Miloš Fišera bydlí v Kolíně, a tak na stavbu trati, jako správný cyklista, přijel do Kutné Hory na kole. „Už nejsem tak rychlý, jako za mlada,“ zavtipkoval po svém příjezdu.

Jak vznikl nápad, aby se cyklokros jel i v Kutné Hoře?
Pepíček (Josef Straka – pozn.), hlavní organizátor, nad tím uvažuje už dlouho. Už od té doby, kdy začal pořádat horská kola, která nepořádá vůbec špatně. Teď má tu snahu udělat Český pohár a podařilo se mu to tak, aby mu to komise odklepla.

Vás požádal o pomoc při stavbě trati. Už s tím máte zkušenosti?
Nějaké tratě jsem stavěl. Také jsem pořádal České poháry i Mistrovství republiky. Vím, jaké jsou nyní nejmodernější trendy. Na to hlavně dohlédnu a věřím, že s Pepou vybereme solidní trať.

Trať povede kolem stadionu Olympie. V čem může být specifická?
Dost často se projíždí stadionem, což bude i na nadcházejícím Mistrovství světa. Podobných závodů jsem absolvoval nesčetně. Specifikum se dá říct těžko. V prostředí Olympie se dá vybrat těžká i technická trať. Bude záležet na počasí. Když bude sucho, trať bude technická a rychlá. Pakliže bude pršet, tak to bude náročnější na fyzičku.

Kolik bude mít jedno kolo kilometrů?
Jsou nějaké mantinely, kam se musíme dostat. Má představa je, aby to nebylo nijak drasticky dlouhé a divák mohl závodníky vidět. Jak říkáme my klasici: „Závodníci zmizeli za lesíkem a pět minut je nikdo nevidí.“ To není moc dobré pro veřejnost. Tam taková věc nehrozí. Uděláme takovou trať, aby divák z tribuny viděl až tři čtvrtě závodů. Chtěl bych se vejít do dvou a půl kilometru na kolo.

Myslíte, že cyklokros bude zajímavější podívaná, než horská kola?
Svým způsobem je to zajímavější.

V čem konkrétně?
Bude záležet, jaká se sejde konkurence a jak se závod bude vyvíjet, aby to mělo nějaké napětí. Pro někoho ale můžou být zajímavější horská kola, pro někoho zase cyklokros.

Miloš Fišera, dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu
Narozen: 17. února 1950
Největší úspěchy: 1. místo na MS Lanarvily (1982, Francie), 1. místo na MS Tolosa (1981, Španělsko), 2. místo na MS Praha (1972).