Více jak 30 překážek a převýšení ke čtrnácti stům metrům. Krásná kopcovitá krajina a rozmanité počasí, kdy po čas závodů téměř celou dobu pršelo. To je charakteristika spartanského evropského Beastu v Edinburghu. „Terén byl opravdu hodně těžký. Běhali jsme po rozmáčených kopcích a ve vysoké mechovité trávě. A když ne tam, tak nás trať zavedla do hlubokého bahna nebo vody. Závod se mi moc líbil, ale byl neskutečně náročný. Srovnatelný s loňským mistrovstvím světa v Americe," popsal šestadvacetiletý kutnohorský závodník Michal Pavlík.

V cíli byl po třech a půl hodinách na 66. místě mezi muži. Výsledek z loňského ME na Slovensku tedy Pavlík nevylepšil. „V letošní obrovské konkurenci to bylo mé maximum. Vyždímal jsem se. První polovinu závodu jsme pořád nosili břemena, což je s mou postavou hodně vysilující. Napočítal jsem přes údaje v hodinkách, že jsme se zátěží nachodili více jak tři kilometry. To mi v kopcích vzalo hodně energie," přiznal Pavlík.

Z nejdrsnějších silových překážek na spartany čekalo 400 metrů s dvěma pytli písku, dvakrát 500 metrů s kládou, dvěstěmetrová cesta s tvárnicí na řetězu, 750 metrů s dvěma kládami na provazech, které se nesly jako nákupní tašky, a nechyběl ani „oblíbený" kýbl s kamením, jehož vražedný okruh měřil 700 metrů. To vše v kopcovitém terénu. „Taky asi nezapomenu na převracení čtyřmetrového kmene stromu tam a zpátky. Do kopce jsem myslel, že mě to zavalí," usmíval Pavlík, který našel na trati i povedené momenty: „Zvládl jsem jednu technicky náročnou novou překážku a moc se mi líbilo plavání na ostrov, kde na mě čekal oštěp. A co myslíte? Dal jsem ho!"

V závodě Michal Pavlík nezvládl celkem dvě překážky a dělal 60 trestných angličáků: „Vinou vytahaných rukou ze silových mordů a mokrých překážek jsem nezvládl o poslední dva provázky multiring (kruhy nahoře, kruhy dole, monkey bar, 2 provázky), pak jsem ještě spadl z klasického monkey baru. Byl už ke konci závodu, už jsem se viděl v cíli a na těch kluzkých tyčích to zkrátka víc jak do půlky nešlo."

Titul mistra Evropy obhájil po roce Angličan Jonathan Albon. Nejlepším Čechem byl na 55. místě Martin Kopřiva z Prahy.

Výsledky ME Spartan Race 2016Muži
1. Jonathan Albon (ENG) – 2:20:08
2. Conor Hancock (ENG) – 2:29:30
3. Til Leipziger (GER) – 2:34:11

Ženy
1. Zuzana Kocumová (CZE) – 2:42:48
2. Freya Martin (ENG) – 2:56:51
3. Yoie Bohlin – 2:59:24

Mistrovství Evropy Spartan Race 2016 ve skotském Edinburghu.Zdroj: Michal Pavlík

Adam Procházka