Jičín je aktuálně na posledním postupovém místě do play off a před sebou má ještě jeden zápas. Postup do vyřazovací části ale nemají hráčky z města pohádek ve svých rukách. Týmy, které si dělají zálusk na play off mají totiž oproti Jičínu několik zápasů k dobru.

Nikolo, popište nám vaše začátky s florbalem, jak jste se k tomuto sportu dostala?

V prváku na gymplu jsem na školní nástěnce narazila na plakátek s náborem na florbal. V tu dobu jsem zrovna hledala, kam se sportovně vrtnout. Zkoušela jsem i další sporty, ale florbal byl asi už od mala, kdy jsem chodila hrát vánoční turnaj ve staré malínské Sokolovně pod patronátem pana Krause, číslem jedna. A tak jsem u něj nakonec i zůstala. A to asi i kvůli tomu, že jsem se ještě nenaučila pořádně bruslit.

Z Kutné Hory jste pak zamířila do Chodova?

Na angažmá v Chodově si nemůžu vůbec stěžovat, splnila jsem si tam všechna svá florbalová přání. Začátky v juniorkách nebyly úplně lehké. Přišla jsem mezi úplně cizí holky, ale obavy jsem z toho neměla. Postupem času jsem zapadla, zvykla jsem si na holky i tréninkové nálože. Po velkých úspěších, které jsem zažila v klubu a juniorské reprezentaci už si nebylo co dokazovat. Florbalu za tu dobu bylo přehršel a došla šťáva. Určitou roli v tom hrál nástup na vysokou školu, který mi otevřel oči. Poslední dva roky na Chodově to skřípalo, už mě ten florbal nebavil, obtěžovalo mě chodit na tréninky a všechno kolem. Hrozná pruda. Takže jsem po domluvě skončila.

Aktuálně hrajete extraligu v Jičíně, jak se vám ve městě pohádek líbí?

Jičín byl změnou, kterou jsem po několika letech v ambiciózním týmu potřebovala. Tolik bláznů s nekorektním humorem asi žádný tým nemá. Nemůžu si tam vůbec na nic stěžovat. Sice nehrajeme tak vysoko, ale jednání na rovinu, férovost a lidskost jsou pro mě vyšší hodnoty než umístění v tabulce. Petrošek (Martin Petrgál, vedoucí družstva – pozn.) se o nás skvěle stará. S Martinem Němcem toho mají spoustu společného, takže si ho v Kutné Hoře hýčkejte.

Extraliga zažila svůj restart, hraje se dvakrát za víkend, je to náročné? Jinak se pohybujete na hraně postupu do vyřazovacích bojů…

Ze začátku jsem z toho měla obavy. Zdálo se mi zbytečné obnovovat soutěž a zvyšovat počet sociálních kontaktů. Teď jsem ale ráda, že se to spustilo. Stejně není co dělat, lyžování nebylo pořádně možné, rybníky zamrzly na pár dní a venku je zima, takže ani na kolo se nedá. Restart soutěže byl docela náročný, člověk vypadl z tempa, naštěstí zápasy a tréninky v rychlém sledu nám vrátily kondičku celkem rychle. Tabulku nesleduji, ale podle toho, co jsem stihla pochytit, tak kluby pod námi mají několik zápasů k dobru, takže prostě uvidíme, jak se to vyvrbí. Vůbec nekalkuluji, jen hraji a snažím se, aby to bavilo i lidi kolem.

O víkendu jste připsala na své konto pět kanadských bodů, máte celkem třicet bodů a jste třetí v týmovém bodování. Čím si to vysvětlujete? Přitom nastupujete v obraně.

Těch aspektů je hned několik. Asi ten největší bude, že mě momentálně florbal strašně baví. Na průpovídce „není elán, není výkon“ prostě něco je. Mezi další patří, že jsem součástí kvalitního stroje, který šlape. Hrajeme spolu dlouho a jsme na sebe zvyklé, telepatie tryská všude kolem. A poslední příčinou bude to, že sice začínám na beku, ale výlety na útočnou polovinu nešetřím. Jo, a ještě mi určitě pomáhá, že mám krásné nohy. (směje se)

Rozšířila jste realizační tým v Kutné Hoře, kde vznikla tato spolupráce?

Slovo rozšířila bych asi nepoužila. Po odchodu z Chodova na konci února roku 2018 jsem napsala Pepovi Chalupovi, jestli bych s jeho týmem nemohla začít chodit nezávazně trénovat. A jelikož nechodím pro slova daleko, tak jsem se nebála klukům říct, jak na určité oblasti koukám svýma očima. Před letošní sezonou mě oslovil Martin Němec, jestli bych mu herně nepomohla s dorostenkami, ale vzhledem k různým okolnostem se na to moc nedostalo, takže se nejspíš některým ulevilo.

Co pro vás florbal znamená?

Teď už asi nic extra. Je to pro mě asi prostředek zábavy a uvolnění.

David Čižinský na Volební valné hromadě OFS Kutná Hora v malínské Sokolovně 18. března 2021.
Nejde o funkci. Lidé musí spolupracovat, řekl nově zvolený David Čižinský