Monika Macková zářila nejen na červnových Městských hrách za základní školu T. G. Masaryka, ale také už dlouho plave za kutnohorskou Spartu. A právě tento sport se rozhodla skloubit prozatím s dvěma dalšími.

Moderní pětiboj se totiž do 15 let skládá z těchto disciplín: střelba z klidu, běh na 1 km a 100 metrů plavání. Od 15 let se střelba kombinuje s dvoukilometrovým během a plave se 200 metrů. V sedmnácti letech pak závodníkům k těmto disciplínám přibude šerm a v devatenácti i parkur.

Po necelých šesti měsících trénování dokázala Monika Macková uspět na pražské Julisce. Na „republice" vyhrála bronz a ve dvojicích skončila se svou parťačkou druhá!

O tom, že moderní pětiboj není lehký, svědčí i odpovědi otce Moniky Petra Macka a samotné sportovkyně, která například musí závodit až za oddíl v Kralupech nad Vltavou.

Otec připravil dceři vlastní střelnici

Pane Macku, co jste si říkal, když se vaše dcera rozhodla pro moderní pětiboj?

Byla to pro mě velká neznámá, musel jsem shánět hodně informací, ale oddíl v Kralupech nad Vltavou, za který závodí, je velmi vstřícný. Základem je plavání a Monika plave za Spartu Kutná Hora již čtvrtý rok a pravidelně se účastní i mistrovství republiky.

Mateřský oddíl má až v Kralupech nad Vltavou. Není to trochu z ruky? Proč jezdíte až tam?

Kralupy jsou trochu z ruky, ale bohužel v okolí žádný oddíl zaměřený na tento sport není. Monika z plavání zná několik soupeřek, které moderní pětiboj dělají, kamarádka a momentálně i parťačka ve dvojici Kačka Berková ji do tohoto sportu zlákala. Hned na prvním MČR spolu ve dvojici obsadili krásné druhé místo.

Jak je moderní pětiboj finančně náročný?

Je to sport, který něco stojí, museli jsme pořídit vzduchovou pistoli, střelivo, narychlo vymyslet provizorní střelnici, aby bylo kde trénovat. Jelikož Monika začala v lednu, tak musela být v teple, ale náročné je to hlavně na čas.

Jak vypadá taková střelnice?

Střelnici jsem musel udělat v garáži, jinde není v zimě teplo na střílení. První měsíc jsme jezdili střílet do ZŠ v Žehušicích, kde je střelecký kroužek, ale tam nestřílejí z pistolí a v zimě se tam netopí, takže jsme vymysleli vlastní.

Jaké máte plány s Monikou, co se týče nějaký cílů do budoucna?

Cílem je, aby ji sport bavil a aby se v něm zdokonalovala, ale základem je nadále plavání. Moderní pětiboj jsme zvolili jako doplňkový sport a důležité je, že Moniku baví.

Vedl jste odjakživa Moniku ke sportu?

Monika má talent na sport, dokáže se rychle přizpůsobit a jde ji víc sportů. Doufám, že ji bude bavit a naplňovat i do budoucna.

Monika Macková: Bronz byl pro mě překvapením

Monika MackováMoniko, moderní pětiboj je celkem neobvyklý sport. Proč sis vybrala právě toto?

Moderní pětiboj jsem si vybrala právě proto, že se skládá z více sportů, které mě baví.

Začala si v lednu letošního roku a už máš na kontě třetí místo na MČR jednotlivců. Jak se takový úspěch rodí? Věřila bys tomu?

No tak tomu bych určitě nevěřila. Řekla bych, že při mě stálo štěstí. Velice se mi podařila střelba, po které jsem byla na druhém místě. Plaváním jsem se dostala do čela soutěže. Bohužel v běhu byly dvě lepší závodnice, než jsem já. Považuji za velký úspěch, že jsem se umístila na třetím místě v MČR.

Který z těch tří sportů ti jde nejlépe a na kterém naopak musíš ještě zapracovat?
Řekla bych, že mi jde nejlépe plavání, ale také střelba je na tom velice dobře. Nejvíce však musím zapracovat na běhu.

V budoucnu ti přibudou ještě dva sporty – parkur a šerm. Na který se těšíš více a proč?

Já osobně se těším na oba sporty tak nějak stejně, ale parkur mě láká více, protože mám ráda koně.

Jak často trénuješ?

Chodím třikrát týdně na dvouhodinové tréninky v plavání, střílím dvakrát až třikrát týdně. Běhám jenom o tělocviku nebo na školních závodech.

Je pro tebe tento sport časově náročný, jak zvládáš školu v kombinaci s pětibojem?

Sport je časově náročný. Každé jaro a podzim trávím skoro všechny víkendy na závodech. Školu zvládám celkem slušně.