Petrovi Stýblovi neřekl nikdo jinak než Šíša. Byl to sportovec tělem i duší. Kromě zabarákového hokeje se věnoval i házené. V červenci tohoto roku však jeho přátele, rodinu a nejbližší zastihla krutá zpráva. Petr od mala trpěl epileptickými záchvaty a ten z 18. července se mu stal osudný. „Šíša" zemřel ve věku 29 let. O pár měsíců později se jeho přítelkyni narodila dcera Nikola. Přesně 30. září.

Tragický příběh skvělého kluka však nenechal klidným jeho nejbližší kamarády. „Od mala jsme hráli s Šíšou hokej za barákem. Když umřel, tak jsem přemýšlel, jak bychom mohli uctít jeho památku," prozradil Pavel Hulman, jak vznikl nápad uspořádat Šíša Cup. „Ještě mi napsali Kuba Vavřina s Radkem Hruškou, tak jsme to dali dohromady. Postupně se vše začalo rozvíjet, až z toho vznikla tak velká akce. Podobný úspěch jsem vůbec nečekal. Povedlo se to."

Turnaj chtějí hrát minimálně osmnáct let

Právě trojice Hulman, Vavřina a Hruška si dali závazek, že turnaj uspořádají každý rok minimálně do osmnáctin dcery Petra Stýbla. Hlavní je však benefiční podtext. Vybrané peníze ze všech turnajů věnují dnes malé Nikolce k jejím osmnáctým narozeninám.

„Je to závazek na osmnáct let. Dali jsme si laťku dost vysoko, ale doufám, že to všechno půjde. První ročník měl jen pozitivní ohlasy. Někteří přišli s tím, že nám pomohou sehnat i sponzory. Hlavní je, že byli všichni nadšení," usmíval se Pavel Hulman. Za osmnáct let bude některý hráčům už táhnout na padesát let. Se zabarákovém hokejem začínali někteří už od školky. To je kariéra srovnatelná jen s tou Jágrovou.

Jakou částku nakonec kamarádi Petra Stýbla Nikolce předají, se dá jen těžko odhadovat. Při nultém ročníku Šíša Cupu se vybralo skvělých 12 882 korun! „Podobnou částku jsem vůbec nečekal. Radek Hruška říkal, že by se mohlo vybrat přes deset tisíc korun, já jsem počítal zhruba šest tisíc," přiznal Pavel Hulman a neskrýval nadšení: „Celková částka je fakt mazec. Startovné přitom žádné nebylo. Během turnaje tam byla dobrovolná kasička, kdo co dá."

Šíša byl brankář samá ruka, samá noha

Nejen vybraná částka, ale i počet lidí, kteří se turnaje zúčastnili, podtrhuje, jaký byl Petr Stýblo dobrák. A jak na něj Pavel Hulman vzpomíná jako na brankáře v útlé výstroji a s kšiltovkou místo lapačky? „Šíša byl brankář samá ruka, samá noha. Chytil neuvěřitelné věci, ale některé góly, které měl chytit, tak nechytil," pousmál se při vzpomínce na některé momenty a jedním dechem zdůraznil: „Hlavně na něj vzpomínám jako na dobrého člověka. Říkali jsme, že takový člověk by nikomu nedokázal ublížit. Jenom se to potvrdilo v sobotu, kolik přišlo lidí. Hodně lidí si ho vážilo. Turnaj nakonec hrálo šest mančaftů a dohromady se za celou sobotu vystřídalo u betonového hřiště nějakých osmdesát lidí s hráči i diváky."

Šíša Cupu se zúčastnila i Petrova přítelkyně Žaneta Černá s dcerou Nikolkou. A byla nadšená. „Vůbec to nečekala a moc nám děkovala, že jsme takovou akci uspořádali. Byla asi v šoku," přiznal Hulman a řekl: „Pomohli nám i bratři Šíši David a Pavel Stýblovi, to byli takoví ambasadoři turnaje. Starali se o vyhlášení a předávali ceny."

Na Petra Stýbla neopomněli ani samotní hráči. Ať už minutou ticha nebo góly věnovanými do nebe. „Turnaj moderoval Radek Hruška, který měl na úvod proslov o tom všem, co se stalo. Vysvětlil pravidla turnaje a na závěr uvítací řeči proběhla minuta ticha. Náš tým po první brance v turnaji běžel k brankáři Jirkovi Dastychovi a všichni jsme věnovali první gól Šíšovi do nebe," popsal emotivní momenty Pavel Hulman.

Kutnohorské sídliště konečně ožilo

Tato akce vzbudila rozruch i na jinak klidném a nudném sídlišti. „Mantinely jsme začali stavět už v pátek odpoledne, lidé se srocovali a ptali se, co se bude dít. Mysleli si, že tam chceme dělat ledovou plochu. Vše jsme jim vysvětlili a setkali jsme se jen s pozitivními reakcemi. Na druhou stranu ti, co o tom nevěděli, nechápali, co se děje. V dnešní době jestli tam někdo vidí dítě, jak si hází na koš jednou za měsíc, tak je to hodně. Právě proto chceme z tohoto turnaje udělat tradici, aby se na sídlišti něco dělo. Sport tam vždy patřil. Líbilo se mi, že dorazili i kluci, kteří na sídlišti už třeba patnáct let nebydlí, a přijeli si zahrát a zavzpomínat na dětská léta," konstatoval Kutnohorák Hulman.

Ten nezapomněl ani poděkovat. „Jmenovitě bych chtěl poděkovat dvou lidem, bez kterých bych to nedal, to jsou Radek Hruška a Kuba Vavřina. Díky patří i našim mamkám, které napekly a nadělaly moc jídla. Poděkuji i všem co přišli nebo nám jakkoliv pomáhali," chválil Pavel Hulman, který společně s kamarády po turnaji důsledně zapil Stýblovu dceru. „Po turnaji jsme šli zapít narození Nikolky, což jsme v září nestihli. Myslím, že jsme ji zapili dobře," smál se.

Turnaj nakonec vyhrál tým Veteráni boys pod vedením Jakuba Vavřiny. Na druhém místě skončili Žraloci Pavla Hulmana a třetí skončilo mužstvo SIS Filipa Kopeckého. Nejlepším střelcem byl vyhlášen Martin Čapek. „Nejlepšího brankáře turnaje jsme symbolicky při nultém ročníku věnovali Petrovi „Šíšovi" Stýblovi in memoriam. Na tom jsme se shodli všichni," dodal Hulman. Další ročník Šíša Cupu se opět uskuteční v podobném termínu, na podzim po skončení fotbalové sezony. Hokej přeci do letních měsíců nepatří, jak říká pravidlo zabarákového hokeje.