V loňském roce dosáhla na Mistrovství Evropy v Dánsku Česká republika úspěchu v podobě první medaile. Získal ji Marek Talpa za 3. místo v soutěži jednotlivců. Letos všichni doufali, že se podobný úspěch podaří alespoň zopakovat a nějaký ten cenný kov do ČR výprava mladých hráčů přiveze.

Po aklimatizaci byl na řadě první oficiální trénink na vídeňských drahách. V pondělí ráno začalo skutečné Mistrovství Evropy. Dlouho to vypadalo, že by medaile mohla zazvonit už první hrací den, při turnaji dvojic chlapců. Dvojice D. Vítek - L. Hurych obsadila 30. místo a M. Mužík s T. Plechatou, u kterých to dlouho vypadalo na postup do semifinále, obsadili nakonec 18. místo. Dvojice děvčat se dostaly na pořad dne v úterý a obsadily 17. a 24. místo.

Středa a čtvrtek byly ve znamení zápolení týmů a to jak chlapeckých tak dívčích. Po prvním dnu této týmové soutěže chlapecký kvartet ztrácel na bronzovou medaili 40 kuželek a držel krásné 6. místo. Děvčatům se tento den nedařilo a z 13 týmů byly na průběžné 10. pozici. Ve čtvrtek jakoby se chlapci špatně vyspali a propadli se na konečné 10. místo. Dívky do posledních hodů bojovaly, ale středeční 10. místo již nevylepšily.

V pátek se utkaly o cenné kovy dívky v soutěži jednotlivkyň. Nejlépe se z českých děvčat umístila Gabriela Vlasáková, která skončila na 14. místě. Do top 30 se ještě vešla Ivana Pádárová.

Velké naděje na zisk medaile byly vkládány do sobotní soutěže jednotlivců chlapců. Nakonec se nejlépe umístil olomoucký David Vítek, který skončil na 5. místě, když mu bronz utekl o smolných 29 kuželek. Tento výkon ho v celkovém pořadí turnaje posunul do top 24. Jako jediný hráč České republiky se probojoval do soutěže Masters. Bohužel zbytek chlapců neunesl tíhu okamžiku a skončil hluboko ve startovním poli.

Vrchol týdenního zápolení přišel v neděli. David Vítek nastoupil do soutěže Masters, která se hraje systémem play off na dvě vítězné hry. David soutěží proplouval nad očekávání a probojoval se až do finále. Zde byl nad jeho síly Řek Michail Tsimplakakis a David prohrál ve finále na hry 1:2. I přes prohru ve finále vybojoval David Vítek pro Českou republiku největší úspěch v mezinárodních soutěžích v historii.

Atmosféra byla během celého týdne strhující, každý z hráčů se snažil ze sebe vydat maximum, a ač to tak z počátku nevypadalo, ukázalo se, že bowling je nevyzpytatelná hra a Česká reprezentace juniorů dokázala Evropě, že se s ní v budoucnu musí počítat.

Kutnohorák Tomáš Plechata zhodnotil celý turnaj: „Mistrovství Evropy ve Vídni bylo pro mě první zkušeností s turnajem podobné velikosti. Lepší atmosféru než na této soutěži jsem v životě nezažil a přál bych to každému hráči, aby si to někdy vyzkoušel. Během týdne jsme se dostali i na krátkou prohlídku Vídně, ale jelikož byla zima, netrvala procházka dlouho. Doufám, že to nebylo mé poslední vystoupení na Mistrovství Evropy, získal jsem spoustu poznatků a v příštích sezonách bych je rád uplatnil." Na otázku zda by nám řekl nějakou perličku či zajímavost z bojů ve Vídni Tomáš odpověděl: „Zábava byla ve Vídni na každém rohu, ale takovou největší perličkou bylo, když reprezentantky Anglie začaly tancovat na bowlingových drahách po vytvoření nového rekordu. V tu chvíli se pozornost celé haly přesunula na jejich tým."

Adam Procházka