Ještě nikdy v historii tábora nebylo jeho uspořádání tak ohroženo jako letos. Koronavirová krize výrazně omezila a změnila normální život, a tak nebylo vůbec jednoduché se rozhodnout a říci v této nejisté době, že se tábor bude konat. Mnoho táborů už bylo letos zrušeno, některé byly předčasně ukončeny kvůli výskytu koronaviru mezi účastníky. „Ano, všichni jsme šli do rizika, vedoucí, rodiče, děti. Ale zároveň jsme se shodli, že toto riziko jsme ochotni podstoupit. Náš tábor je taková velká rodina, mnoho dětí s námi jezdí každý rok, známe se s jejich rodiči, složení vedoucích se také příliš nemění. A tak asi o konání letošního tábora rozhodla především vzájemná důvěra. Rodiče důvěřovali nám, že pokud to je trochu půjde, tak tábor uspořádáme, a my naopak důvěřovali jim, že své dítě neodhlásí a bez obav ho s námi na tábor pošlou,“ popisoval letošní nelehké rozhodování hlavní vedoucí tábora Tomáš Kaprálek.

Tábor nakonec proběhl bez vážnějších komplikací a program byl, jako každoročně, především plný sportu, her a soutěží s tradičním vyvrcholením ve 2. polovině, kterým jsou olympijské hry. „Snažíme se naši táborovou olympiádu organizovat přesně podle vzoru novodobých OH. Příjezd výprav do olympijské vesnice, slavnostní zahájení her, nástup států, vztyčení vlajky a zapálení ohně, sliby sportovců, rozhodčích a vedoucích výprav, organizace všech sportovních soutěží, vyhlašování výsledků, zakončení olympiády, to vše je velmi podobné opravdové olympiádě, samozřejmě v rámci možností dětského tábora,“ vysvětlil Tomáš Kaprálek.

Pro lepší představu, v průběhu letošních 42. táborových olympijských her, se během 6 dnů uskutečnilo 20 kolektivních a 14 individuálních soutěží, při kterých bylo rozdáno 128 sad diplomů. Mezi jednotlivci kralovali Stanislav Křída (kategorie H1), Jakub Vácha (kategorie H2), Adam Hybler (kategorie H3), Lukáš Kaprálek (kategorie H4), Ema Pajerová (kategorie D1), Anna Pajerová (kategorie D2), Michaela Adámková (kategorie D3) a Veronika Sedláková (kategorie D4). Týmovou soutěž států ovládly Filipíny, které zvítězily před Pobřežím slonoviny, Slovinskem a Kubou.

„Na konci našeho tábora je podle celkových výsledků vždy někdo vítěz a někdo poražený. Ale to rozhodně není hlavní smysl naší práce. Tím je snaha ukázat všem našim účastníkům krásu a pestrost sportu, jeho emoce, radost z vítězství i poučení z porážek. Chceme, aby vždy bojovali ze všech svých sil a nikdy se nevzdávali. A hlavně, aby soutěžili čestně, v duchu fair play a s respektem k soupeři. Kdo takto absolvuje táborovou olympiádu a následně si dál ponese tyto zásady svým životem, tak je pro nás vítězem bez ohledu na pořadí ve výsledkové listině,“ uzavřel hodnocení letošního dětského sportovního tábora Tomáš Kaprálek.