VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Morawská: Tenis musí bavit. Pak je pro každého

Kutná Hora – Tenisová mládež Sparty Kutná Hora se po několika letech znovu rozvíjí. Mladší žáci sbírají úspěchy v týmových kategoriích i v jednotlivcích. Babytenisté svůj první soutěžní zápas také vyhráli. „Až v zápasech se naplno projeví talent dětí," říká s úsměvem kutnohorská trenérka Dana Morawská.

24.5.2012
SDÍLEJ:

Dana MorawskáFoto: Deník/ Michal Pavlík

Dano, začal bych u vás. Co vás přivedlo k tenisu a kdy jste začala hrát?

Od narození bydlím přímo naproti tenisovým kurtům, tato hra mě samozřejmě přitahovala. Tenis hrával i můj táta a trochu starší sestra. První tenisové krůčky začaly s taťkou někdy kolem pátého roku. Pinkali jsme si všude, před domem, na silnici i doma. Tenis mě odjakživa opravdu bavil a byl pro mě nedílnou součástí života.

Jak se vyvíjela vaše hráčská kariéra až doposud?

Jelikož dříve nebyla kategorie minitenis či babytenis, hrála jsem rovnou jako mladší žákyně v devíti letech za Spartu Kutná Hora. Pořádaly se tu početné tenisové školy, kde nejen mě trénovali paní Uhrová, Pavel Kurc, Pavlína Březinová, pan Tobola, pan Janál a další. Ale nejvíc vděčím svému otci, že se mi tolik věnoval. Později jsem hrála za Slavoj Žiželice, kde se mě ujal Jiří Havlín, který doteď vede tenisový oddíl v Žiželicích. Největší úspěchy jsem slavila na turnajích hlavně krajské úrovně a krajských přeborů. Ve svých třinácti jsem bohužel ze zdravotních důvodů musela přestat se závodním tenisem. Vrátila jsem se k němu až v osmnácti, kdy jsem si udělala trenérskou licenci a mohla začít s trénováním dětí. Někteří nyní již jako dospělí úspěšně reprezentují náš oddíl. Aktuálně hraji III. třídu, z časových důvodů pouze mistráky.

Momentálně trénujete děti v Kutné Hoře. Jak vás to napadlo, dělat trenérku?

Po několikaleté pauze před třemi lety, kdy moje v té době šestiletá dcera Nikol také začala pokukovat po tenise, jsem se rozhodla založit menší skupinku dětí, ve velké většině složené z Nikolčiných kamarádů.

Předpokládám, že vaším druhým domovem jsou kurty, jak jste tam často?

Máte pravdu, na tenisových kurtech téměř „bydlím". Když to jde, tak některé dopoledne si zahraji, odpoledne se věnuji dětem. Moje dcera tenis také miluje, proto ten čas tam spolu můžeme hodně trávit. Jelikož mám ještě šestiletého syna Míšu, který také hraje tenis, tak bych se v období jara a podzimu bez pomoci zbytku rodiny neobešla.

Chybí Kutné Hoře další trenéři?

Sobě svěřené děti trénuji sama a dle mého názoru je v současné době dostačující počet trenérů.

Kdyby se nějaké dítě chtělo přihlásit na tenis, co proto musí udělat?

Určitě by dítě mělo mít kladný vztah ke sportu. Naučit se tenis není snadné, jak se zdá na první pohled. Je to mravenčí práce. Dítě a hlavně rodiče by měli být obrněni trpělivostí, mít radost z jakéhokoliv menšího úspěchu. Tenis musí bavit. Pak to může zkusit každý v jakémkoliv věku.

Myslím, že druhým rokem hraje kutnohorská tenisová mládež své soutěže. Jak dlouho předtím tu nic takového nebylo?

Ano, posledních zhruba deset let se mládežnický tenis za Kutnou Horu nehrál. Dnes naše děti hrají druhým rokem kategorie babytenis a mladší žáci.

Myslíte si, že zájem dětí o tenis vzbudily i úspěchy českých tenistů Tomáše Berdycha, Radka Štěpánka a Petry Kvitové?

Určitě mají úspěchy našich tenistů na zájmu o tenis značný podíl. Tenis patří mezi ty nejoblíbenější sporty, a to, že je český tenis celosvětově uznávaným, hraje nemalou roli.

Viděl jsem hrát i vaši dceru s manželem Michalem a pěkně ho proháněla na to, že hraje teprve Babytenis. Vidíte v ní tenisovou naději?

(smích) Manžel začal s tenisem loni po delších zdravotních problémech a je pravdou, že Nikolka ho dokáže prohnat po kurtu. Ještě je znát herní a věkový rozdíl. Dcera je malá, uvidíme, jak se bude její tenis vyvíjet. Tuto neděli se jí podařilo vybojovat bronzovou medaili na turnaji v Českém Brodě a je natěšená na další turnaje.

Když už jsme u nadějí, jmenujte další kutnohorské talenty.

Na nedostatek talentů si nemůžeme stěžovat, např. Dominik Dastych, Veronika Veselá, Vojta Hobza, Honza Dáňa, Kuba Nuhlíček, Patrik Gryč, Nikol Morawská a další, které letošním rokem čekají první tenisové zápasy, a v nich se jistě talent pomalu projeví. Veronika se stala tento víkend okresní přebornicí a hned na 2. místě Kristýnka Flekalová. Dominik Dastych a Vojta Hobza zazářili ve čtyřhrách, kde se jim podařilo vybojovat také zlato. Jako družstvo mladších žáků si také vedeme dobře, zatím se dětem podařilo vyhrát všechny mistráky, babytenisté (Nikol Morawská, Jan Danda, Michal Rejthárek a Adam Foltýn) absolvovali zatím první mistrák, kde se jim také podařilo zvítězit.

Právě jedenáctiletá Veronika Veselá dokonce už nastoupila za A-tým Sparty a za céčko dokonce i vyhrála. Co říkáte na její tenis?

Veronika hraje pouze dva roky, udělala velké pokroky a stále se zdokonaluje. Nemáme strach ji postavit i za ženy, vždy je to pro ni další zkušenost, kterých není nikdy dost.

Mladší žáci jsou momentálně první, mají šanci postoupit do I. třídy?

Ta šance je tu vždycky, když děti budou jako doposud pilně trénovat a hlavně nebudou nijak zraněny.

Dana Morawská

Věk: 32

Bydliště: Kutná Hora

Vzdělání: středoškolské

Post: trenérka tenisu, hráčka B-týmu Sparty

Oblíbený tenista/tenistka: Roger Federer, Petra Kvitová

Oblíbené jídlo: Jídlo mám ráda, je otázkou, co nejím

Oblíbené pití: příležitostně bílé víno

Koníčky, zájmy: rodina, tenis, kolo

Dominik Dastych

Dominik Dastych

Veronika Veselá

Veronika Veselá

Nikola Morawská

Nikola Morawská. Foto: Deník/ Michal Pavlík

Autor: Michal Pavlík

24.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 13 400 Kč

Svářeči Svařeči kovu a nerezu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13400 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Jedná se o práci s kovem., Požadavky: flexibilita, dobrý zrak a zdravotní stav, čistý rejstřík trestů, ochota učit se novým věcem., Nepravidelná pracovní doba., V případě zájmu se hlaste telefonicky nebo emailem., Místo výkonu práce: Okružní 600, Zruč nad Sázavou. Pracoviště: Devama pliz s.r.o. p, Okružní, č.p. 600, 285 22 Zruč nad Sázavou 1. Informace: Mariya Dotsenko, +420 774 271 786.

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 13 000 Kč

Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků Lakýrníci kovových výrobků. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: práce s kovem. Nepravidelná pracovní doba., Požadujeme: dobrý zrak a zdravotní stav, flexibilita, ochota učit se novým věcem, výpis z rejstříku trestů., Zaměstnavatel je ochoten zaměstnat cizince., V případě zájmu se hlaste telefonicky nebo e-mailem., Místo výkonu práce: Okružní 600, Zruč nad Sázavou. Pracoviště: Devama pliz s.r.o. p, Okružní, č.p. 600, 285 22 Zruč nad Sázavou 1. Informace: Mariya Dotsenko, +420 774 271 786.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 000 Kč

Specialisté v oblasti sociální práce Sociální pracovník strřediska Charitní pečovatelské služby. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - zodpovědnost za poskytování pečovatelské služby a sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením, - výkon sociální práce v terénu:, - jednání se zájemci o službu, zavádění služby u nových uživatelů, sjednávání a podepisování smluv o poskytování služby, - plánování průběhu služby jednotlivých uživatelů (zjišťování aktuální sociální situace uživatele služby, dojednávání osobního cíle a způsobu jeho naplnění, formulace individuálního plánu průběhu služby), - hodnocení individuálního plánu průběhu služby, - vedení osobních složek uživatelů služeb a dokumentování poskytování služby uživatelům, - kontakt s rodinou uživatelů, jednání s různými institucemi (úřady, lékaři apod.), - zjišťování spokojenosti uživatelů s poskytovanou službou, - ukončování poskytování služby, , - metodické vedení týmu "klíčových pracovníků" a kontrola dodržování postupů práce s uživateli služby, , - spolupráce při vytváření pracovních postupů a vnitřních směrnic střediska, - aktivní spolupráce s vedoucí střediska při plánování rozvoje služeb, - vedení statistik, statistické vykazování a další nezbytná administrativa související se zajištěním obou sociálních služeb, - částečně i přímá péče o uživatele služeb - tzn. poskytování pečovatelských úkonů, realizace aktivizační činnosti , - účast na poradách, supervizích, , Požadavky: , - VOŠ nebo VŠ vzdělání dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách podmínkou , - znalost zákona č. 108/2006 Sb., dobrá orientace v problematice sociálních služeb a metodice jejich poskytování podmínkou, - praxe na pozici sociálního pracovníka podmínkou, - zkušenosti s prací v neziskové organizaci výhodou, , - zkušenost v práci se seniory a osobami se zdravotním postižením výhodou, - trestní bezúhonnost, - schopnost samostatné a zodpovědné práce, rovněž práce v týmu, - odolnost vůči stresu, časová flexibilita (občasná práce i o víkendu s možností čerpání volna v týdnu), - výborné komunikační a organizační schopnosti, , - aktivní a tvořivý přístup k práci, - ochota se dále vzdělávat, - schopnost zvládat zátěžové situace, - ztotožnění se s posláním Charity, - uživatelská znalost práce na PC (MS Office), - řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič podmínkou, , Nabízíme:, - zaměstnání ve stabilní neziskové organizaci, - práci na plný úvazek, pracovní poměr na dobu určitou na 1 rok (poté možnost dalšího prodloužení), - nástup: nejlépe v červnu, nebo dle dohody, - pracovní doba: flexibilní (částečně závislá na provozní době služeb) - ochota pracovat v případě potřeby i o víkendu, - příjemné pracovní prostředí a přátelský neformální kolektiv, - zaškolení, získání nových zkušeností při spolupráci s ostatními zaměstnanci, - možnost dalšího vzdělávání, supervize, - mzdové ohodnocení odpovídající zkušenostem a praxi, (nástupní mzda: 18 000 - 21 000 , , Zaměstnanecké výhody: 25 dnů dovolené, flexibilní pracovní doba, možnost dalšího vzdělávání, příspěvek na vzdělávání, služební telefon, asistence při zaučení., , Váš životopis a motivační dopis zasílejte na adresu: personal.charita@kh.cz. Do předmětu uveďte ,,Výběrové řízení - sociální pracovník Charitní pečovatelská služba"., , Odesláním a doručením životopisu a motivačního dopisu Oblastní charitě Kutná Hora dává uchazeč souhlas se zpracováním svých poskytnutých dat obsažených v těchto materiálech pro účely a v rozsahu potřebném pro uskutečnění výběrového řízení (dle zákona č. 101/2000 Sb.)., Vybraní uchazeči. Pracoviště: Oblastní charita kutná hora p2, Trebišovská, č.p. 611, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Monika Pospíšilová, +420 731 405 538.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka maso, uzeniny, lahůdky - KUTNÁ HORA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o řeznictví Procházka (PMU CZ, a. s.), v prostorách Kauflandu ve městě KUTNÁ HORA. , , Pracovní náplň , • prodej masa , • příprava a prodej uzenin, lahůdek a pečiva , • manipulace se zbožím , , Požadujeme , • vyučení v oboru (prodavač nebo řezník) výhodou , • chuť do práce , • nezaučené zaučíme , , Nabízíme , • pracovní poměr na dobu neurčitou s pravidelně vyplácenou mzdou , • bonusy za plnění tržeb, zaměstnanecké nákupy, stravenky , • kreativní práci s lidmi s možností postupu , , V případě zájmu se v dopoledních hodinách zastavte přímo na prodejně, nebo svůj životopis zašlete na mzofova@prochazka.cz.. Pracoviště: Pmu cz, a.s., pracoviště kutná hora, Ortenova, č.p. 188, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Michaela Zofová, +420 727 901 088.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Za svatým Jakubem vyrazilo z Hlízova přes čtyři sta lidí.
58

Za svatým Jakubem vyrazilo z Hlízova přes čtyři sta lidí

Nejmohutnější trnovník akát v republice roste na zámku Kačina.
21

Nejmohutnější trnovník akát v republice roste na zámku Kačina

Už jste četli Kutnohorský týden? Další číslo nového týdeníku je tu pro vás

Kutnohorsko - Vážení čtenáři, dovolíme si vás upozornit na další číslo našeho nového čtyřiadvacetistránkového barevného týdeníku Kutnohorský týden. Každé úterý je součástí Kutnohorského deníku, v dalších dnech ho pak v trafikách a obchodech koupíte samostatně, i s vloženou přílohou TV Magazín.

Mít doma Meghan nebo Harryho? Není problém

Střední Čechy – Dlouho očekávaná svatba v britské královské rodině dojala celý svět – a obřad, kdy se na společnou cestu životem vydali princ Harry se svou vyvolenou Meghan, si v sobotu nenechala ujít ani řada lidí u nás. Dá se předpokládat, že jména snoubenců se mohou stát i inspirací pro rodiče, kteří se těší na narození miminka. Ovšem – nebude problém se zapsáním neobvyklých jmen do matriky?

Trojitá zlodějská bezostyšnost a uzamčení Beskyd před uhlobarony: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 21. května 2018.

Vizi rozvoje technologií v kraji popisuje devadesát stran

Střední Čechy – Pokrok se ve středních Čechách chystá zásadní – na papíře tedy určitě. Kraj totiž odsouhlasil důležitý strategický dokument, jehož cílem je zlepšit podmínky pro inovace, podnikání i život obyvatel. V pondělí o tom informovalo hejtmanství s tím, že Rada pro konkurenceschopnost Středočeského kraje schválila aktualizaci takzvané RIS3 strategie. Tedy vlastně vizi, jakým směrem v regionu rozvíjet výzkum a inovace.

MS HOKEJ 2018 - AKTUÁLNÍ ZÁPASY

15.05 (20:15) Lotyšsko - Dánsko
15.05 (20:15) Rusko - Švédsko
17.05 (16:15) USA - Česko
17.05 (16:15) Rusko - Kanada
17.05 (20:15) Švédsko - Lotyšsko
17.05 (20:15) Finsko - Švýcarsko
19.05 (15:15) Švédsko - USA
19.05 (19:15) Kanada - Švýcarsko
20.05 (15:45) USA - Kanada
20.05 (20:15) Švédsko - Švýcarsko
DALŠÍ ZÁPASY❯❯

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT