V sobotu přijel do Kutné Hory po základní části pátý Český Brod, v neděli zajížděl Sokol na palubovku soupeře. Po prvním dramatickém zápase Sokol nakonec v Českém Brodě potvrdil 4. místo v tabulce a postoupil mezi nejlepší kvarteto týmů v soutěži.

Sokol Kutná Hora - Český Brod 79:76

Kutnohorští nastoupili do 1. kola play-off bez nejlepšího střelce celé soutěže Říhovského, který zřejmě nebude k dispozici do konce sezony, místy jakoby to ale nebylo ani znát. Sokol vedl rychle 5:0 a hostům se v útoku vůbec nedařilo. Ve 4. minutě první čtvrtiny se ale Kutnohorští na další tři minuty v útočné fázi zcela odmlčeli, a dovolili tak Brodu vyrovnat. Do konce první části se skóre přelévalo jako písek v přesýpacích hodinách, zastavilo se až na 17:15 pro hosty. Na začátku druhého dějství držel Sokol se soupeřem ještě krok, ale ve 3. minutě odskočil Český Brod na sedmibodový rozdíl. Nad vodou pak držel domácí Sokol zejména Kocourek, jeho trojka a úspěšné trestné hody. Český Brod zaznamenal několik bodů z rychlých protiútoků, ale Málek s Vavákem byli proti výraznějšímu bodovému odskočení - jejich 8 bodů za poslední minutu a půl první půlky zápasu udržely rozdíl ve skóre na pěti bodech - 37:42.

Začátek druhé poloviny zápasu Sokol zaspal, první body domácích zaznamenal Kocourek až ve 3. minutě, zatímco Českobrodští hlavně zásluhou hráče Šlégra šli poprvé do dvouciferného vedení. Kutnohorští se vysunuli a zagresivnili obranu, výsledkem bylo několik ztrát hostů a dotáhnutí se na soupeře, v sedmé minutě třetí čtvrtiny Sokol po dlouhé době srovnal skóre - 51:51. Neubránění střelce Kotýnka v červeném dresu znamenalo vedení pro hosty po třetí čtvrtině v poměru 58:51.

Klíčem k vítězství se stal výkon domácích v poslední čtvrtině zápasu, kterou celkově vyhráli 28:18. V této čtvrtiny zcela dominoval střelecký triumvirát Sokola ve složení Kocourek – Kořínek - Vavák, v dresu Kutné Hory žádný jiný hráč v této fázi hry neskóroval. Ve 4. minutě vedl Český Brod stále o deset bodů, ale Kutnohorští stále věřili ve vítězství a bojovali až do úplného konce. Kocourek spolehlivě proměňoval trestné hody (celkově v zápase 11/9), ale hlavně začal úřadovat v útoku Josef Kořínek. Jeho úspěšná šestka v 6. minutě přiblížil Sokol na rozdíl jednoho koše - 65:67, ihned po něm Kocourek vyrovnal a poté úspěšnou tříbodovou akcí dostal Sokol po dlouhé době do vedení. Navíc se Českobrodským v minutovém intervalu vyfaulovali oba pivoti - Civín s Bolomským, a Sokol mohl těžit z výškové převahy.

Závěr byl infarktový. Český Brod se nevzdával, Kotýnek trojkou vyrovnal na 70:70, Vavák ale kontroval dvěma šestkami. V následných útocích se nemýlili ani domácí ani hosté, za stavu 74:74 Vavák s klaksonem úspěšně zakončil, hned v dalším kutnohorském útoku dal ze dvou šestek jednu a rozdíl byl tříbodový. Šťastný z Českého Brodu ještě vstřelil rychlý koš a upravil na 77:76, vzápětí ale Sokol vyhazoval už z půlky a míč putoval po ose Kocourek – Kořínek - Vavák úspěšně do koše. V posledních vteřinách hry koš již nepadl, a tak se Kutnohorští radovali z důležitého vítězství, který přiživil jejich postup mezi nejlepší čtyřku soutěže.

Body KH: Kocourek 26, Vavák 16, Kořínek 13, Málek 12, Prušinovský 7, Aufrecht 4, Dastych 1. Body Český Brod: Bolomský a Kotýnek po 15, Šlégr 12. Fauly: 22:32. Trojky: 5:4, TH: 36/22 - 25/12. Rozhodčí: Rozsypal a Milata. Čtvrtiny: 15:17, 37:42, 51:58. Sestava KH: Málek, Vavák, Kocourek, Loužil, Pokorný, Dastych, Prušinovský, Kořínek, Aufrecht, Levý. Trenér Aleš Dorazil.

Český Brod - Sokol Kutná Hora 64:79

Postup do semifinále mohl Sokol potvrdit v neděli a hlavním motivem cesty za vítězstvím byla představa příštího volného víkendu. Sokol vstoupil do zápasu odhodlaně, narozdíl od domácích, a ve 4. minutě se poprvé střelou Loužila dostal do vedení 6:4. Sokol pokračoval v náporu a dvě trojky z rukou Vaváka a Loužila spolu s dvěma proměněnými šestkami rozehrávače Málka znamenaly již vedení 14:7 pro Sokol, první čtvrtina vyzněla jasně pro hosty.

Ve druhém dějství přešel Český Brod na zónu a hosté se chvíli hledali, ve třetí minutě svítilo na ukazateli skóre 20:25 a po trojce Čepičky vedl Sokol už jen o tři body. Závěr prvního poločasu Sokolu nevyšel, neúspěšná střela Málka znamenala protiútok a z něj dvě šestky domácího Babaiana - 34:40. Na začátku třetí čtvrtiny několikrát úspěšně zakončil nájezd pod koš hostů Málek, po jeho koši to bylo ve 4. minutě 41:48, z dálky s jistotou trefovali Vavák s Kocourkem a trápící se domácí nedali téměř čtyři minuty ani koš. Sokol se tak dostal na nejvyšší rozdíl ve skóre 62:45. Pak si ale slabší chvilku vybrali i hosté a trojka Kotýnka v poslední vteřině třetí čtvrtiny určila stav před závěrečnou částí na 53:64. Sokol stále držel rozdíl na dvouciferných hodnotách, dobrá obrana a vysoká úspěšnost střelby nepustila domácí přiblížit se Sokolu na dostřel, naopak Josef Kořínek svými pěti body v řadě stanovil skóre v sedmé minutě čtvrté čtvrtiny na 77:61 pro Sokol a vítězi nebylo pochyb.

V poslední minutě zápasu poslal Dastych úspěšnými šestkami Český Brod na zasloužený posezónní odpočinek a Sokol Kutná Hora slavil postup do semifinále.

Na jméno svého semifinálového soupeře si ale musí Sokol ještě týden počkat, záleží jak se vyvine série mezi Kolínem a Mělníkem. Pokud vyhraje Kolín, narazí Kutná Hora na vítěze základní části - celek Benešova B, pokud vyhraje Mělník, utká se Sokol v boji o postup do finále s Kralupy nad Vltavou.

Body KH: Kocourek 21, Vavák 17, Málek 16, Loužil 10, Kořínek 7, Aufrecht 4, Dastych 4. Body Český Brod: Kotýnek 16, Čepička 12, Šlégr 10. Fauly: 20:22. Trojky: 4:5. Rozhodčí: Turek a Velda. Čtvrtiny: 12:21, 34:40, 53:64. Sestava KH: Málek, Vavák, Kocourek, Loužil, Pokorný, Dastych, Prušinovský, Kořínek, Aufrecht. Trenér Aleš Dorazil.