Před sportovní cestou nakonec dali přednost metodice německého mistra Victora van der Wijngaardena, který do Čech jezdil vyučovat o víkendových seminářích nezkreslené tradiční karate stylu Shotokan s možností soutěží. Zvítězilo tedy karate s detailní technikou, starší tradiční forma.

Ještě v září téhož roku požádali karatisté o vstup do TJ Sokol Čáslav, který vycházel vstříc nízkonákladovému cvičení, a tam setrvali dodnes.

O správnosti rozhodnutí před více než čtvrtstoletím svědčí i úspěchy, kterých členové oddílu karate dosáhli. Členové oddílu mají na kontě medaile z krajských soutěží a účasti na mistrovstvích republiky. Mají také devět nositelů černých pásů a instruktory sebeobrany a se zkušenostmi z jiných bojových sportů. Výuku v sokolovně vede nyní tým šesti trenérů s rozdělením do skupin podle technické úrovně.

Šéftrenér oddílu Vladimír Gladkov je držitelem národní licence instruktora JKA karate, zkušebním komisařem, předsedou republikové disciplinární komise JKA karate a místopředsedou krajského svazu.