Pátá zastávka letošního českého poháru Rock Machine XCO Cup 2009 byla rovněž jubilejní desátou návštěvou Kutné Hory. Pod chrámem Svaté Barbory se tak v sobotu v podvečer rozdávaly ceny nejlepším z finálového závodu a poháry celkovým vítězům sezóny 2009.

Závodní den kazilo jen deštivé počasí, ale na to jsme si v letošním seriálu už zvykli. Že by nám tím Svatý Petr něco naznačoval? Počítáme-li i mistrovství republiky, tak ze šesti závodů se prášilo jen v Teplicích. Jinak převládalo zataženo, deštivo, mlhavo a blátivo.

Jednu z posledních možností, kde otestovat formu před nadcházejícím mistrovstvím světa v Austrálii, využilo poměrně dost bikerů ze zahraničí, na startu jsme napočítali celkem sedm národností. Loňskou hvězdu na finále v Kuřimi Maju Wloszczowskou letos vystřídala její kamarádka Anna Szafraniec.

I když nedokázala žákyně Tereza Vališová (Ski klub Šumava) v Kutné Hoře zvítězit, o celkové prvenství nepřišla. Barbora Průdková (Bike 2000) vystoupala na stříbrný stupínek a vítězka finálového závodu Aneta Rezková (SK Maxbike Orlová) obsadila v celkovém pořadí bronzovou příčku.

Mezi žáky letos jednoznačně dominoval Martin Fusek (4ever Cyklo Bulis), zvítězil ve všech pěti závodech českého poháru. Zbylé dvě příčky obsadili mladíci z opačného konce republiky - Jan Rajchart a Daniel Pánek z týmu Author Stupno.

Velmi dobré skóre má na svém kontě i kadetka Markéta Drahovzalová z domácího týmu Bike Klub Kutná Hora. Čistý štít jako Fusek ale nemá, dvakrát se musela spokojit "jen" se stříbrem. Na domácím hřišti však nezklamala, hrstky fanoušků tak dokonale uspokojila. Celkově druhá skončila Barbora Machulková (4ever Cyklo Bulis), třetí pak Nikola Hlubinková (Moravec Czech MTB).

Dva nejcennější poháry v celkovém hodnocení putují za hranice na Slovensko. Nejvyšší počet bodů nasbírala Natálie Šimorová (ŽP Šport a.s.) před svou krajankou Michaelou Malárikovou (CK Ski-Bika Sportmed Bratislava). Ani jedna ale v Kutné Hoře na stupně vítězů nedosáhla, sklonit se musely před Karolínou Kalašovou (Scott Scania Kolín), která se bohužel před letošní sezónou zranila a kutnohorské finále byl jejím jediným startem. Zranění je stále patrné, startovala s fotbalovým chráničem na holeni…

Ve třech z pěti závodů letošního seriálu dominoval Jan Tomáš PaprstkaNesvadba (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.), ve dvou případech si domů odvezl stříbro. To si na krk pověsil i pod Svatou Barborou, v závodě totiž nestačil na Tomáše Paprstku (Scott Scania Kolín). "První tři kola to bylo dobrý, ale pak mě začalo zlobit kolo a když mě předjel Tomáš, tak jsem se zlomil…" okomentoval svůj výkon Honza. Dres celkového vítěze si ovšem udržel.

O rok mladší Tomáš Paprstka se mohl radovat z prvního triumfu v juniorské kategorii. "Nechtěl jsem to tak rozjíždět abych se nezatavil jako v Teplicích nebo podobně. Vyčkával jsem na vhodný okamžik, kdy Honzu předjet a pak na tý rovince dole pod Barborou měl problémy s řazením, tak jsem šel přes něj. Celkem jsem si na něj i věřil, v pátek jsem byl na testech a ty dopadly moc dobře, takže jsem si na víězství myslel už před závodem," přiznal Tomáš.

O bronzu museli rozhodnout až cíloví rozhodčí, ve spurtu o zbylý cenný kov byl ovšem úspěšnější Pavel Skalický (SK Žamberk Tessuti Sport) před Michalem Šimerlem (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.).

Závodu žen jednoznačně kralovala Polka Anna Szafraniec (JBG-2). V polovině se sice sama snažila hru o zlato zdramatizovat, když přetrhla řetěz a přišla tak o čtyřminutový náskok. Nabrala další 4 minuty ztráty na vedoucí Janku Števkovou (SVK, CK Dohňany MTB), ovšem jeden okruh před cílem bylo jasné, že do Kutné Hory přijela s jedním jediným cílem, a to získat zlato. Sedm čtyřkilometrových okruhů zvládla za 1:55:10 hod., necelé tři minuty před Slovenkou Števkovou. O další minutu a čtvrt později proťala cíl nejlepší česká bikerka závodu Pavla Havlíková (KC Kooperativa Jablonec n.N.).

"Dnes to byl velmi těžký závod, nejdříve jsem měla po startu defekt a musela půl kilometru běžet, dala jsem tam slick, který jsme museli za další dvě kola znovu vyměnit jak začalo hodně pršet. Ale dnes to bylo jedno, Szafraniec je o mnoho silnější, takže jsem spokojená," ohodnotila své stříbrné vystoupení Janka Števková.

Pavle se letos nepodařilo ani jednou vystoupat na nejvyšší stupínek v pohárových kláních, ale tři druhá a jedno třetí místo tak stačila na obhajobu loňského celkového vítězství. "Nejsem moc dobrej běžec a měla jsem toho na konci už plný kecky. Bylo to dobrý než se to začalo nabalovat, měla jsem stejně jako všichni problémy se zalepenejma pastorkama, někdo se s tím popral líp, někdo hůř. Já jsem dneska spokojená, že bych neobhájila celkový prvenství jsem se ani nebála," řekla Pavla.

Ani v Kutné Hoře se nepodařilo dodržet stanovený časový plán a tak pětapadesátka elitních mužů se do bitvy s devíti okruhy vydala až dvacet minut po třetí. Na svém prvním velkém vítězství začal hned od začátku pracovat Filip Eberl (Scott Scania Kolín). "Nechtěl jsem na nic čekat, vzal jsem za to od začátku. Bylo to pěkně uklouzaný a rozblácený, tak jsem nechtěl jet v zádu v nějaký skupině, jel jsem svoje tempo," popsal Filip začátek závodu. Ve třetím kole jej na čele vystřídal skvěle jedoucí Peter Sagan (SVK, Cannondale) a vypracoval slibný náskok před stále osamoceným Eberlem. "Jel jsem potom se Saganem, ale ujel mi, raději jsem pokračoval ve svém tempu," řekl Filip. Sjet se ho snažil Jaroslav Kulhavý (Rubena Specialized) a zpočátku i Jan Škarnitzl (dimp Giant), ale Filipova jízda byla nad jejich síly.

Nebýt Saganova defektu dvě kola před cílem, zřejmě by se mohl radovat z prvního vítězství právě devetenáctiletý biker. "Píchnul jsem v tom sjezdu, chvíli jsem na tom jel, ale pak mi vylítla duše a já musel běžet," líčil Peter. Bylo pak už velmi snadným úkolem pro Filipa Eberla dostat se zpět na čelo a udržet vedení až do cíle. "Saganův defekt mě hodně nakopnul a dal jsem do toho úplně všechno, věděl jsem, že po mě jde ze zadu Jirka Friedl. Ke konci už mě braly křeče, ale dalo to, jsem moc spokojenej," svěřil se Filip Eberl, který podtrhnul kutnohorský úspěch týmu Scott Scania Kolín, na jejichž účet přihodil třetí zlato.

I pro něj to byla vítězná premiéra. Radost mu v cíli malinko překazil druhý Jiří Friedl (Merida Biking), který i přes dlouhý tréninkový výpadek dokázal pohárové vedení udržet, právě před Eberlem a Doležalem. "Měl jsem z toho strach. V závodě to sice nebolelo, ale ta špína se dostane všude a já dokonce uvažoval o tom, že z toho raději slezu. Šlo to ale stále líp a líp, snažil jsem se na to nemyslet, jezdil jsem hodně ze sedla. Šel jsem za tím, abych tu jedničku udržel. Naplno jsem jel až to poslední kolo, byl to takovej defenzivní závod," řekl Jirka, který teprve v úterý dobral antibiotika, na kole neseděl celkem šestnáct dnů. Celkové prvenství oslavil na cílové čáře gestem "á la pistolero" Alberta Contadora…

Bronz v závodě bral Jaroslav Kulhavý. "Bylo to takový plácání, běhání, nemohl jsem jet tempo, což mě mrzí, chtěl jsem otestovat, jak na tom jsem po soustředění v Alpách v Kaprunu. Zítra ještě jedu silnici, tak uvidíme."

výsledky kadetky:
1. Markéta Drahovzalová (Bikeclub Kutná Hora) 00:52:57
2. Barbora Machulková (4ever Cyklobulis Bystřice p. P.) 00:53:19
3. Nikola Hlubinková (Moravec Czech MTB team) 00:54:21
4. Zuzana Pirzkallová (KC Kooperativa SG Jablonec n, N.) 00:58:06
5. Tereza Tlamková (Moravec Czech MTB team) 01:03:13

výsledky ženy:
1. Anna Szafraniec (POL, JBG2) 1:55:10 hod.
2. Janka Števková (SVK, CK MTB Dohňany) +2:53 min.
3. Pavla Havlíková (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.) +4:17
4. Martina Němcová (Pell's hard bikers) +5:49
5. Lucie Veselá (GT Czech) +8:16

výsledky muži:
1. Filip Eberl (Scott Scania Kolín) 1:56:11 hod.
2. Jiří Friedl (Merida Biking) +0:19 min.
3. Jaroslav Kulhavý (Rubena Specialized) +1:16
4. Peter Sagan (SVK, Cannondale) +1:41
5. Jan Škarnitzl (dimp Giant) +1:48
6. Marek Galinski (POL, JBG2) +2:30
7. Pavel Boudný (Odlo Specialized) +3:41
8. Piotr Brzoska (POL, JBG2) +4:55
9. Tomáš Doležal (Axit Doldy) +6:25
10. Ondřej Bambula (Cyklo Team Budvar Tábor) +7:27

Zdroj: www.mtbs.cz