SK Praha 4 – Sparta K. Hora 35:20 (19:10)

Domácí tým, několikanásobný vítěz posledních ročníků II. ligy (nikdy však neměl zájem o postup do 1. ligy) je velezkušený soubor, složený převážně z bývalých extraligových hráčů. Po čtvrtém kole vedl bez bodové ztráty tabulku. A tak se jen čekalo, jak bude Sparta tomuto jasnému favoritovi utkání i celé soutěže vzdorovat.

Domácí ihned z prvního útoku velerychlou akcí přešli do vedení 1:0, o minutu později Hasala, který zdejší halu i tým velmi dobře zná, když vloni zde byl na hostování a v současnosti s týmem SK občas trénuje, z křídla vyrovnal na 1:1. Ale další minuty patřily jasně domácím a na jejich rychlou kombinační hru hráči Sparty nestačili. V 7. minutě byl stav 6:1, v 11. minutě 7:3 a v 19. minutě již 13:3. Potom hráči hostí přece jenom hru zpřesnili (v úvodu utkání zbytečně a často chybovali) a poněkud zastavili „smršť" domácích borců. Do konce 1. poločasu již padaly branky celkem rovnoměrně na obou stranách a tak na konci 30. minuty svítil na ukazateli skóre výsledek 19:10.

Začátek 2. poločasu se opět nesl ve znamení velké převahy domácího favorita, který postupně navyšoval svůj náskok. Ten narostl za 11 minut na rozdíl 14 branek, ve 41. minutě byl stav 25:11. V dalším průběhu utkání dostali více prostoru ke hře i ostatní hráči domácích a rozdíl se již nijak dramaticky nezvyšoval. Ve 45. minutě byl stav 27:14, v 50. minutě 30:15 a v 55. minutě 32:18. Utkání nakonec vyhrál zcela zaslouženě domácí tým o 15 branek v poměru 35:20.

Ale pro hráče Sparty to nebyl, i přes výši porážky, až tak špatný výsledek. Na soupeře sice ve všech herních činnostech příliš nestačili, ale snažili se a bojovali až do závěrečných minut. A kdyby se vyvarovali zcela zbytečných ztrát míčů a více si věřili při řešení vyložených brankových příležitostí, mohla být konečná porážka ještě přijatelnější. Na hřišti tohoto soupeře totiž tentokrát o nic moc nešlo a s prohrou se počítalo. Domácí tým – to je totiž „jiná liga"!

„Vzhledem ke kvalitám Prahy 4 jsme nastupovali s odhodláním neudělat ostudu a to se, myslím, povedlo. Naopak je třeba říci, že hráči odvedli kus poctivé práce a získali určitě další zkušenosti, ale kvalita tohoto soupeře je přeci jen o mnoho výš než úroveň naše či dokonce II. ligy, a proto se může na tento výsledek koukat z více pohledů. Zde jsme však úspěch neočekávali, je třeba se soustředit na jiné zápasy. Při zpětném hodnocení tak jen zamrzí, proč jsme takto nezahráli i minulý týden," zhodnotil zápas trenér Kutné Hory Jiří Hájek.

Statistiky

A ještě něco čísel z utkání – hráči Sparty měli v utkání 15 ztrát míčů (technických chyb), na druhou stranu ovšem 15 získaných míčů! Brankář Sparty Červenka si připsal 13 zákroků = úspěšnost 27,1%, domácí dvojice brankářů o 4 více – tedy 17 zákroků. Hlavní rozdíl byl v činnosti, organizaci a kvalitě obran (domácí např. 10 bloků) a hlavně v úspěšnosti střelby – domácí dali z 53 střel branek 35 = úspěšnost 66%, Sparta z 58 střel – 20 branek = úspěšnost 34,5%. O střelbu se hráči Sparty pokoušeli hodně často, ovšem mnohdy uspěchaně, z nepřipravených pozic a málo razantně (7 střel mířilo vedle, 4 do tyčí). Střelecky se na straně hostí nejvíce prosazoval Kroutil s Hasalou, na straně domácích „fortník" Halčař (9), neuvěřitelný ranař Pešek a Stůj (oba po 7).

A ještě něco ke sportovišti - v hale na Děkance je tak mizerné a nedostačující osvětlení, že je vůbec s podivem, že zde vůbec nechají hrát nejrůznější sportovní utkání. Majitel haly by se nad tím měl zamyslet a něco s tím udělat! Je to docela ostuda.

Sestava a branky KH: Červenka - Kroutil 5, Hasala 4, P. Polívka ml. 3, Brož 2, Hovorka 2, Hrčka 2, Hájek 1, D. Polívka 1, Salák a Šalátek. Trenér Jiří Hájek. Napomínání: 0 – 0. Vyloučení: 2 – 2. Sedmičky: 4/4 – 5/3. Rozhodčí: Artl – Černý (oba Praha). Diváci: 27.

Petr Vobořil