Petru Stýblovi neřekl nikdo jinak než Šíša. Byl to sportovec tělem i duší. Kromě „zabarákového" hokeje se věnoval i házené. V červenci loňského roku však jeho přátele, rodinu a nejbližší zastihla krutá zpráva. Petr od mala trpěl epileptickými záchvaty a ten z 18. července se mu stal osudný. „Šíša" zemřel ve věku 29 let. O pár měsíců později se jeho přítelkyni narodila dcera Nikola. Přesně 30. září.

Nejbližším kamarádům nezůstal tragický osud skvělého kluka lhostejný. „Hned jak Šíša zemřel, začali jsme spolu s Radkem Hruškou a Kubou Vavřinou přemýšlet o tom, jak bychom mohli uctít jeho památku. Nejprve jsme si říkali, že si půjdeme jen tak něco zahrát, nicméně postupem času se nápady nabalovaly a dospěli jsme k názoru, že uspořádáme turnaj," objasnil vznik turnaje Pavel Hulman.

Kromě uctění památky Petra Stýbla má turnaj také benefiční podtext

Během turnaje mohou účastníci, pořadatelé i diváci přispět na dceru Petra Stýbla Nikolku. Ta v den svých osmnáctých narozenin obdrží částku, která se vybere na všech turnajích, který bude minimálně osmnáct. „Během letošního turnaje jsem postupně dostával informace o tom, jak se pohybuje výše vybrané částky na Šíšovu dceru Nikolku. A bylo pro mě obrovským překvapením, že už kolem oběda se letošní částka přehoupla přes částku třináct tisíc, která se vybrala na nultém ročníku. A to do vybrané částky nebyla započítána ani následující dražba," uvedl potěšený Radek Hruška a dodal: „Celková letošní vybraná částka absolutně překonala naše očekávání a peníze budou samozřejmě dobře využity v den Nikolky osmnáctých narozenin, kdy jí budou oficiálně předány všechny peníze, které pro ni nasbíráme za osmnáct ročníků turnaje. Doufáme, že to pro ni bude dobrý základ do života."

Akce znovu po roce oživila kutnohorské sídliště

Již několik dní před úvodním buly turnaje začaly rozsáhlé přípravy na první ročník. Vše začalo malováním hřiště, nákupem pohárů a občerstvení a končilo brzy ráno v den turnaje, kdy pořadatelé umístili na své místo poslední mantinel. Vše tak bylo připraveno a Šíša cup 2016 mohl začít. K vidění byly krásné bitvy v zabarákovém hokeji plné gólů, napětí, soubojů. To vše v rámci fair play a s dobrou náladou. Turnaj nakonec ovládli Žraloci, tedy tým, který by se dal nazvat týmem pořadatelským. Ve finále turnaje si poradili s týmem SiS a po výhře 3:0 mohli pozvednout nad své hlavy pohár pro vítěze.

„Turnaj hodnotím velmi pozitivně. Škoda jen zranění Petra Hulmana. Minulý rok se turnaj obešel bez zranění, ale ta k sportu patří. Myslím si, že jsme viděli kvalitní hokejové zápasy. Kluci nechali na hřišti všechno a hrál se perfektní hokej," těšilo Radka Hrušku. „Bavilo mě to snad ještě více než minulý rok. Velmi jsem chtěl zvítězit a jsem rád, že díky mým spoluhráčům se to podařilo."

Nultý a první ročník se lišily. „O ten letošní byl mnohem větší zájem. Nultý ročník byl spíše o tom, kdo přijde, tentokrát byl turnaj o poznání větší. Lepší byl pro nás možná i proto, že jsme ho vyhráli," uvedl s úsměvem na rtech Pavel Hulman a dodal: „I minulý ročník měl své kouzlo, hlavně proto, že se jednalo o nultý ročník. Oba dva roky musíme hodnotit jenom kladně."

Oproti minulému roku přibyl do turnaje tým Házená Team. „Předvedli hokej, který jsme od nich očekávali. Konkrétně tvrdší hru do těla, ale všechno v duchu fair play. Naprosto skvěle do turnaje zapadli. Škoda jen, že poté museli odjet, kvůli házenkářskému zápasu. Tím se Šíša cup zkrátil o jeden zápas, což nás trochu mrzí a musíme to do dalších let nějak vyřešit," zhodnotil působení nováčka turnaje Pavel Hulman.

Pořadatelé nezapomněli ani na poděkování účastníkům a sponzorům. „Všichni hráči předváděli skvělé sportovní výkony, fanoušci tvořili skvělou atmosféru a pořadatelé (kluci u časomíry a holky ve stánku a u děrované desky) se postarali o bezstarostný průběh turnaje, za což jim všem děkuji. S díky nesmím zapomenout ani na všechny sponzory turnaje," děkoval po skončení akce Radek Hruška a přidal ještě jedno velké „Děkuji": „Chtěl bych strašně moc poděkovat libereckému hokejistovi Jaroslavu Vlachovi. Potkali jsme se před rokem, když slavil titul s Libercem a možná i díky tomuto setkání bylo možné domluvit se s ním nyní na nějaké podpoře našeho benefičního turnaje. On dodržel naprosto vše, co nám slíbil. Přivezl několik hokejek a podepsaný liberecký dres. Tyto věci se poté na turnaji vydražily a částka, kterou jsme dražbou získali je naprosto neskutečná. Jsme mu za jeho podporu vděční. Věříme, že se na nás v dalších ročnících přijde podívat i jako divák a stráví s námi pěknou hokejovou sobotu. Nyní doufáme, že když jsme první ročník začali Jardou Vlachem, tak že osmnáctý ročník zakončíme Jardou Jágrem."

Statistiky turnajeSkupina A
Veteran Boys - SiS 0:1 (Čapek)
HC Abe JoSSe - Veteran Boys 0:4 (Hejný 3, Jak. Vavřina)
SiS - HC Abe JoSSe 6:2 (Čapek 2, Procházka 2, Kopecký, M. Hruška - L. Červinka 2)

Skupina B
Žraloci - Mandragory 4:2 (Pavel Hulman 2, Lebeda, Navrátil - Koch, Záleský)
Házená Team - Žraloci 1:3 (Falge - Pavel Hulman, Lebeda, Navrátil)
Mandragory - Házená Team 2:1 (Koch, Pečimuth - Falge)

Čtvrtfinále
Veteran Boys - Házená Team 1:2 po náj. (Jan Vavřina - Polívka, rozhodující nájezd Šnajdr)
HC Abe JoSSe - Mandragory 1:7 (Ptáčník - Záleský 2, L. Hubrt 2, Toman 2, Pečimuth)

Semifinále
Žraloci - Házená Team 3:0 (Černý, Pavel Hulman, Radek Hruška)
SiS - Mandragory 5:3 (Čapek 2, Procházka 2, Brant - L. Křivánek 2, Záleský)

O 3. místo
Mandragory - Házená Team 3:0 kont.

Finále
Žraloci - Sis 3:0 (Lebeda 2, Pavel Hulman)

Konečné pořadí1. Žraloci (Dastych - Černý, Radim Hruška, Jakoubek, Petr Hulman, Pavel Hulman, Lebeda, Rác, Navrátil, Rybár, Radek Hruška)
2. SiS (Vonšovský - Čapek, Brant, Kopecký, Pospíšil, Procházka, M. Hruška, Stárek)
3. Mandragory (V. Křivánek - Koch, Záleský, Pečimuth, L. Křivánek, M. Hubrt, L. Hubrt, Toman)
4. Házená Team (Šnajdr - Hájek, Hasala, Hovorka, Polívka, Salák, Thieme, Falge)
5. HC Abe JoSSe (Hejdánek - Hönig, L. Červinka, J. Červinka, Strejček, Ptáčník, Dvořák)
6. Veteran Boys (Pekhart - Jak. Vavřina, Žídek, Svoboda, Jan Vavřina, Hyka, Krupička, Císař, Hejný)

Adam Procházka