodit jak na úterní tréninky dětí, tak i na tréninky začátečníků ve čtvrtek a v neděli.

Na Olympii se kickboxerům líbí

Tělocvična oddílu sídlí na stadionu Olympia v Kutné Hoře. „Na Olympii se nám líbí. Máme od města vytvořené solidní podmínky a pokud bylo potřeba cokoliv ohledně sportoviště řešit, vždy jsme se s panem Morawskim dohodli ku spokojenosti všech,“ řekl Josef Macháček.

Kutnohorský oddíl se může pyšnit i svými talenty a úspěchy. V K1 to je Tomáš Laube ml., který je držitelem dvou titulů mistra světa, mistra Evropy i mistra ČR. Slušně se rozjíždí i Peter Molnár, který minulý rok vyhrál tři kola K1 ligy a skončil druhý na mistrovství ČR. „V týmu máme i úspěšného boxera Jana Laubeho, který byl dvakrát třetí na mistrovství republiky kadetů odkud má každá medaile velkou cenu. Z nejmladších je to potom Sebastien Macháček, který je dvojnásobným mistrem Evropy, trojnásobný mistr ČR a daří se mu i v boxu. V listopadu si vyzkoušel první závody v ju-jitsu a byl z toho rovnou titul mistra ČR. První závody budou letos čekat Anitu Mytsak, ve které je také velký potenciál,“ vyjmenoval Macháček a dodal: „Jako oddíl Kick Box Club Kutná Hora jsme registrovaní od října a za tu dobu jsme v kickboxu stihli čtyři závody, ze kterých jsme přivezli tři zlaté a jednu bronzovou medaili.“