MS hráčů do 19 let je letos nejvýznamnější světovou akcí v této věkové kategorii a v roce 2022 se bude jednat o druhý světový šampionát v této věkové kategorii v historii, když první Mistrovství světa U19 se konalo v dubnu 2019 v Nizozemsku. Jde se o nejprestižnější světovou akci pro hráče do 19 let, která nahradila dřívější Světový pohár v této juniorské kategorii a zároveň první akci světového významu po vynucené covidové přestávce od roku 2019, kdy se konalo MS v elitní kategorii v Jihoafrické republice.

Vedle deseti evropských juniorských družstev se této akce zúčastní i jeden tým z Afriky (Maroko) a dva z Asie (Taiwan a Malajsie), když reprezentační družstvo Maroka se stane historicky prvním týmem z afrického kontinentu, který se světového šampionátu v této věkové kategorii zúčastní.

Z přípravného fotbalového utkání Hlízov - Uhlířské Janovice
Holomajzna, spousta soubojů, ale hlavně tři body pro Hlízov

Mistrovství se mělo původně na Klimešce konat už v roce 2021, ale vzhledem ke covidové pandemii se o rok posunulo. Námluvy Českého korfbalového svazu a Mezinárodní korfbalové federace o pořádání MS se datují od února roku 2020, samotnému uspořádání předcházelo několik osobních setkání s představiteli Českého korfbalu a kategorie U19 na Klimešce absolvovalo několik tréninkových kempů, aby si halu vyzkoušelo. Jedná se o organizačně velmi náročnou akci, mj. kompletně jsou obsazeny čtyři ubytovací kapacity v Kutné Hoře pro přibližně 250 přímých účastníků.

Na ubytovně v Klimešce bude působit část organizátorů a týmy Malajsie a Katalánska.

Turnaj se odehraje ve třech dnech v obou halách a obsahuje celkem 36 zápasů. V pátek jsou na programu zápasy v základních skupinách, v sobotu čtvrtfinále a semifinále a na neděli jsou naplánovány boje o medaile, když od 13.30 hodin čeká na diváky zápas o bronz a od 15 hodin pak finálový duel o nejlepší družstvo světa v této věkové kategorii. 

Přijďte o velikonočním víkendu na Klimešku zafandit na této výjimečné akci a doufejme, že reprezentační družstvo pod vedením trenéra Jiřího Podzemského bude v domácím prostředí bojovat o medailové umístění.